Imunita a bylinky

27. 12. 2020

Imunitu je nejlepší budovat kvalitní stravou, pohybem, spánkem a třeba také otužováním. Dobře ji podpoří i vybrané bylinky. Řada z nich dokáže pomoci také s již rozběhnutou virózou, kašlem nebo rýmou. Pojďme se podívat na zaručené rady a bylinkové recepty našich babiček.

Na citron pozor, sláva křenu

Většina z nás si při chřipce a nachlazení naordinuje čaj s medem a citronem. Citron sice obsahuje vitamín C, který je prospěšný, ale také svírá póry. Když se tedy chcete vypotit, není ideálním pomocníkem. Lepší jsou aromatické bylinky a koření typu česnek, cibule, pepř, majoránka a zázvor. Také pozor na teplotu pokrmů, vše by mělo být teplé, rozhodně není vhodná syrová zelenina.

Ideálním pomocníkem při nachlazeních je křen. Obsahuje až dvojnásobek vitamínu C než citron, obsahuje také vitamíny B a kyselinu listovou. Najdete v něm látky bránící růstu mikroorganismů a silice působící proti bakteriím. Naše babičky šťávu z křenu dávaly s medem po antibiotikách.
Na posílení imunity funguje i mrkvová šťáva s medem. Na 150 ml domácí mrkvové šťávy přidáme 1 čajovou lžičku medu a pijeme 2x denně. Při již probíhající viróze můžete pít až 4x denně.

Bylinné čaje

Vhodnými bylinkami při nachlazení jsou květ černého bezu, květ lípy, tužebník a mateřídouška. Čaj si z nich můžeme připravit ve stejném poměru nebo dle chuti. 1-2 lžíce zalijete 400 ml horké vody, necháte čtvrt hodiny louhovat, slijete, osladíte medem a popíjíte.

Připravit si můžete i jednoduchý zázvorový čaj: nastrouhejte nebo nasekejte zázvor, zalijte vařící vodou, nechte 2 hodiny louhovat, přidejte med a limetu a popíjejte. Ještě větší „grády“ má čaj tehdy, když ho připravíme z odšťavněného zázvoru a přidáme na špičku nože kajenský pepř.

Proč přidávat med?

Med má silné antibakteriální a hojivé účinky na kůži, sliznice a zanícené rány, infekce a popáleniny. Dokáže stimulovat imunitu, posilovat tělo. Obsahuje vzácné látky, ale pozor, musí se jednat o med od včelaře, ne pasterovaný a slazený z obchodu.

Obyčejná cibule dokáže zázraky

Při chřipce můžete zkusit inhalování výparů z cibule. Šťávu z jedné velké cibule dáme do mističky a 3 minuty inhalujeme. Můžeme to provádět několikrát denně.

Z cibule si lze připravit i sirup. Cibuli pokrájíme na jemno, zalijeme medem a v hrnci na nejmenším stupni varu pomalu zahříváme, asi 45 minut. Denně užívejte každých 30 minut půl čajové lžičky. Uchovávejte v lednici.

Na akutní rýmu zase pomáhá spařit vroucí vodou pár koleček cibule, chvíli vylouhovat, slít a vodu popíjet několikrát denně.

A nakonec jedna zajímavost – pokud chcete přírodní lék na kašel, postačí vám skořápky vlašských ořechů. Přibližně 20 skořápek pořádně vydrhněte teplou vodou a povařte v půl litru vody asi půl hodiny. Popíjejte 4x denně.

U všech rad a receptů z bylin platí, že musíte dobře znát své zdraví a alergie. Bylinky jsou vždy silné, alergizující  a je potřeba s nimi zacházet velmi opatrně a dle svého individuálního zdraví a kondice.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.