Indická kuchyně bez lepku

24. 03. 2022

Vybrat restauraci, ve které nejen vaří bez lepku, ale také mají oddělená místa pro přípravu bezlepkových jídel, není vždy snadné. Pokud si však chcete vyrazit na příjemnou večeři s přáteli a nemít obavy z různých možných nástrah lepku, zvolte indickou kuchyni! Kořeněná jídla vás zahřejí a některé ostré pokrmy posílí vaše zdraví. Ale nejdůležitější je, že indická jídla jsou přirozeně bezlepková.

Indická kuchyně je snadno rozpoznatelná především díky výraznému koření. Restauraci, ve které připravují indická jídla, tak nemusíte třeba vidět, ale rozhodně ji ucítíte! Indická kuchyně se z velké části zakládá na bezlepkovém koření. Mezi největší klasiky mezi kořením patří kari, garam, tikka a tandoori masala. Tyto směsi jsou bezlepkové a dělá se z nich marináda na maso, která ještě zpravidla obsahuje bílý jogurt nebo smetanu. Beze strachu si tedy můžete vychutnat kuřecí nebo jehněčí tikka masala, kuře tandoori nebo třeba zeleninové kari.

Pozor na hing a dezerty

Ne všechna indická koření jsou však bezlepková. Pozor si celiaci musejí dát na koření hing známé také pod názvem asafoetida. Obsahuje totiž pšeničný škrob a je tedy pro bezlepkovou dietu nevhodný. Má výraznou chuť a může v jídlech nahradit cibuli či česnek. Díky své výraznosti se používá právě v indické nebo vegetariánské kuchyni při přípravě pikantních jídel.

Lepek může být skrytý například i v masových kuličkách známých jako kofta. Kuchaři totiž často ke spojení masové směsi používají strouhanku. Vyhnout by se celiaci měli i dezertům s názvem seviyan a suji ka halwa. Seviyan je dezert jehož základem jsou nudle. Kuchaři často používají nudle skleněné, které lepek neobsahují. Někdy však sáhnou po nudlích z pšeničné mouky, což je pro bezlepkáře značný problém. Nudle v dezertu dále doplňují rozinky, pistácie, mandle, sladké mléko a ghí. Lepek obsahuje i suji ka halwa, která se připravuje opékáním pšeničné krupice na tuku. Výsledkem je kaše, kterou je třeba jen dosladit a ochutit ořechy.

Obavy zpravidla nemusí mít ani vegetariáni, kteří místo jehněčího nebo kuřecího masa upřednostňují indický sýr panner. Kuchaři nejčastěji osmaží paneer na pánvi a přidají ho k tomatové (paneer tikka masala) nebo špenátové (palak paneer) omáčce. Pokud však restaurace nabízí saag paneer, je dobré si ověřit, jestli neobsahuje indickou pšeničnou mouku maida, která se občas do toho jídla dává. Často se používá také v indickém fast foodu a dezertech.

Indické chleby z pece

K indickým kořeněným omáčkám neodmyslitelně patří voňavé placky naan nebo chlebové roti chapati. Obojí se bohužel pro celiaky dělá z pšeničné mouky, tudíž v restauraci je lepší zvolit jako přílohu rýži. Co ale dělat, když prostě na tu křupavou a česnekem potřenou placku prostě máte chuť? Upečte si ji doma sami a bez lepku! Stačí pšeničnou mouku vyměnit za bezlepkovou chlebovou. Připravte si tedy 230 gramů této mouky, cca 100 mililitrů smetany na vaření, jednu lžíci másla, půl lžičky prášku do pečiva, vodu a sůl. Smíchejte mouku s práškem do pečiva, osolte a přidejte smetanu. Promíchejte a přidejte vodu, čímž vznikne trochu lepivé těsto. Nechte jej vykynout. Na pomoučené ploše vytvarujte placky a propíchněte je vidličkou. Pečte v troubě na nejvyšší stupeň asi pět minut. Poté je potřete máslem a česnekem nebo bylinkami podle chuti. Hotové placky si můžete vzít třeba s sebou do restaurace a svou situaci vysvětlit obsluze. Nebo si Indii bez přílohy prostě objednejte domů.

V indických restauracích se tedy kvůli lepku nijak výrazně omezovat nemusíte. Pokud si ale chcete být stoprocentně jistí, že si objednáváte bezlepkové jídlo, konzultujte vše s kuchařem. Některé indické restaurace mají svá bezlepková menu, což dělá vše snazší. Nicméně pokud u pokrmů gluten – free ikonku nenajdete, nemusíte zoufat, jelikož téměř všechna indická jídla jsou přirozeně bezlepková.

 

Autor:
Martina Moresová