Celiakům mohou pomoci enzymy

24. 06. 2019

Enzymy řídí většinu procesů v našem těle. Jsou to specifické bílkoviny, bez nichž by složité mechanizmy v organismu nefungovaly. Bostonští vědci přišli na velice zajímavou věc – jeden takový enzym, který se vyskytuje v bakteriích sídlících v našich ústech, dokáže hravě rozkládat gluten. Pojďme se společně podívat na to, jak tento experiment probíhal.

Rothia mucilaginosa

Nelekejte se, Rothia mucilaginosa není žádné tajemné zaklínadlo, nýbrž pojmenování oné slavné bakterie, kolem které se celý dnešní článek točí. Jak již bylo řečeno v úvodu, nachází se běžně v ústech a horních cestách dýchacích zdravých jedinců a není pro člověka nikterak škodlivá. Tento mikrobiální kolonizátor obsahuje specifické enzymy, které dokáží štěpit prolin a glutamin, jež obsahují imunogenní sekvence odpovědné za celiakii.
V celém výzkumu bylo klíčové izolovat enzymy a zhodnotit jejich potencionál v léčbě pacientů s celiakií. Bylo tak učiněno metodou chromatografie, jež se zakládá na principu rozdílné rychlosti pohybu látek v různých fázích. Po této separaci se potvrdilo, že enzym Rothia dokáže degradovat gliadin a další složky obsažené v lepku. Díky tomu se tak stal horkým kandidátem pro výzkum novým enzymových terapeutik, která by v budoucnu mohla pomoci opravdu velké mase lidí trpící nesnášenlivostí lepku.

Jak fungují enzymové terapie

Dosavadní pokusy o léčbu celiakie se primárně zaměřovaly na imunogenní glutenové peptidy a imunitní systém jako celek. Naopak enzymová terapie má za cíl rozštěpit lepek ještě před tím, než se vůbec dostane do tenkého střeva, kde by mohl napáchat potíže. Tato metoda léčby má mnohé výhody. Zjednodušeně řečeno se enzymová terapeutika soustředí na prvotní spouštěč autoimunitní reakce a jeho zneškodnění.
Gluten je vysoce odolný proti savčím trávicím enzymům, proto se stal tento objev velkou senzací. Bakterie Rothia a její enzym jsou tím pádem obrovskou nadějí. V laboratořích započaly rozsáhlé série testování od pěstování bakteriálních kolonií v miskách až po finální testování izolovaného enzymu Rothia. Výzkumy však ještě ani zdaleka nekončí. Je nezbytné provést další testy v prostředí simulujícím lidský trávicí trakt. Vědci musí brát do úvahy proměnlivé pH v žaludku, dvanáctníku i další endogenní trávicí enzymy. 

Z laboratoře až na pulty lékáren

Bakterie Rothia mucilaginosa se vyznačuje silnou podobností s další bakterií zvanou Bacillus subtilis. Ta se běžně vyskytuje v našich střevech, kde tvoří přirozenou součást tamní mikroflóry. Je velkým pomocníkem v rozkládání potravy, avšak neprodukuje natolik silné enzymy jako Rothia. Významná je mimo jiné v potravinářském průmyslu, například v pivovarnictví, ale pro účely léčby celiakie a jiných obtíží s trávením lepku není dostačující.
Jistě vás nyní zajímá, kdy bude na trhu možno zakoupit lék, jež by tento zázračný enzym obsahoval. Bohužel tohle je zatím ve hvězdách, protože nejprve musí být úspěšně zakončeny všechny testy a výzkumy, které jsou pro tento krok nezbytné. Zatím pacientům s celiakií nezbývá nic jiného, než striktně dodržovat bezlepkovou dietu tak, jako to dělali doposud. Nevěšte ale hlavu! Vědci dělají, co mohou a vypadá to, že se pro celiaky blýská na lepší časy. Jednoho dne se jistě dočkáme a „zázračná pilulka“ bude běžně k zakoupení v lékárně.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.