Bramborové těsto bez lepku. Připravte si plněné taštičky, domácí gnocchi nebo knedlíky.

19. 11. 2023

Není univerzálnější suroviny, než je brambora. Kdo by nemiloval smažené křupavé lupínky, slané hranolky nebo různé zapékané variace. Pokud vám v tomto výčtu chybí sladké jídlo, vězte, že z brambory jej vykouzlíte. Stačí si připravit bramborové těsto a chutné šišky, placky nebo taštičky jsou na světě. V následujícím textu vám přineseme tipy na bramborové těsto bez lepku a recepty z něj. Tak neváhejte a pojďte s námi detailněji prozkoumat surovinu původem z Ameriky!

Brambory tvoří společně s kukuřicí a rýží jednu z nejvýznamnějších bezlepkových plodin. Do Evropy je přivezli španělští mořeplavci v 16. století. Mají mnoho názvů podle toho, ve které oblasti se nacházíte. Lidé jim říkají erteple, krumple nebo zemáky. Dříve je nazývali i citrony severu, jelikož obsahují hodně vitaminu C. Díky nízkému obsahu kalorií se hodí i do redukčního jídelníčku. Lidé je ale často považují za tučnou potravinu, ta se z nich stává až poté, co je třeba usmažíte. Brambory obsahují nejen důležité minerály jako je draslík, hořčík či železo, ale i toxický solanin. Tepelnou úpravou však tuto látku odbouráte. Brambory tak nikdy nejezte syrové, mohli byste se otrávit.

Bramborové těsto jako hlavní chod i dezert

Bramborové těsto se skládá z několika mála surovin. Postačí vám brambory, vejce, trocha soli, bezlepková mouka a krupice. Stačí pak všechny potraviny spojit a z výsledné hmoty udělat šišky, placky, knedlíky nebo taštičky, které uvaříte. Aby bylo těsto co nejlepší, použijte brambory typu C, které jsou více moučné a hodí se tak na rozmačkání nejen do těsta, ale i kaše. Dalším tipem je přidávání mouky. Gramáž v receptech je vždy orientační, proto se nebojte mouku i krupici přidávat podle potřeby. Příprava těsta není žádná věda ani v bezlepkové variantě. Přesvědčte se sami tímto jednoduchým receptem:

Základní bramborové těsto

600 g den předem uvařených brambor

1 velké vejce

100 g bezlepkové mouky (můžete použít i rýžovou nebo rozemleté bezlepkové vločky)

100 g bezlepkové krupice

špetka soli

Zchladlé brambory oloupejte a nastrouhejte na jemno na vál nebo pracovní plochu. Vyklepněte do nich vejce, vsypte mouku, krupičku a sůl. Vypracujte nelepivé těsto, případně přidejte mouky podle potřeby, abyste této konzistence dosáhli. Pokud máte těsto hotové, musíte se rozhodnout, které z jídel z něj vytvoříte. Pro případ, že byste neměli nápad, vám přinášíme pár receptů.

 

 

 

Šišky s mákem

Šišky nebo šulánky jsou pro mnoho lidí blaženou vzpomínkou na dětství. Kdo by ve škole nemiloval sladké obědy? Pokud si tedy připravíte bramborové těsto, rozhodně jej alespoň jednou na šišky využijte! Ze základního těsta si stačí odkrojit malé kousky a vyválet do tvaru malých oválků. Ty ve vroucí osolené vodě vařte, dokud nevyplavou. Výsledné šišky posypte mákem, mletým cukrem a polijte rozpuštěným máslem. Kdybyste si chtěli tuto klasiku ozvláštnit, můžete k nim přidat povidla. Ta nemusí být jen švestková, výborná jsou také hrušková. Mák lze zase nahradit opraženou bezlepkovou strouhankou. Tu navíc můžete smíchat s nadrcenými bezlepkovými sušenkami. Vybrat si můžete na e-shopu Celity.

Bramborové taštičky

Základní těsto si rozdělte na třetiny. Postupně z něj odkrajujte menší části, ze kterých vyválíte tenké placky. Vykrojte z nich kolečka, průměr záleží na vás, ideální je však kolem 8 centimetrů. Na jednu polovinu vložte náplň. Klasickou mohou tvořit povidla, pokud si chcete zaexperimentovat, zkuste orestovat špenát s česnekem a slaninou. Přiklopte druhou polovinou kolečka. Vznikne vám tak krásný půlměsíc. Pro lepší efekt můžete okraje přimáčknout vidličkou. Docílíte hezkého vroubkování. Taštičky poté vařte ve vroucí vodě 5-10 minut. Poté je přelijte máslem a sladké posypte mákem, slané třeba osmaženou cibulkou nebo strouhaným sýrem.

Bramborové těsto do knedlíků, placek i noků

Pokud šišky ani taštičky nejsou to pravé pro vás, využijte bramborové těsto jako přílohu. Můžete si pochutnat na domácích gnocchi. Připravíte je stejně jako šišky či šulánky, jen je po uvaření smícháte s rajčatovou omáčkou nebo třeba pestem. Pokud uděláte větší válečky, získáte bramborové knedlíky, které doplní pečené maso nebo špenát. Musíte je ale vařit déle, zabere to tak 20 minut. Knedlíky můžete udělat i plněné. Těsto jednoduše vyválejte a rozdělte na čtverce. Ty naplňte uzeným masem, škvarky nebo opraženým tofu. Náplň hezky zabalte v knedlíku a vařte cca 15 minut.

Jako poslední pak přinášíme tip na bramborové placky. Základní těsto obohaťte o oblíbené bylinky. Můžete do něj přihodit petrželku, majoránku nebo třeba tymián. Přidejte na kousky nakrájené škvarky či slaninu. Milovníci sýra mohou přisypat třeba parmazán nebo cheddar. Vytvořte placky, které buď usmažíte nebo upečete. Pokud se rozhodnete pro přípravu v troubě, nastavte ji na 180 °a pečete cca 15 minut dozlatova.

 

Autorka: Martina Moresová