Celiakie versus tloustnutí a hubnutí

20. 11. 2018

Jedinci trpící celiakií bývají před určením správné diagnózy často hubení až podvyživení. To bývá způsobeno špatným vstřebáváním živin, které jsou pro zdravý růst a optimální váhu nezbytné. Po nasazení bezlepkové diety jakoby se karta obrátila a obvykle následuje rapidní nárůst tělesné hmotnosti. Proč tomu tak je? Odpověď získáte v dnešním článku.

Nízká tělesná hmotnost není před odhalením celiakie ničím neobvyklým a nezáleží na tom, zda se jedná o dítě nebo dospělého člověka. My se dnes ale zaměříme na ty starší jedince, převážné dámy, a na problematiku přibírání na váze, které s nasazením bezlepkové diety obvykle přijde.

Proč tomu tak je?

Střevo celiaka je poškozené a díky tomu o dost hůře vstřebává živiny, než je tomu u zdravého člověka. Po striktním vyřazení lepku z jídelníčku se střevo začne pomalu po krůčcích obnovovat a s ním i jeho schopnost vstřebávat z natrávené potravy živiny. Najednou je do těla přijímáno o dost více živin než dříve a laicky řečeno, mozek zavelí, aby si tyhle „nové“ živiny organismus ukládal, kdyby zase přišly ty „zlé“ časy jako dříve. Tohle je nejzásadnější důvod, proč mnoho celiaků po nasazení diety tolik přibírá.

Druhým důvodem nárůstu hmotnosti může být složení jídelníčku. Bezlepkový totiž neznamená nutně zdravý, jak si mnozí lidé myslí. Jde o to, že univerzální bezlepkové směsi obsahují hodně škrobu a ten, jak je všeobecně známo, postavě zrovna moc nelichotí. Stejné je to i s kukuřičnou moukou, po které se též dost přibírá.

Jaké je řešení problému?

Nemusíte se obávat, i na dietě bez lepku se dá zhubnout a udržet si zdravou tělesnou hmotnost. Kouzlo je v tom, důkladně se zaměřit na to, co dáváte do úst. Bude-li neustále konzumovat kupované pečivo, náhražky a univerzální směsi, tak je jasné, že váha bude stále stoupat. Klíč je v tom, zapomenout na všechny tyto zmíněné potraviny nebo je alespoň omezit na minimum a zaměřit se na přirozeně bezlepkovou stravu.

Co mám teda jíst?

Na prvním místě je nutné doporučit hlavně zeleninu a v menší míře také ovoce. Bezlepková strava obvykle neobsahuje dostatek vlákniny, která je pro tělo velice důležitá. Naučte se ke každému jídlu chroupat něco čerstvého. Díky tomu sníte menší porci, protože zelenina vás zasytí a jako bonus dodáte tělu potřebné vitaminy a minerály. Skvělou variantou, jak nahradit snídani nebo i svačinu, jsou šťávy a smoothie. Na internetu naleznete mnoho receptů a kombinací, které stojí za vyzkoušení. Časem sami zjistíte, co vám chutná a co ne. Tělo tuhle změnu určitě s radostí uvítá, protože pro něj bude o dost lehčí na trávení, než kupovaný bezlepkový chleba se salámem.

Dalším tipem, jak už bylo řečeno, je vaření a pečení z přirozeně bezlepkových surovin. Zapomeňte na knedlíky, bramboráky, langoše apod. a raději vyzkoušejte různé druhy čočky, quinou a zeleninové nudle. Vyzkoušejte tofu, tempeh a neostýchejte se v kuchyni experimentovat. Vařit přirozeně bez lepku jde snadno a celkem levně, takže se nebojte odvázat. Když do těla přestanete cpát všechny ty nezdravé průmyslově zpracované nesmysly + ještě přidáte pohyb, uvidíte, že přibírání se zastaví a kila půjdou snáze dolů.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.