Domácí testy nesnášenlivosti lepku: Jsou opravdu spolehlivé?

16. 02. 2021

Doba jde dopředu a to, co bylo v minulosti naprosto nepředstavitelné, je v současnosti běžnou záležitostí. Jiné to není ani v případě určení různých potravinových intolerancí. Aktuálně na trhu existuje několik testů nesnášenlivosti lepku určených pro domácí použití, které by měly celiakům usnadnit cestu ke správné diagnóze. Jsou ale doopravdy spolehlivé?

Výběr je pestrý

 Sehnat domácí test intolerance lepku není nic složitého. Stačí, když se pouze zeptáte v lékárně, případně si jej můžete zakoupit v některém z internetových obchodů. Na výběr máte hned z několika různých značek, což je rozhodně fajn. Co se týče finanční stránky, tak se nejedná o nic, co by si nemohl dovolit běžný pracující člověk. Sečteno a podtrženo, dalo by se říci, že tyto testy jsou poměrně lehce dostupným zbožím.

Kromě použití domácích testů zaměřených přímo na intoleranci lepku existuje ještě jedna možnost, jak zjistit nesnášenlivost glutenu v domácích podmínkách. Dělají se totiž i testy, které jsou zaměřené na široké spektrum různých potravinových intolerancí, přičemž ta na lepek je jednou z nich. Svému uživateli tím pádem poskytnou podstatně více informací, avšak je třeba říci, že jsou podstatně dražší. Na rozdíl od těch zaměřených pouze na lepek, které se pohybují v řádu stokorun, tak tyto testy zakoupíte za několik tisíc.

Princip je jednoduchý

Jistě vás zajímá, na jakém způsobu tyto domácí testy fungují. Je to prosté – pro získání výsledku postačí pouze kapka krve z konečku prstu. Tu snadno získáte pomocí lancety, jež tvoří součást balení každého testu. Není důvod se ničeho obávat, jelikož samotné píchnutí a odběr krve je prakticky bezbolestné. Krev následně smícháte se speciálním roztokem, protřepete a kápnete na testovací kazetu. Během několika minut obdržíte výsledek vašeho testování.

Rozmíchání krve s roztokem však není jediný způsob, jak se dopídit výsledku. U dražších a spolehlivějších testů to někdy funguje i jinak. Opět odeberete vzorek krve z prstu, avšak ten odešlete do laboratoře a výsledek testu získáte až během několika následujících dnů prostřednictvím aplikace. Ačkoliv se jedná o přesnější metodu, někoho může odrazovat právě vyšší pořizovací cena a relativně dlouhé čekání na výsledek.

Dá se testům věřit?

Čtení o takových vychytávkách, jako jsou domácí testy na intoleranci lepku, je sice fajn, ale otázkou zůstává, jaká je vlastně realita. Je možné takovým testům věřit, anebo je to hloupost? Bohužel se na tuto otázku nedá jednoznačně odpovědět, jelikož osoby, co mají s těmito testy osobní zkušenosti, se v názorech dost rozcházejí. Dalo by se říci, že se v podstatě dělí na dva tábory – na ten, kterému vyšel domácí test pozitivní, a následně mu lékař nesnášenlivost lepku potvrdil, anebo na ten, kterému vyšly falešné výsledky.

Z toho vyplývá, že tyto testy mohou posloužit jen orientačně, protože bez důkladného lékařského vyšetření se stejně neobejdete. Současně bych ráda apelovala na to, abyste tyto testy nikdy nebrali jako náhradu právě onoho zmiňovaného vyšetření a nenasazovali si bezlepkovou dietu jen tak! Záleží už na každém, zde se mu chce do takové věci investovat své peníze. Jestliže máte s domácími testy nějakou osobní zkušenost, neváhejte se s ostatními podělit v komentářích.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.