Duševní projevy celiakie

30. 10. 2018

Mezi nejčastější symptomy celiakie patří většinou problémy se zažíváním, bledost, únava apod. Kromě těchto nejznámějších projevů může toto autoimunní onemocnění způsobit řadu dalších potíží, které by člověka vůbec nenapadlo spojovat s lepkem. Vědci na téma vlivu celiakie na psychiku provedli nespočet testů a pozorování a výsledky jsou více než překvapivé.

Celiakie vs. psychika

Naše duševní zdraví ovlivňuje mnoho faktorů včetně zdraví fyzického. Ptáte-li se, jak je možná spojitost mezi nesnášenlivostí lepku a psychikou, tak odpověď je vcelku prostá. Díky neschopnosti tenkého střeva vstřebat některé důležité živiny potřebné ke správné funkci orgánů dochází v těle k biochemické nerovnováze, což způsobuje ony problémy jako úzkost, demence, ADHD či autismus.

Další kámen úrazu je v úniku nestrávených a toxických částeček potravy přes poškozenou stěnu tenkého střeva do krevního oběhu. Díky tomu se v těle vytvoří autoimunní reakce, začnou se vytvářet protilátky, které mohou začít napadat zdravé tkáně. Když se tento zánět dostane až do mozku, začne ohrožovat jeho funkce a voilà problémy jsou na světě.

Poruchy nálad a deprese

Mnoho celiaků vykazuje příznaky deprese ještě před samotným diagnostikováním. Děje se tomu tak kvůli nepříjemným fyziologickým projevům celiakie a už zmiňované biochemické nerovnováze. Po nasazení bezlepkové diety se depresivní stavy mohou dostavit zase z důvodu, že se pacient nedokáže vyrovnat s nemocí a doživotním omezením ve stravování. Mohou se dostavit pocity izolace od ostatních, porážky či smutku.

Při závažnějších formách deprese je nezbytné užívání antidepresiv. Vše závisí na okolnostech jako věk a příznaky pacienta. V každém případě je nezbytné vyhledat odbornou pomoc.

ADHD a autismus

Toxiny pronikající poškozenou stěnou tenkého střeva mohou snížit hladinu kyslíku pronikajícího do mozku, což způsobuje zhoršení jeho funkce.  Díky tomu u dětí a dospívajících dochází k poruchám pozornosti, zhoršenému soustředění a hyperaktivitě, jež v krajních případech přetrvají až do dospělosti. Správnou diagnózu ADHD může určit pouze neurolog a psychiatr, který následně nasadí léčbu kombinující léky a psychoterapii.

Vztah mezi autismem a celiakií je zatím podrobován zkoumáním vědců. Spekuluje se však, že k autismu mohou opět přispět toxiny, které se dostaly do krevního oběhu přes stěnu tenkého střeva. Konktrétně se jedná o opium nacházející se v lepku a také v kaseinu, který obsahují mléčné výrobky.

Poruchy příjmu potravy

Poruchy příjmu potravy se nejčastěji projeví v pubertě. Přímé fyziologické spojení mezi celiakií a anorexií či bulimií zatím nebylo prokázáno, ale problém může způsobit velká zaujatost stravou. K drastickým dietám může jedince dohnat přibírání na váze po nasazení bezlepkové diety, stejně tak pocit izolace od ostatních kvůli specifické stravě. Od anorexie k bulimii je to už jen krůček a obě nemoci se mohou střídat. V tomto případě je opět nezbytná pomoc odborníka, který nasadí léčbu stávající se z psychoterapií, případně vhodných medikamentů.

Diagnóza celiakie

Přijmout celiakii může být pro někoho těžké, nemluvě pokud se k ní přidruží i nějaká ta duševní porucha. Pamatujte, že vždy je důležité dodržovat léčebný plán, protože jinak se budou problémy pouze zhoršovat. Dobrým pomocníkem jsou také volnočasové aktivity, které pomohou začlenit jedince do kolektivu a navíc uvolňují napětí a stres.

 


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.