Bezlepková dieta ve vesmíru dalších diet

16. 11. 2021

Po nějaké době se zase otevřely restaurace a já se vydala s přáteli na dlouho odkládané sushi. Jako vždy vybavená svou bezlepkovou Tamari sójovou omáčkou (Kikkoman totiž obsahuje pšenici) a paletou všetečných otázek na obsluhu. Po jídle jsme se vydali na kávu a hledat bezlepkový dortík. Marně. Po příjemném večeru se se mnou přátelé loučili slovy „až dnes jsme si uvědomili, jak to s tou dietou nemáš vůbec jednoduché“. A Víte co? Já si řekla „nemám, ale jsou na tom lidé hůř“.

Bezlepková dieta je jen jedna z mnoha

Nedávno jsem narazila na zprávy o miss Kašákové, které se narodil syn s fenylketonurií. O této nemoci a s ní spojené dietě, jsem slyšela v rádiu vyprávět maminku malé dcerky a bylo mi jí opravdu líto. Proti ní, je bezlepková dieta procházka růžovým sadem. Poslední dobou okolo sebe pozoruji čím dál tím více lidí s různými výživovými omezeními. Určitě je to trend, móda, ale také lepší diagnostika, informovanost a možná i náš nezdravý životní styl vedoucí k zánětům v těle a ničící zdravý mikrobiom. Pojďme se spolu podívat, jaká všechna onemocnění a s nimi se pojící diety dnes můžeme potkat.

Vesmír dietních omezení je velmi široký

Níže uvádím dietní omezení, která vyplývají z fyziologického stavu, ne moderní výživové proudy a s nimi se pojící diety. Bezlepkovou dietu samozřejmě není nutné představovat.

  • Bezlaktózová dieta: dieta, při níž je z jídelníčku nutné vyřadit některé mléčné výrobky. Ponechat lze kysané a zrající mléčné produkty. Dnes jsou běžně k sehnání přímo produkty označené jako bezlaktózové.
  • Bezmléčná dieta: tato dieta jde v přísnosti ještě dál než bezlaktózová, zakazuje totiž mléko plně. Nasazuje se při diagnostikování ABKM (alergie na bílkovinu kravského mléka). Nejde při ní totiž o laktózu, ale o kasein (mléčná bílkovina). Ačkoliv někteří lidé na této dietě jedí výrobky z kozího a ovčího mléka, i zde je kasein obsažen, a měly by se správně z jídelníčku vyřadit.
  • Cukrovková dieta: jedná se o velmi přísnou dietu s kontrolou všech sacharidů, tedy nejen sladkostí (jednoduchých cukrů), ale i komplexních sacharidů v obilovinách, luštěninách apod.
  • Fenylketonurie: dieta, při které je nutné vyvarovat se bílkovin, které tělo neumí zpracovat. Vyloučit je třeba maso, uzeniny, běžné pečivo, většinu ovoce a zeleniny. Mohou se jíst tuky, cukry v podobě džemů, marmelád, nízkobilkovinné mouky a mléko. Dieta je celoživotní, přísná a je nutné si vše vážit a počítat.
  • Bezezbytková dieta: používá se u lidí s vývodem nebo problémy se střevem. Základem jsou potraviny snižující peristaltiku střev, tedy s minimem vlákniny. Důležité jsou bílkoviny. Vyloučené jsou kynuté pečivo, tučné a mastné výrobky, většina ovoce, zrníček a ořechů.
  • Jaterní/žlučníková dieta: drží se většinou jen po omezenou dobu při problémech s těmito orgány. Vyloučí se tučné maso, nadýmavá zelenina, smažené, uzeniny, sladkosti, kynuté pečivo apod. Ideální úprava masa a zeleniny je napařování.
  • Histaminová dieta: dieta, kdy je nutné z jídelníčku vyloučit potraviny s vysokým obsahem histaminu, typicky jahody, maliny, kuřecí, ryby, zralé maso a sýry, kvašené výrobky, konzervy apod. Ve velmi přísné histaminové dietě není možné jíst ani ohřátá jídla.
  • Potravinové alergie: při dietě u potravinových alergiích je nutné omezit potraviny, na něž organismus jakkoliv alergicky reaguje (dnes se dělají i testy, ale jejich průkaznost je sporná). U malých dětí jsou bohužel časté mnohačetné alergie, kdy má kojenec v jídelníčku 3 potraviny a postupně se mu opatrně zavádějí další.

Určitě existují ještě jiné diety, které ve výše uvedeném seznamu nemám. Nemluvím samozřejmě o low carb stravě, veganství, makrobiotice apod. Mluvím o dietách, které lidé drží kvůli zdravotnímu omezení. Máte s nějakou zkušenosti i vy? Slyšeli jste o jiné, kterou jsem neuvedla? Podělte se s námi.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.