Jak nahradit lepek při pečení

11. 12. 2018

Máte za sebou už několikátý marný pokus, kdy jste zkoušeli upéct něco bezlepkového a nevyšlo to? Není třeba hned věšet hlavu! Bezlepkové těsto se při pečení chová odlišně než běžné těsto pšeničné a naučit se s ním pracovat chce mnohem více cviku. Každý nepovedený koláč neberte jako svoje selhání, ale jako něco, z čehož se můžete do budoucna poučit. V tomto článku se dozvíte několik dobrých rad, díky nimiž pečení zvládnete hravě i bez lepku.

Rada č. 1 – pište

Zapisujte si všechny vaše pracovní postupy i použité suroviny, včetně jejich množství. Díky tomuto získáte přehled, která mouka se k sobě nehodí a naopak jaká kombinace vám zaručí nadýchané těsto. Stejné je to také s délkou pečení, teplotou a značkou použitých ingrediencí, protože časem jistě zjistíte, že není mouka jako mouka. Při tom všem, co musí člověk udržet v hlavě, není možné si zapamatovat všechno, takže uvidíte, že takový zápisník jistě oceníte.

Rada č. 2 – experimentujte

Popusťte uzdu své kulinářské fantazii a experimentujte s jednodruhovými moukami. Nebojte se použít nějakou surovinu tam, kde by správně neměla, co dělat. Například při dělání piškotového těsta, které má jako základ kukuřičnou mouku, jsem jen tak zkusila přimíchat instantní pohankovou kaši a světe div se, tak nadýchanou buchtu po upečení jsem nikdy neměla. Teď už je u mě pravidlem, že instantní kaše zařazuji do pečení běžně. Stejně tak k sobě zkoušejte mouky míchat v různých poměrech, pro zvláčnění těsta přidejte ovoce, třeba banán nebo na jemno strouhané jablko a uvidíte, že časem si všechny recepty dokonale vychytáte. Jak už ale bylo zmíněno, vše si důsledně zapisujte.

Rada č. 3 – pro pevné těsto

Trápí-li vás, že je těsto příliš drobivé, tak i na tento nešvar existuje snadné řešení. Stačí pouze přidat kukuřičný nebo tapiokový škrob, které snadno seženete v supermarketech. Jestliže se neosvědčí škrob, tak vsaďte na xanthanovou nebo guarovou gumu. Ačkoliv název těchto surovin může znít poněkud děsivě, skutečnost je jiná. Nejedná se o gumu v pravém slova smyslu, ale o polysacharidy. Oboje zakoupíte v prodejnách zdravé výživy nebo v lékárně, při čemž balíček o hmotnosti 100g se podle různých značek pohybuje okolo 20-50 Kč. Do pečení stačí obvykle přidat čajovou lžičky, avšak záleží na konkrétním receptu. Podobného výsledku dosáhnete i při použití psyllia, což je vláknina získaná ze semen Jitrocele Indického.

Rada č. 4 – kynutí a válení

Při kynutí bezlepkového těsta je zapotřebí mnohem více času, kvasnic a tepla, než u těsta z pšeničné mouky. Někdy se také doporučuje přidat ke kvasnicím také kypřící prášek, ovšem i něj si pohlídejte bezlepkovost. Mě osobně se u kynutých těst více osvědčilo používat droždí sušené a kromě mouk jednodruhových přisypat jeden díl univerzální bezlepkové směsi. Co se válení těsta týče, často se člověk potýká s jeho lámavostí. To lze velice jednoduše vyřešit tak, že jej budete válet z obou stran překryté pečícím papírem nebo potravinovou fólií. Tu potom z  těsta hravě odstraníte a zůstane vám krásně tenký plát připravený k dalším úpravám.

Na závěr je dobré zmínit, že není žádná ostuda, pokud vám i přes všechny rady a tipy občas skončí nějaký ten koláč v koši. Někdy je bezlepkové těsto zkrátka nevyzpytatelné a i ten nejzkušenější kuchtík někdy nemá svůj den.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.