Celiačky versus celiaci – mají muži a ženy „jinou“ celiakii?

31. 01. 2020

Ženy celiačky se v populaci vyskytují 2x častěji než muži, přesněji 2,3x, jak vyzkoumala americká studie na téměř 1500 lidech. Ženy obecně trpí autoimunitními onemocněními více než muži, jen se zatím přesně neví proč.

Ženy ochotněji chodí k lékaři

Vědci spekulují, že jedním z možných vysvětlení může být i ochota žen k návštěvě lékaře. Zatímco muži se lékařům, pokud možno, vyhýbají a když už je navštíví, nechtějí se svěřovat se zažívacími problémy, ženy touto bariérou většinou netrpí. Celiakie u žen je také spojena se závažnějšími a rychleji se rozvíjejícími problémy, např. s otěhotněním a potraty, případně s řídnutím kostí. Při častějších vyšetřeních žen v plodném věku se tak na celiakii snáze přijde. To vše ale spíše vysvětluje množství diagnostikovaných případů, a ne skutečně nemocných v populaci.

Za vyšším výskytem autoimunitních onemocnění u žen může být i chromozom X. Ženy mají na rozdíl od mužů dva. Právě chromozom X se často podílí na kódování různých autoimunitních onemocnění. Stejně tak se mluví i o propojení psychiky a autoimunity, zde pohlaví také může hrát zásadní roli. Ženy jsou mnohem citlivější a trpí častěji stresem a výkyvy nálad.

Stonají muži a ženy jinak?

Často kolují vtipy o mužské „rýmičce“ a o tom, že ženy vydrží mnohem více než muži. U celiakie je rozdíl spíše v tom, jaké příznaky muži a ženy nejčastěji mají.

Zatímco u žen převládají jiné než zažívací symptomy, muži se nejčastěji setkají právě s nimi. Ženy jsou často poprvé diagnostikovány na základě menstruačních odchylek a problémů s otěhotněním. Ženy také častěji trpí anémií neboli nedostatkem železa v krvi a prokazatelným řídnutím kostí. U žen se ve větším počtu případů propojuje celiakie a onemocnění štítné žlázy.

Muži naopak vykazují klasičtější známky celiakie, jako problémy s průjmy a zácpou, refluxem a nevolností. Stejně tak se u mužů vyskytuje ubývání na váze. Muži častěji trpí také dermatitidou herpetiformis, nepříjemným kožním onemocněním v podobě rozesetých svědivých puchýřků.

Je tatínek celiak?

Ženy (dcery) mají také smůlu v tom, že pokud je jejich otec celiak, mají větší pravděpodobnost onemocnění než jejich bratr. A jsme opět u chromozomu X. Je to právě otec, kdo rozhoduje o pohlaví dítěte s pomocí chromozomu X. A ten, jak jsme si už řekli, může významně zasáhnout do rozvoje autoimunitních onemocnění.

Jedna dobrá zpráva na závěr. I když ženy mohou mít k celiakii větší sklony, umějí se s ní zároveň lépe vyrovnat. Jsou to právě ženy, kdo nejčastěji v rodině vaří a stará se o domácnost. A úprava jídelníčku, a nebo zájem ženy o zdravé stravování, vyvolaný právě celiakií, mnohdy prospěje celé rodině.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.