Podpora zdravotních pojišťoven při celiakii

18. 07. 2018

Bezlepková dieta někdy dokáže s rodinným rozpočtem slušně zamávat. Jestliže se tato finanční zátěž dotýká i vás, tak není třeba hned věšet hlavu. Česká republika disponuje sedmi zdravotními pojišťovnami, jež nabízí různé příspěvky a podpůrné programy. Níže přinášíme stručný přehled všech pojišťoven a jejich nabídku výhod pro celiaky.

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR

Nejvyšší finanční pomoci se dočkají klienti VZP a to ve výši 6.000 Kč ročně. Tyto příspěvky se však týkají pouze dětí do 18 let a studentů do 26 let, jímž byla diagnostikována celiakie. Potvrzení o diagnóze předloží klient při první žádosti a samotný příspěvek se týká pouze potravin označených za bezlepkové, nikoli přirozeně bezlepkových surovin jako rýže a brambory a obědů ve školních jídelnách.

Příspěvky pojišťovna vyplácí 2x ročně po 3.000 Kč a to vždy zpětně za období od 1. 1. od 30. 6. a od 1. 7. do 31. 12. a nevyčerpané příspěvky se nepřevádí do dalšího období. K písemné žádosti je nutné přiložit účtenky s potravinami, které jsou řádně označeny za bezlepkové.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

Druhý nejvyšší finanční příspěvek nabízí Zaměstnanecká pojišťovna Škoda a to 4.000 Kč. Velkou výhodou této pojišťovny je, že příspěvek se týká osob bez rozdílu věku, jimž byla diagnostikována celiakie.

Postup je totožný jako u předchozí pojišťovny – klient musí při první žádosti předložit potvrzení o diagnostice a originální účtenky s označenými bezlepkovými potravinami. Příspěvek se vyplácí 1x za rok.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

ČPZP přispívá na bezlepkovou dietu 1.000 Kč ročně a to pouze dětem do 18 let. Při podávání žádosti je opět nezbytné dodat potvrzení od lékaře o diagnostice dítěte. Dále rodič opět předloží účtenky z nákupu bezlepkových potravin za období posledního roku.

Bezlepkové potraviny dokáží rodinné výdaje za stravu zvýšit o nemalou částku.Bezlepkové potraviny dokáží rodinné výdaje za stravu zvýšit o nemalou částku. Pro získání finančního příspěvku je vždy zapotřebí potvrzení o diagnostikování celiakie od lékaře.

Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna

Tato zdravotní pojišťovna přispívá stejnou sumu jako ČPZP, tedy 1.000 Kč ročně, avšak s tím rozdílem, že se týká klientů kteréhokoli věku. Dalším rozdílem je, že pojištěnec nepřekládá žádné účtenky z předchozích nákupů potravin, ale při první žádostí pouze doloží potvrzení od lékaře o své diagnóze.

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví

Zde je postup k dosažení příspěvků naprosto odlišný od předchozích pojišťoven. Klient dostává příspěvky na základě bonusového systému VITAKARTA a jejich výše se odvíjí od počtu získaných bonusových bodů. Jelikož je přístup ke každému klientovi naprosto individuální, nelze určit částku, které lze dosáhnout. Nezbytné je však opět potvrzení od lékaře a účtenky s označením bezlepkových potravin.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR a Vojenská zdravotní pojišťovna ČR

Tyto dvě pojišťovny ve svých programech žádné příspěvky pro celiaky bohužel nenabízí.

Pojišťovny proplácí pouze účtenky s potravinami přímo označenými za bezlepkové.Pojišťovny proplácí pouze účtenky s potravinami přímo označenými za bezlepkové.

Na závěr je třeba vás ještě upozornit, že uvedené informace jsou pouze orientační a platné pro rok 2018, takže je dost možné, že přístí rok může být vše úplně jinak. Kompletní znění veškerých podmínek k získání finančního příspěvku naleznete na webových stránkách své pojišťovny.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.