Čokoláda a bezlepková dieta

14. 03. 2022

Když vám lékař diagnostikuje celiakii, zpravidla se vám v hlavě vynoří nespočet otázek týkající se toho, co asi můžete nadále normálně jíst a co nikoliv. Není se čemu divit! Vždyť se jedná o něco, co vám změní od základu stravovací návyky. Jestliže patříte mezi milovníky čokolády, zajisté pomyslíte i na to, zda si tuto dobrotu můžete dopřávat i nadále či ne. A právě to je téma dnešního článku, tak hurá na to!

Ne všechny čokolády jsou stejné

Jednoznačná odpověď na to, zda celiak může konzumovat čokoládu, neexistuje. Důvod je velice prostý, a sice není čokoláda jako čokoláda. Abych vám tuto problematiku lépe osvětlila, musíme se podívat úplně na začátek, a to přímo na to, jak se čokoláda vůbec vyrábí. Nejdůležitější surovinou jsou kakaové boby, které je potřeba nejprve očistit od sladké slupky a posléze je nechat projít procesem fermentace, jenž trvá cca týden.

Fermentované kakaové boby je poté potřeba usušit a znova očistit. Dále dochází k jejich pražení a drcení. V další fázi je potřeba boby umlít a zahřát na určitou teplotu. Následně z nich vznikne kakaová hmota, která se nadále tepelně upravuje, míchá apod. Takto vzniká 100% hořká čokoláda, jež si celiak může bez obav dopřát, jelikož kakaové boby jsou přirozeně bezlepkové. Taková čokoláda má velice výraznou chuť i aroma.

Pozor na přidané suroviny

Většina čokolád, které známe z obchodů a běžně je konzumuje, však není 100%, ale obsahuje celou řadu přidaných surovin. A právě zde může vzniknout problém! Jestliže se budeme stále bavit o kvalitních vysokoprocentních čokoládách, tak do těch se zpravidla přidává jen kakaové máslo a cukr na zjemnění, což pro celiaka nijak škodlivé není. Kvalitní čokoláda zpravidla lepek neobsahuje, ale je důležité vždy kontrolovat složení na obalu.

Co se týče mléčných čokolád, tak k výše zmiňovanému kakaovému máslu a cukru se do čokolády logicky přidává i mléko. To opět nijak při bezlepkové dietě nevadí. Riziko nastává u různých náplní do čokolád, jelikož v nich lepek mnohdy bývá. V takovém případě vždy zbystřete! Ve složení často můžete nalézt i různé emulgátory a stabilizátory, díky nimž jednotlivé suroviny lépe drží pohromadě a celkově se zvyšuje jejich odolnost. Jestliže tyto látky nejsou vyznačeny tučně jako alergen, nemusíte se jich vůbec bát. Samozřejmě platí, že čím méně kvalitní čokoláda, tím více přidaných látek bude obsahovat.

A co bílá čokoláda?

Dále bych samozřejmě neměla opomenout ani bílou čokoládu. Základ této dobroty tvojí kakaové máslo s nímž se nadále pracuje a přidává se k němu cukr a sušené mléko. Takto vypadá bílá čokoláda v její nejčistší a nejkvalitnější podobě. V supermarketech se však nejčastěji setkáváme s levnými čokoládami, které toho mají ve složení podstatně více a přirozeně nejsou moc kvalitní. U takových laciných kousků zbystřete, protože riziko obsahu lepku jakožto nějakého plnidla je zde poměrně vysoké. Raději doporučuji trochu zainvestovat a posléze si vychutnat opravdu kvalitní bílou čokoládu.

Sečteno a podtrženo, vždy čtěte složení na obalu! Kvalitní čokoláda by měla být sama o sobě bezlepková, ale bohužel ne vždy tomu tak je. Hodně výrobců se snaží na surovinách ušetřit, a proto se bohužel lepek v méně kvalitních čokoládách objevuje.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.