Dědičnost celiakie a těhotenství s dietou

08. 01. 2019

Otázkou, jestli je celiakie dědičná, se zabývá každý budoucí rodič, který tímto autoimunním onemocněním trpí. Ačkoliv genetika a dědičnost v tomto případě sehrává velkou roli, tak to neznamená, že by nutně každé miminko muselo celiakii po nemocném rodiči zdědit. Je dobré vědět, že i když potomek onemocnění po rodiči přeci jen získá, tak nemoc může i přes to zůstat po celý jeho život skrytá a nemusí se nikdy projevit.

Dědičnost celiakie v číslech

Pravděpodobnost zdědění nemoci je u přímého příbuzenstva, což znamená matka a otec, přibližně 10 – 18%. Čeká-li nastávající maminka jednovaječná dvojčata, tak šance, že celiakií budou trpět oba sourozenci je 70%. Jestliže očekáváte holčičku, tak je riziko celiakie vyšší, protože tímto onemocněním častěji trpí ženy než muži a to v poměru 2:1.

Pamatujte, že pokud byla celiakie diagnostikována byť jen jednomu členu rodiny, na genetické testy by mělo preventivně zajít i nejbližší pokrevní příbuzenstvo nemocného, protože riziko, že se v okolí nachází i další postižený, je poměrně veliké! O genetický test požádejte svého praktického lékaře, který musí vašemu požadavku vyhovět. Neléčená celiakie je mnohem horší, než pár chvil strávených v ordinaci odborníka.

Zařazení lepku do stravy dítěte

Pokud už doma máte miminko, tak se postupného zařazování lepku do jeho stravy nebraňte. Lékaři dříve doporučovali, aby se děti celiaků lepku preventivně vyhýbaly, protože se tím nemoc mohla „spustit“, avšak tento názor už neplatí, ba právě naopak – čím dříve se na nesnášenlivost lepku přijde, tím lépe. Nejprve začínejte s bezlepkovými kašemi, jako rýžová či jáhlová, aby trávicí systém dítěte nedostal velký šok. Následně klidně zkuste od čtvrtého měsíce do jídelníčku dítěte po malých dávat zařazovat kaši z pšeničné krupice a pozorujte, jak si s tím organismus dítěte poradí. 

V případě, že se u dítěte projeví potíže spojené s lepkem jako průjmy, vyrážka či zvracení, požádejte pediatra o kontrolní genetický test na celiakii. Jestliže se žádná negativní reakce na lepek nedostavila, ale vy i přesto chcete mít jistotu, máte právo na testy i v tomto případě. Testy ukážou, jak velké predispozice potomek má a podle tohoto buďto zůstane sledován lékaři v pravidelných intervalech nebo následují další vyšetření, které zjistí, zda už nemoc propukla a potvrdí případnou diagnózu.

Celiakie v těhotenství

Jak je všeobecně známo, narození miminka předchází těhotenství. ˘ Mohlo by vás tedy zajímat, jestli je tohle období života ženy s celiakií nějak odlišné od těhotenství ženy zdravé. Odpověď je ne. Kromě zvýšení důrazu na pestrý kvalitní jídelníček, dá se říct zdravý životní styl obecně, a zvýšení příjem vitaminů, což je doporučováno i zdravým ženám, není těhotenství celiatičky ničím výjimečnější nebo nebezpečnější.

Stejné je to i v případě občasné dietní chyby. Bylo prokázáno, že porušení bezlepkové diety nemůže nijak ohrozit zdravý vývoj plodu v matčině děloze ani mít vliv na budoucí rozvoj celiakie u potomka, jak by si mnohé dámy mohly myslet. Tímto však nenabádáme k záměrnému porušování diety! Miminko to sice neohrozí, za to na střeva matky může mít lepek fatální následky.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.