„Bezlepkovost“ ovesných vloček

10. 03. 2020

Ovesné vločky jsou stále předmětem sporů mnohých lékařů i celiaků. Staré bezlepkové diety je striktně zakazují, novější už jsou benevolentnější. Rozhodnutí, zda je zařadit do jídelníčku je však opravdu jen na nás.

Neobsahují lepek, ale avenin

Oves, resp. ovesné vločky, jsou opravdu bezlepkové. Tedy neobsahují lepek jako takový. Obsahují ale jinou bílkovinu, zvanou avenin. Ta se může chovat jako lepek. A některým celiakům opravdu vadí. Dále je nutné vzít v úvahu tzv. zkříženou imunitní reakci, kdy tělo reaguje na podobné složky potraviny stejně. To nemusí platit jen pro oves, ale u některých celiaků je prokázána třeba i na pohanku.

U ovsa narazíme ještě na jeden problém, a tím je kontaminace. Běžně dostupný oves a ovesné vločky jsou běžně kontaminovány pšenicí a žitem, se kterými během pěstování a zpracování přicházejí do styku. Uvádí se, že nejlepší bezlepkový oves je z Anglie, kde ho mají certifikovaný a opravdu bez kontaminace. Bezlepkový oves ale běžně koupíte i u nás. V bio kvalitě ovesné vločky prodává např. DM drogerie.

Studie ukazují, že oves neškodí

Analýzy studií provedených v USA neobjevily žádné výrazné reakce celiaků na konzumaci bezlepkového ovsa. Nálezy na střevech byly i po konzumaci až na výjimky zcela v pořádku. To nevylučuje fakt, že některým celiakům může být po požití ovsa stejně špatně jako po požití lepku, i když se to neprojeví na střevech.

Hodně studií bylo provedeno také ve Skandinávských zemích, kde má oves velkou tradici, opět s pozitivním zjištěním, že oves je možné při bezlepkové dietě konzumovat a lidem nijak neškodí. Ve Skandinávii a Británii je proto použití bezlepkového ovsa při bezlepkové dietě povoleno. V České republice je použití ovsa v bezlepkových výrobcích také povoleno, nesmí však obsahovat více než 20 mg lepku na kilogram.

8-10 % celiaků by oves konzumovat nemělo

Evropská legislativa nechává povolení lepku v bezlepkových potravinách na národních legislativách. Většina moderních bezlepkových diet již tedy jeho použití v množství přibližně půl šálku denně a speciální bezlepkové úpravě povoluje. I přesto se doporučuje, že děti celiatici do 8 let (ještě nemají zcela vyvinutou imunitu) by se mu měly vyhnout. Stejně tak lidé nad 55 let věku. Obecně se udává, že 8-10 % celiaků avenin netoleruje.

Oves se doporučuje vynechat i v prvních fázích léčby celiakie. Tedy alespoň půl roku po začátku nasazení diety, aby měl organismus šanci uzdravit střevo. U silné reakce na lepek se také jeho konzumace nedoporučuje. Pokud se rozhodnete ho do své diety zařadit, určitě choďte alespoň zpočátku na častější kontroly k lékaři a nechte si změřit protilátky a případně i zkontrolovat střevo. Sledujte, jak se po ovsu cítíte, zda máte příznaky apod., budete si pak jistější.

Oves a ovesné vločky jsou zdravé

Ovesné vločky jsou plné vitamínů, minerálů a vlákniny. Jejich zařazením do jídelníčku tedy můžete stravu velmi obohatit. Pozitivní je i jejich nižší glykemický index – např. v kombinaci se semínky a tvarohem krásně zasytí.

Pro celiaky jsou ovesné vločky velmi univerzální a dají se použít na desítky způsobů. Nejčastěji do ovesných kaší, jako zavářky do polévek, na zahuštění placiček a karbanátků, na müsli a müsli tyčinky, do sušenek a koláčů a v neposlední řadě i do chleba.

Jak to máte s konzumací ovsa vy? Vadí vám a bojíte se ho jíst nebo ho běžně zařazujete do stravy?


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.