Bezlepková strava v porodnici – osobní zkušenost

27. 07. 2020

V září mě potkala příjemná životní událost, narodil se nám druhý syn. Protože mi po prvním porodu diagnostikovali celiakii, měla jsem nyní možnost vyzkoušet na vlastní kůži bezlepkovou stravu v nemocnici. Velké překvapení se nekonalo, ale stěžovat si také nemůžu.

Dietní omezení nikdo neevidoval

Velmi mě překvapilo, že při vyplňování dotazníku při registraci do porodnice nikdo neřešil dietní omezení. Nebyla tam žádná kolonka, žádný dotaz. Takže jsem zmínku o dietě napsala na konec papíru pod čarou. To mě v dnešní době, kdy řada lidí má omezení z pohledu lepku, mléka, sóji nebo vajec, velmi překvapilo. Nicméně vše proběhlo v pořádku a s dietou v porodnici nakonec počítali.

Ke své radosti jsem nemusela jíst polystyren

Asi nejvíc mě potěšilo, že jsem místo pečiva nedostávala rýžové chlebíčky. Tímto způsobem je dieta řešena velmi často a mně to bohužel nevyhovuje. Rýžové chlebíčky mají vysoký glykemický index a já se po nich necítím najedená. Dostávala jsem chleby – většinou půl balení, takže 4-5 krajíců. Protože se to nedalo všechno sníst, zbyly mi ještě i na doma. Jednou mi dokonce k večeři přinesli celé nerozdělané balení chlebů. Nevýhodou byla jednotvárnost – zatímco ostatní měli rohlíky, chleby, housky i vánočky, já měla vždy jen plátky toho samého chleba.

Hlavní jídla byla řešená chytře – místo knedlíků jsem dostala rýži, omáčky byly nezahuštěné. Někdy působily spíše vodově, ale jinak prý chutnaly podobně jako jejich lepkové obdoby. Maso připravovali na přírodno. V polévce byla místo nudlí rýže.

Chyběla rozmanitost a zelenina

Dnes se vedou časté diskuze o „koblihách“ v nemocnicích a o tom, že by jídlo mělo být zdravější. S tím nelze než nesouhlasit. Kde jinde než v nemocnici, kde lidé potřebují zesílit a uzdravit se, by mělo jídlo být kvalitní? Na druhou stranu je pobyt zadarmo a je to stále jen nemocnice a ne hotel, takže člověk musí přivřít oči.

Mně nejvíce vadila jednotvárnost. K snídani byl vždy chleba, malý kelímek másla Rama a med nebo marmeláda. Tedy výživová hodnota nula a samý sacharid. K obědu se pak podávalo většinou maso a polévka. I když chyběla zelenina, nebylo nic moc co vytknout. Nakonec jsem byla ráda, že mám bezlepkovou dietu a nemusím jíst po porodu nevhodné „nadýmavé“ kynuté knedlíky. Večeře byla opět studená, chleba a sýr, jablko nebo hruška a nějaký ten jogurt.

Do ideální stravy po porodu, kdy žena potřebuje nabrat sílu, měla tato strava daleko. Vývary byly bez chuti a možná ani ne z kostí. Zelenina chyběla úplně, masa bylo méně. Vyřešila jsem to tak, že mi rodina do porodnice přinesla kvalitní mléčné výrobky, ovoce a zeleninu. To si může dovolit každý a trochu tak obohatit jídelníček.

A ještě jedna veselá historka nakonec. Ležím v posteli a slyším si povídat dvě paní, co rozdávají jídlo. „Na devítce leží ta bezlepková, máš pro ni chleba? Jo mám. A Bobíka může? Asi ne, dej jí bílý jogurt. A šunka je bezlepková? No asi ano, ale podívej se…“ nakonec jsem nedostala ani jogurt ani šunku, jen chleba a máslo. Tak asi tak :o)


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.