Celiakie z pohledu tradiční čínské medicíny

14. 11. 2018

TČM neboli tradiční čínská medicína se zabývá lidským organismem jako celkem a její historie sahá až někdy do 2. tisíciletí př. n. l. Zakládá si na léčebné koncepci taoismu, kdy se snaží udržovat v rovnováze prvky jing a jang. V praxi to znamená, že neléčí pouze daný neduh, ale celkovou vnitřní disharmonii. Jak si tedy poradí s celiakií?

Nedostatek energie sleziny

Celiakie a spolu s ní všechny další potravinové alergie a intolerance patří pod dráhu sleziny. V moderním lékařství nemá nesnášenlivost lepku se slezinou vůbec nic společného, ale z pohledu TČM, kdy vše souvisí se vším, je slezina napojena na trávicí soustavu. Z toho vyplývá, že trávicí potíže, včetně nesnášenlivosti lepku, značí disharmonii v dráze sleziny, přesněji nedostatek její energie.

Příčin, proč může k oslabení energie sleziny dojít, je hned několik. Nejčastějším důvodem je současný uspěchaný styl života, kdy jsou lidé ve stresu, pod tlakem a jejich jídelníček nepatří zrovna mezi ty nejzdravější. Problematické je také nadměrné užívání léků a antibiotik a u žen hormonální antikoncepce. V neposlední řadě je třeba zmínit, že disharmonie dráhy sleziny může být i vrozená.

Vlhkost z těla ven

Řešením problému by mělo být posílení sleziny, jejíž energie je „uhašená“ nadbytkem vlhka SHI, který způsobily ony výše zmíněné příčiny. To se provádí pomocí správných bylinných směsí a jídelníčku složeného z potravin posilujících horkost v organismu. Tradiční čínská medicína totiž dělí potraviny do pěti kategorií – horké, teplé, neutrální, osvěžující a studené. Při posilování sleziny se tedy nedoporučuje jíst potraviny řadící se mezi poslední dvě kategorie. Dále ještě dělí stravu podle ročního období a pěti elementů.

Doporučené potraviny:

  • Luštěniny – fazole, cizrna, hrách, sója, čočka
  • Obilniny – jáhly, kukuřice, rýže
  • V menší míře maso – králík, kuře, krůta, ryby
  • Ovoce – pouze jako kompot

Nevhodné potraviny:

  • Syrová zelenina a ovoce – ochlazují organismus
  • Z luštěnin fazole mungo a z obilovin pohanka
  • Chlazené nápoje, zmrzlina, ledové tříště
  • Sladidla, hlavně bílý cukr
  • Tučná a smažená jídla

Strava by měla být co nejlehčí a vždy co nejméně zpracovaná, tudíž se vyhněte překombinovaným složitým pokrmům. Před jídlem a během jídla se nedoporučuje popíjet větší množství tekutiny, protože dochází opět oslabování sleziny. Stravu je vhodné dochucovat kořením, které podporuje vnitřní oheň organismu. Sem patří zázvor, česnek, kurkuma, pepř, skořice, kardamon a hřebíček.

Nejlépe poradí odborník

Co se bylinných směsí týče, tak ty bývají zpravidla připravovány na míru terapeutem zabývajícím TČM profesionálně. Zaujal-li vás tento koncept alternativní medicíny, neváhejte vyhledat ve vašem okolí odborníka, který vám jistě velice rád pomůže a poradí co a jak dále. Každopádně je třeba připomenout, že se jedná pouze o možnost, jak organismus při celiakii podpořit a rozhodně tohle onemocnění tradiční čínskou medicínou nelze vyléčit. Lepku se i nadále vyhýbejte obloukem.

Dle mého názoru má tohle učení starých mistrů něco do sebe a koncept toho, že vše souvisí se vším a je zbytečné potlačovat symptomy, aniž bychom odhalili příčinu, má rozhodně smysl a stojí za vyzkoušení.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.