Finanční podpora při celiakii

04. 09. 2018

Být celiakem je drahé. I jediná osoba dodržující bezlepkovou dietu dokáže zvednout výdaje domácnosti o pěkných pár stovek navíc. A co teprve když je takových členů rodiny více?

Na našem webu se již řešilo, které pojišťovny a případně v jaké výši přispívají celiakům a nyní jsme se zaměřili na další možnosti finanční podpory, jako jsou různé dávky apod. Pokud patříte mezi ty nešťastníky, kteří dopad bezlepkové diety pociťují ve své peněžence intenzivněji než ostatní, tak zahoďte stud a požádejte o pomoc.

Příspěvky od sociálního systému

Od března 2006 je v České republice v platnosti Zákon o hmotné nouzi. V praxi to znamená, že tento zákon poskytuje pomoc fyzickým osobám, jež se nacházejí ve hmotné nouzi a finančními příspěvky jim dopomáhá k zajištění základních životních podmínek. Aby bylo žadateli vyhověno, musí splňovat určité podmínky, jejichž plné znění je rozepsáno v zákoně č. 111/2006 Sb.

Jestliže máte pocit, že byste měli mít nárok na podporu, tak prvním krokem je podání žádosti na nejbližším Úřadu práce. S sebou si nezapomeňte přinést potvrzení o diagnóze od odborného lékaře. Po přezkoumání a posouzení vaší životní situace dostanete vyrozumění od příslušného úřadu. Bude-li kladné, tak se můžete těšit měsíční podpory ve výši 2.800,-.

Další možnost pomoci nabízené přes sociální systém je Příspěvek na péči o dítě do 18 let. I v tomto případě celou záležitost řeší Úřad práce, ale podmínky k dosažení finančního příspěvku jsou mnohem přísnější než u podpory ve hmotné nouzi. Posuzováno je celkem deset kritérií schopností dítěte, z nichž musí splňovat minimálně tři. Jejich kompletní seznam je vypsán v zákoně č. 108/2006 Sb.

Při vyhovění žádosti dostane žadatel měsíční příspěvek ve výši 3.000,-. Pamatujte však, že tohoto příspěvku dosáhne jen velmi malé procento celiaků, protože kritéria nejsou příliš uzpůsobena dětem s potravinovým omezením. Nenechte se však snadno odbýt a trvejte si na svém.

Pečujete-li o nezaopatřené dítě, tak je možné dostat další příspěvek a to ve výši 2.000,- měsíčně. Podmínkou pro jeho dosažení je mít přiznaný příspěvek na péči o dítě a současně se nacházet v hmotné nouzi. Příjem rodiny musí být nižší než dvojnásobek životního minima.

Několik vět na závěr

Celiakie je na celý život. Pokud jste teprve na začátku a ve světě bez lepku se zatím rozkoukáváte, tak se rozhodně nenechte vyděsit. Ačkoliv se ceny mohou zdát opravdu šílené, není třeba hned malovat čerta na zeď.

Nejprve si zjistěte informace o finančních příspěvcích vaší pojišťovny, jelikož na ně nejsnáze dosáhnete. Tohle ovšem platí pouze v případě, že vaše pojišťovna vůbec nějaký program pro celiaky nabízí.

Podání žádosti o finanční podporu by mělo být až následujícím krokem. Pečlivě si projděte všechny formuláře a nezbytné podmínky, které jsou dostupné volně na internetu nebo k nahlédnutí na Úřadu práce. Důkladně vše zvažte, propočítejte a nedejte se snadno odbýt.

Žádost byla zamítnuta, ale vy přesto s penězi vyjdete jen tak tak? Vezměte papír a tužku, posaďte se a v klidu si sepište, za co nejvíce při nákupu jídla utrácíte. Bezlepkové pečivo? Různé speciální náhražky lepkových potravin? Popřemýšlejte, zda by se například chleba nedal péct doma, hojněji využívejte levnější přirozeně bezlepkové suroviny… Možností, jak náklady na stravování snížit je spoustu, stačí jen hledat.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.