Jak zapojit a zabavit děti v kuchyni?

29. 03. 2020

V současné době virové epidemie trávíme více času než obvykle v kuchyni. Musíme připravit snídaně, svačiny, obědy i večeře, a to často pro celou rodinu. Když ale děti neustále žádají pozornost, může nám z toho jít hlava kolem. Řešení? Děti zapojte. Bude to nakonec bavit vás i je. Jen se připravte na nepořádek a možná i delší čas příprav. Odměnou vám ale bude společně strávený čas a chuť, se kterou děti následně pokrmy snědí.

Ty nejmenší děti zvládnou „jen“ přerovnávat kuchyňské skříňky. Pokud vám to nevadí, nechte je. Sice budete muset uklízet, ale získáte drahocenný čas na vaření. Větší děti už vám mohou podávat a vážit ingredience, krájet příborovým nožem, míchat těsto, umývat ovoce nebo zeleninu apod. Budou se cítit důležitě.

Většinu dětí ale nadchnete, když s nimi připravíte některé z následujících jídel, která poté společně sníte:

„Mega obložené“ palačinky

Udělejte si o víkendu „mega obložené“ palačinky. Jak na to? Připravte větší počet klasických palačinek a dejte dětem až 10 mističek, které je nechte naplnit čímkoliv je napadne. Může to být například tvaroh, marmeláda, sušené, kompotované i čerstvé ovoce, oříšky, kakao, Nutella, bílá nebo hořká čokoláda (větší zábava je s tou roztopenou), oříškové máslo, Lentilky, šlehačka apod. Možná budete překvapení, s čím přijdou :o). Následně dejte palačinky doprostřed stolu a obložte je mističkami. Každý si nabírá dle své fantazie a chuti. A věřte, že děti budou nadšené…ale pozor, je to kalorická bomba, takže odolejte tlaku a nepřipravujte je každou sobotu.

Recept na jednoduché pohankové palačinky:

250 g pohankové mouky, 500-600 ml mléka (do řídké palačinkové konzistence), 2 vejce, 2 lžíce oleje, špetka soli. Smíchejte, nechte půl hodiny stát a pečte palačinky.

Zázrak z mikrovlnky

Znáte mug cake, neboli rychlý dortík připravovaný v mikrovlnce v hrnečku? Ideální příležitost, jak děti zabavit…ingredience nasypte do jejich oblíbených hrnků, nechte je vše zamíchat a strčte do mikrovlnky. Kouzlo je za pár minut na světě. Pokud vám ale stejně jako mě mikrovlnka vadí (ze zásady ji nepoužívám), stejnou službu udělá i trouba. Pozor ale, aby vydržel hrneček.

Recept:

1/4 hrnku mouky Celita nebo jiné bezlepkové mouky
½ lžičky prášku do pečiva
1,5 lžičky Erythritolu nebo 1 lžíce cukru
1 velké vejce
2 lžíce másla
1 lžíce mléka
Vanilka 

Hrnek vymažte máslem, nasypte do něj mouku s práškem do pečiva a následně ostatní suché a nakonec mokré ingredience. Opatrně promíchejte vidličkou a dejte na cca 1,5 minuty do mikrovlnky na plný výkon. Případně do trouby na 180 stupňů, dokud se těsto jakoby nezačne odlupovat od okrajů hrníčku. Případně zkontrolujte špejlí. Podávejte ozdobené čokoládou a ovocem.

Ozdobené chleby nebo tousty

Dejte dětem vykrajovátka, šunku, sýr a zeleninu a nechte je tvořit. Na chlebu tak může vzniknout zvířátko, kytička apod. Vykrajovat mohou děti i samotný chleba – třeba do koleček, hvězdiček apod. Zbytky chleba zužitkujete na strouhanku nebo domácí nádivku.

Upečte si sušenky

Blíží se Velikonoce, a tak si můžete upéct klasické linecké cukroví, které se peče nejen na Vánoce, ale i na jaře. Vykrajování a zdobení určitě děti na delší čas zaměstná. My máme z modelíny Play Doh dokonce i vykrajovátka ve tvaru zvířátek, vzniknou tak skvělé a nápadité jarní sušenky.

Udělejte si ovocné špízy

Nakrájejte dětem různé druhy ovoce, dejte jim špejle a nechte tvořit. Budete mít spoustu času na vaření obědu, zatímco si děti připravují svačinku. Pokud je chcete zaměstnat na ještě delší dobu, stáhněte si na internetu návody na ovocná zvířátka. Když dětem ještě rozpustíte čokoládu, do které budou špízy nebo ovoce namáčet, sklidíte hodně plusových bodů.

S dětmi v kuchyni to jde a můžete si užít i velkou legraci. Je třeba se obrnit trpělivostí proti zamazání, nepořádku a časovému průtahu. Společně připravené jídlo ale nakonec sníte všichni s velkou chutí a budete to rádi opakovat.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.