Fyzické projevy celiakie

27. 11. 2018

Mnozí jedinci si myslí, že celiakie je onemocnění týkající se pouze trávicího traktu, což není tak úplně pravda. Tohle autoimunní onemocnění si s sebou nese zvýšené riziko několika určitých dalších poruch a zdravotních problémů. Pozitivní je, že je-li celiakie zjištěna včas, dá se těmto dalším neduhům předejít, případně jejich projevy minimalizovat. Jaké tedy jsou?

Onemocnění kostí a kloubů

Jedna z mnoha studií prokázala, že celiaci mají sklony trpět osteoporózou, což je nemoc, při které se snižuje hustota kostí, což zapříčiňuje jejich křehkost a časté lámání. Osteoporóza je způsobena kvůli nesprávnému vstřebávání živin v poškozeném tenkém střevě, hlavně vápníku, který je pro zdravé kosti zásadní. Podobně na tom je osteomalacie, při níž je rozdíl pouze v tom, že ji způsobuje nedostatek fosforu.

S nesnášenlivostí lepku se dále může pojit i artritida. Platí však, že po nasazení bezlepkové diety, bolesti kloubů odezní. O něco známějším příznakem jsou poruchy růstu u dětí. Někdy se může jednat pouze o jediný příznak celiakie, takže je tohle onemocnění mnohdy dost těžké odhalit. Opět se zde odvoláváme na nedostatečné vstřebávání živin, které následně pro správný růst organismu chybí.

Problémy oběhového systému

Oběhový systém dělíme na kardiovaskulární (žíly, tepny) a lymfatické mechanismy, které tvoří tekutina zvaná lymfa, jež obsahuje soli, živiny, vodu a elektrolyty. Centrem lymfatického systému je břicho, odkud lymfa přepravuje střevní mízu do těla. Jelikož je při celiakii ve střevech zánět, znamená to, že lymfa jej roznese do celého těla. U kardiovaskulárního mechanismu se zase sacharidy, aminokyseliny a bílkoviny vsakují rovnou do krve.

Výsledkem těchto nežádoucích procesů jsou problémy jako třeba strukturální změny ve slezině, rakovina krve, případně krevní sraženiny nebo koagulopatie, což laicky znamená neschopnost krve se shlukovat, takže při poranění je mnohem větší riziko vykrvácení. Celiaci mají kvůli špatnému vstřebávání železa riziko anémie.

Kožní projevy celiakie

Mezi nejběžnější projevy patří herpetiformní dermatitida, jíž trpí okolo 10% celiaků. Jedná se o malé puchýřky, které jsou bolestivé a silně svědí. Obě nemoci jsou autoimunního charakteru a jejich vznik podporují protilátky IgA spouštěné příjmem obilovin obsahujících lepek. Podobně je to s Alopecií areatou, která pro změnu zase způsobuje vypadávání vlasů a chlupů. Trápením mnoha celiaků je také suchá pokožka. Ačkoliv se nejedná přímo o onemocnění, dokáže tento neduh pořádně potrápit. Může to být způsobeno špatným vstřebáním vitaminu E.

Další neduhy spojené s celiakií

Do této kategorie můžeme zařadit epilesii, na jejíž výskyt jsou celiaci o dost náchylnější, než zdraví jedinci. Stejně tak mnoho celiaků, převážně žen, si stěžuje na časté migrény, které se dostavují bez zjevné příčiny. Po nasazení bezlepkové diety se většinou četnost záchvatů migrén rapidně sníží.

Bylo prokázáno, že u lidí trpících celiakií, je mnohem častější výskyt jaterních poruch, nemocí štítné žlázy a infekce močových cest. Příčinou je zánět ve střevech, který se přes propustná střeva rozšiřuje do organismu, jak už bylo zmíněno u lymfatického systému. Dále může při neléčené celiakii dojít až k rakovině střev a neplodnosti, z čehož opět můžeme vinit nedostatečné vstřebávání živin.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.