Celiakie u zvířat

20. 11. 2019

Celiakie či jiné potravní intolerance a alergie nejsou pouze záležitostí lidí, ale mohou stejně tak potrápit i naše čtyřnohé miláčky. Veterináři se ve svých ordinacích s tímto problémem bohužel setkávají čím dál častěji. Otázkou zůstává, proč se tomu tak děje. Změnilo se za poslední roky složení krmiv takovým způsobem? Kdo ví. Pojďme se teď ale společně podívat, jak to s těmi zvířátky je.

Některá plemena psů jsou náchylnější

Zaměříme-li se pouze na zvířata chovaná jako domácí mazlíčci, tak zjistíme, že nejčastěji bývají celiakií postiženi psi. Po sérii vědeckých výzkumů se dokonce objevil fakt, že nejnáchylnější bývají irští setři. Dále je taktéž vyšší riziko u přešlechtěných plemen. Každopádně objevit si může u kteréhokoliv psa, kočky či jiného zvířete.

Příznaky bývají různé

Stejně tak jako u lidí, příznaky bývají velice různorodé. Tak jako někdo na lepek zareaguje průjmem, jiného zase trápí zácpa. Psi a kočky to mají naprosto stejně, takže se nedá přesně určit, podle kterého konkrétního příznaku celiakii poznáte. Existuje však řada problémů, jež vás ke správné diagnóze vašeho mazlíčka může navést.

  • Nekvalitní srst – Ať už se jedná o nadměrné vypadávání chlupů celkově nebo pouze na některých částech těla, je načase zpozornit!
  • Svědění kůže – Škrábe se neustále váš mazlíček a vy nevíte proč? Pokud jste vyloučili různé parazity či alergii na šampón, může jít o celiakii. Vyskytnout se může taktéž vykusování srsti.
  • Hubnutí – Rychlá ztráta váhy bez zjevné příčiny či dlouhodobé odmítání stravy by rozhodně měly být důvodem návštěvy veterináře.
  • Zažívací potíže – Nekonečné průjmy, kašovitá stolice, každodenní škrundání ve střevech, nadýmání nebo zácpa bývají projevem celiakie i u lidí, takže je neberte na lehkou váhu.
  • Časté záněty očí a uší – K zánětům dochází u zvířat z mnoha příčin a nemusí to nutně znamenat, že má pejsek nebo kočka celiakii. Pokud se však neustále vracejí a nic na ně nepomáhá, možná zatím bude stát právě lepek.
  • Anémie, slabost, apatie

Testy a eliminační dieta

I v případě samotného testování, je to jako s lidmi – správnou diagnózu vám dokáže určit pouze odborník, takže na nějaké domácí pokusy rovnou zapomeňte. Zvěrolékaři používají krevní testy, které však ne vždy bývají úplně spolehlivé. V tomto případě, kdy je výsledek nejistý, přichází na řadu další možnosti, jako je biopsie. Po tomto zákroku už veterinář dokáže s jistotou určit, zda je celiakie ta správná diagnóza či nikoliv. Jestliže se nesnášenlivost lepku potvrdí, následuje přísná dieta.

V případě, že nastane pravý opak a lepek viníkem zdravotních problémů není, následuje eliminační dieta, která ze stravy vylučuje další alergeny. U psů a koček se nejčastěji jedná o maso – kuřecí, vepřové, v malé míře také jehněčí, dále je to kukuřice a mléčné výrobky. Dietu musí dodržovat zvíře minimálně pět týdnů a poté se potenciální alergeny opět zařazují do stravy. Následně je pozorována reakce organismu.

Je třeba hlídat složení

Jste-li právě vy ten případ, komu se celiakie u domácího mazlíčka potvrdila, máte dvě možnosti, jak se ke krmení postavit. Buď to kupovat speciální hypoalergenní směsi nebo začít připravovat domácí stravu. Každopádně striktní dodržování diety je pro zdraví zvířete klíčové, tudíž ji rozhodně nezanedbávejte.

A co Vy? Máte ve svém okolí zvířátko celiaka?


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.