Jak být zdravým celiakem

02. 01. 2019

Zdravý celiak - zní vám to jako protiklad? Při hlubším zkoumání má tohle spojení větší opodstatnění, než se může zdát. Nedávno jsem četla studii, že celiakie je často doprovázená jinými onemocněními, a to v relativně vysokém procentu případů. Jakou roli v tom hrají geny, nesprávné fungování organismu nebo jídelníček se lze zatím spíše domnívat. Přesto a nebo právě proto si myslím, že celiak by měl svému jídlu a životnímu stylu věnovat více pozornosti než kdokoliv jiný, aby zůstal zdravý.

V diskuzích opětovně čtu, jak si čerstvě diagnostikovaní celiaci stěžují, že jim dieta dostatečně nepomohla nebo se přidružily další problémy. Bezlepkovou dietu musí řada z nás doplnit ještě dietou bez mléka nebo sóji a vajec. To už je pak i pro leckterého zkušeného nutričního specialitu složité poskládat stravu tak, aby žádné živiny nechyběly.  

Zamýšlela jsem se nad tím, co my celiaci máme v jídelníčku jinak a jak tento svůj „handicap“ vykompenzovat. A nakonec to myslím není až tak složité. Stačí pár maličkostí.

Nebuďme škrobení

Jedním z nejčastějších onemocnění, které se může k celiakii přidružit, je cukrovka 2. typu. Důvod je jednoduchý – jíme hodně škrobů a cukrů.

Používáte speciální směsi na bezlepkové vaření a pečení? Pak určitě víte, že v těchto moukách je obsaženo hodně škrobu. A škrob není nic jiného než cukr, přesněji polysacharid, který se při trávení rozkládá na glukózu.

Tip: Snažte se péct chleba doma z pohankové, rýžové nebo čirokové mouky či jejich kombinace, přidejte do něj vlákninu (např. psyllium) a semínka. Palačinky a koláče pečte z „jednodruhových“ mouk nebo celých zrn. Zkuste omezit sladkosti a pamlsky.

Vlákninu neošidíte

Ve stravě Čechů je vlákniny obecně velmi málo, o celiakovi to platí dvojnásob. Protože nemůžeme jíst celozrnné výrobky a cereálie, musíme spoléhat hlavně na ovoce a zeleninu. A ruku na srdce, opravdu jí jíme dostatek?

Vláknina je důležitá nejen pro trávení. Vláknina také zpomaluje vstřebávání cukrů do krve. A to je i vzhledem k výše zmíněnému vysokému příjmu cukrů ve stravě celiaka hodně důležité.

Tip: soustřeďte se na ovoce a zeleninu, které si dejte každý den několikrát. Jezte celá zrna obilovin jako jsou pohanka, quinoa, hnědá rýže. Jezte luštěniny. Rozpustnou vlákninu si přidávejte do kaší, jogurtů a pudinků.

Nebuďte „rýžo-kukuřico-žrouti“

Hodně celiaků se stravuje velmi monotónně a pak jim chybí živiny. V jídelníčku střídají rýži a kukuřičnou moukou nacpané průmyslové potraviny. Bezlepkových obilovin je přitom velká škála a jsou vitamíny a minerály doslova přecpané.

Tip: Zkuste si rizoto místo z rýže udělat z pohanky nebo quinoi. Knedlíky udělejte z jáhel. Polévky nebo omáčky zahustěte cizrnovou nebo amaranthovou moukou. Puding si udělejte z chia semínek. Jako přílohu k masu si dejte třeba dobře upravený čirok.

Pozor na minerály a vitamíny

Je prokázáno, že celiakům chybí především tyto vitamíny a minerály: vitamín D, B 12, kyselina listová a z minerálů železo, zinek, vápník a hořčík.

Vitamín D nejlépe doplníte dostatečným pobytem na slunci a rybím masem. B12 opět masem a také vejci nebo mléčnými výrobky. Kyselina listová je v zelené listové zelenině (např. špenátu nebo brokolici). Minerály doplníte opět ze zelené listové zeleniny, luštěnin, případně z masa.

Celiakie je bezpochyby omezení. Zároveň ale vybízí ke změně. A o tom, jak ta změna bude vypadat už si rozhodneme sami. 


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.