Jak přežít a užít si bezlepkové Vánoce

24. 12. 2021

Jsou to vaše první bezlepkové Vánoce nebo jste už „bezlepkový mazák“? Ať tak či tak, Vánoce jsou obdobím, kdy i zkušený celiak potřebuje hodně odhodlání, kreativity i síly se nelitovat. V Čechách jsou totiž vánoční svátky nerozlučně spjaté s jídlem, především cukrovím. A to je pšenicí doslova nabité. Je ale pár tipů, jak si Vánoce i v kůži celiaka pěkně vychutnat.

Nepodceňujte přípravu

Pokud jsou to letos vaše první Vánoce bez lepku, raději se připravte. A to jednak mentálně a jednak fyzicky. Když vám bude líto, že nemůžete jíst nabízené cukroví, klidně si někde v klidu a sami pobrečte, politujte se nebo si o tom popovídejte s přáteli. Vyspěte se na to a jděte dál. Časem si zvyknete. Pomůže i prostá a jednoduchá věc – nosit si něco na zub všude sebou. Já to tak dělám. Vždy mám po ruce svojí oblíbenou čokoládu a když mám na něco chuť, prostě si zobnu. Stejně tak poslouží i sušenky, které evokují vánoční cukroví a můžete si je na návštěvě nebo v práci vyskládat na separátní talířek. K dobru přijde i chleba nebo krekry v kabelce.

Mluvte o své dietě s přáteli i rodinou

Máme štěstí, že v dnešní době už není bezlepková dieta tabu. Většina lidí ví, o co se jedná a téměř na každém kroku je k dispozici bezlepková nabídka. To se týká i vánočního cukroví. Dneska není problém si koupit malou krabičku (před Vánoci nabízí většina hypermarketů) a přinést si ji na návštěvu s sebou. Opravdoví přátelé nemají problém pro vás cukroví sami koupit nebo dokonce upéct. Na internetu je řada receptů a bezlepkové mouky jsou běžně k sehnání.

Pokud se neobejdete bez smaženého vánočního řízku nebo kapra, vezměte přátelům nebo rodině „svoji“ mouku a strouhanku. Ale jinak máte plno možností, jak se bez řízku nebo kapra obejít. Prostě si je nechte udělat na přírodno. Vysvětlovat musíte hlavně babičkám, ty mají mnohdy tendenci vynechat mouku, ale použít strouhanku J.

Nikdy se nebojte zeptat. Já se všude ptám i na jídla, která se běžně dělají bez lepku. A mnohdy mě odpověď překvapí. Nedávno mi například v restauraci řekli, že nabízený bramborový salát není bezlepkový. A asi si dovedete představit, že jsem celý večer přemýšlela, co lepkového tam asi tak mohli dát. Jediná možnost, která mě napadla, je nekvalitní salám. Takže pozor, většinu lidí nenapadne kontrolovat i salám v bramborovém salátu. Když tam někdo dá levnou verzi „Junioru“, mouku v něm určité najdete.

Pozor na kontaminaci a vánoční hříchy

Pokud máte přísnou dietu, vysvětlete svým přátelům i problematiku kontaminace. Je potřeba mít cukroví na separátním talířku. Bezlepkový chléb je nutné krájet na jiném prkénku než ten lepkový. Pokud se používá gril, opět je nutné grilovat bezlepkové věci jako první. Hranolky jezte jen z fritézy, kde se nesmažil řízek. Smaženého kapra je nutné dělat na pánvi jako prvního, a až pak smažit kapra lepkového apod.

Dávejte si pozor na hřešení. Nestojí to za to. Vánoce jsou i tak na trávení náročné, protože máme tendenci se přejídat a kombinovat hodně různých jídel. Kdyby se k tomu přidal ještě lepek, který cíleně nebo omylem sníte, může vám být opravdu špatně. Když se to ale stane, zkuste bylinkové čaje na zklidnění žaludku a střev.

To nejlepší na konec

Bezlepkové cukroví je tak dobré, že ho od toho klasického ani nepoznáte. Takže nezoufejte a udělejte si krásné Vánoce i jako celiak. Pokud rádi pečete, najděte si své oblíbené cukroví v bezlepkové verzi – řadu receptů najdete i u nás na blogu. Bude to chtít trochu zkoušení, ale časem si vychytáte ty nejlepší recepty. A pokud vám to v kuchyni moc nejde, prostě si cukroví kupte. Seženete ho i v běžných obchodech. Ve zdravé výživě většinou jde objednat opravdu kvalitní kousky. Nebo zkuste nějakou z bezlepkových „Facebookových“ skupinek. Řada žen nabízí své služby a věřte mi, zrak vám bude jen přecházet J. Takže si užijete nádherné bezlepkové Vánoce.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.