Celiakie a migréna

06. 09. 2019

To, že je celiakie autoimunitní onemocnění týkající se střev, nejspíše víte. Jak je v tom případě možné, že může mít spojitost s migrénou, když ta se přece týká hlavy, hm? Lidské tělo je velice složitý systém, v němž je doslova všechno propojeno se vším, a tím pádem mohou vznikat i takovéto na první pohled nelogické souvislosti.

Menší ujasnění pojmů na začátek

Abychom předešli případným nedorozuměním, pojďme si hned ze začátku ujasnit, co to přesně migréna je. Jedná se o chronické onemocnění, které se projevuje silnou pulzující bolestí jedné poloviny hlavy. Ačkoliv migréna neohrožuje život pacienta, v některých případech jej dokáže vyřadit z provozu i na několik dní. Nezaměňujte si ji s běžnou bolestí hlavy, s níž se občas setká každý z nás. K její diagnostice je nezbytná návštěva neurologa, a ten následně navrhne léčebný postup.

Faktorů, jež mohou u člověka migrénu vyvolat, je nespočet. Může se jednat o hormonální nerovnováhu, stres, změny počasí nebo třeba o nevhodnou stravu. Bylo dokonce vědecky prokázáno, že lidé trpící celiakií jsou mnohem více náchylní k migrénám, než zdraví jedinci. Přičemž nejohroženější kategorií jsou ženy ve věky cca od 20 do 50 let, ale samozřejmě se s ní mohou setkat i děti a muži.

Důvodů, proč může hlava bolet, je více

Jak je známo, při nediagnostikované celiakii jsou špatně vstřebávány důležité živiny a minerály ze stravy, tudíž pak tělo pacienta strádá a chybějící prvky se zkrátka musí někde projevit. Pro migreniky je velice důležitý hořčík a jeho nedostatek se projevuje právě častou bolestí hlavy. Funguje tak, že podporuje správný tok krve v cévách, uvolňuje svaly, což působí jako skvělá prevence bolesti, případně ji dokáže při záchvatu zmírnit.

Dalším důvodem, proč je celiak k migrénám náchylnější, je riziko překyselení organismu. V dnešní době se tento problém vyskytuje ve společnosti čím dál častěji a na vině je nevhodný životní styl. Pokud se osoba s bezlepkovou dietou stravu převážně náhražkami lepkových potravin, polotovary, průmyslově zpracovanými potravinami a ty, jež jsou přirozeně bez lepku a nijak nezpracované, jako ovoce, zelenina, luštěniny atd., překyselení je na světě. To dále spustí další reakci v podobě častých migrén bez zjevné příčiny. Vyvarujte se tedy náhražkám a zaměřte se na přirozené stravování.

Zase ten stres

O stresu a jeho škodlivosti slýcháváme dennodenně a dokonce i zde se dá najít spojitost. Když celiak ještě nemá určenou svoji správnou diagnózu a neustále jej sužují zdravotní obtíže, zažívá opravdu silný nápor na jeho psychiku. Tento neustálý tlak a každodenní stres většinou nebývá bez následků, zvláště je-li opravdu dlouhodobý. Věřte, že opravdu platí ta známá věta, že když není v pořádku tělo, není ani mysl a naopak. Nerovnováha v organismu se vždy nějakým způsobem projeví.

Stejná situace se může objevit i po diagnostice, kdy pacient není schopen svoji nemoc přijmout. Zde hrají velkou roli pocity vyčlenění ze společnosti, jistá odlišnost, neustálé hlídání stravy či smíření se se samotným faktem celoživotního nevyléčitelného onemocnění. Psychika je vážně mocná a tyto pocity dokáží u citlivých jedinců opravdu spustit reakci v podobě chronické migrény. V těchto případech pomůže konzultace s neurologem v kombinaci s návštěvou psychologa.   


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.