Jak jsem zvládla těhotenství s cukrovkou a celiakií

21. 07. 2020

Minulý rok byl pro mě výjimečný hned ze dvou důvodů. Čekala a porodila jsem našeho druhého syna, ale také jsem si vyzkoušela život celiaků s cukrovkou. Tato premiéra pro mě byla velmi poučná, trochu jsem přičichla k dnes modernímu low carb stravování, zároveň jsem si ale uvědomila i řadu zajímavých věcí, týkajících se stravy celiaka.

Co je to vlastně těhotenská cukrovka?

Těhotenská cukrovka je druh cukrovky, který se objevuje v těhotenství a po porodu u většiny žen odezní. Dochází při ní k poruše metabolismu cukrů, kdy slinivka neumí dobře reagovat na zvýšenou potřebu inzulínu v těle nebo na inzulín naše tkáně reagují nedostatečně. Ať tak či tak, důsledkem je vysoká hladina cukru v krvi, tzv. glykémie.

Pomůže low carb strava

Ačkoliv naše instituce ještě po staru doporučují těhotným s cukrovkou příjem sacharidů okolo 200 g denně, a to ještě často z nevhodných zdrojů typu pečiva a příloh, nová doporučení především v USA již přišla na to, že nejlepší je snížit sacharidy na minimum (ideálně 50-100 g i méně). O tom píše i zajímavá kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem, od Lily Nicols „To pravé jídlo při těhotenské cukrovce“. Dozvíte se tam mimo jiné, jak jíst a nemít hlad, a přitom držet sacharidy na uzdě.

Klíčem k úspěchu je glykemický index

Glykemický index (GI) vyjadřuje rychlost, s jakou se sacharidy vstřebávají do krve a zvyšují tak hladinu cukru v krvi. Čím je tato rychlost vyšší, tím vyšší je glykemický index potravin. Např. po požití cukrovinek stoupne a klesne cukr v krvi velmi rychle a tím způsobuje jeho rozkolísanost a také následný rychlý hlad.

GI v potravinách ovlivňuje např. podíl a druh cukrů, složení škrobu, obsah vlákniny, tuků a bílkovin, zralost plodů a případná technologická či tepelná úprava.

Bezlepkově často znamená „vysoce sacharidově“

A právě na měřených glykémiích jsem si uvědomila, jak vysoce sacharidová je bezlepková strava, kterou jím. A to jsem se vždy vyhýbala sušenkám i polotovarům. Např. po domácím kváskovém bezlepkovém nebo pohankovém chlebu byly moje glykémie příliš vysoké, jakmile jsem si dala chleba semínkový, hned to bylo lepší. Důvodem může být obsah vlákniny v semínkách, který GI obecně snižuje. A vlákniny je ve stravě celiaka většinou opravdu málo. Stejně tak celozrnné obiloviny mají nižší GI než ty loupané – opět kámen úrazu – celozrnné jsou u bezlepkáře výjimkou. Nejdravější žito vůbec nemůžeme a většinou je vše nahrazeno škroby, rýžovou a kukuřičnou moukou – rýžová mouka patří mezi potraviny s vůbec nejvyšším GI. Zatímco např. řepný cukr (sacharóza) má GI 70, rýžová mouka 95. GI zvyšuje i pečení v troubě – bohaté na něj jsou pečené brambory, hranolky, brambůrky apod. Bezlepkový chléb má v průměru GI 70-80, celozrnný tmavý okolo 50. Pozor na „pufované“ rýžové chlebíčky, mají GI přes 80.

Jedna dobrá zpráva na závěr – kvalitní hořká čokoláda s obsahem kakaa přes 70 % je celkem fajn. Glykémie se mi po ní nezvedala, a ještě jsem si pochutnala.

A co jsem jedla? Přečtěte si můj další článek o zkušenostech s low carb dietou.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.