Anatomie a fyziologie celiakie

12. 02. 2019

Když člověk zjistí, že má celiakii, je velice důležité, aby o ní nasbíral co nejvíce informací. Čím více toho totiž bude vědět, tím snáze se s ní naučí žít a bude přesně vědět, co udělat, aby se zbavil všech nepříjemných dopadů na běžný chod svého života. Pojďme se nyní společně podívat, jak to vlastně celé s tou nesnášenlivostí je.

Celiakie zasahuje trávicí trakt. V případě, že postižená osoba pozře lepek, tak její imunitní systém zareaguje tak, že poškodí klky v tenkém střevě. Klky si představte jako malé výběžky, které slouží ke vstřebávání živin z potravy a jejich následnému předání do krevního oběhu. Právě díky tomuto poškození pak vznikají všechny ty obtíže, jako jsou průjmy ba naopak zácpy, nadýmání, chudokrevnost apod. Někdy se ovšem může stát, že k poškození tenkého střeva dojde, aniž by se to nějak viditelně projevilo. Tento stav je velice nebezpečný, protože neléčená celiakie může vést k vážným potížím končících až smrtí.

Zdravé zažívání jako samozřejmost

Hodně lidí, zvláště těch zdravých, považují svoje zažívání za naprostou samozřejmost a moc jej nevnímá. Teprve až když se vyskytnou potíže, tak jej začnou vnímat a starat se o něj, což je chyba, protože svůj trávicí trakt bychom si měli hýčkat neustále. Když jsou rozhozená střeva, trpí tím celé tělo. Existuje totiž silné fyziologické spojení mezi zažíváním a našim imunitním systémem.

Až osmdesát procent veškerého imunitního systému je umístěno právě ve střevech a obojí se navzájem ovlivňuje. Střevní mikroflóra chrání organismus před onemocněním a brání výstelku ve střevech, aby ji nemohly napadnout „zlé“ škodlivé bakterie. U pacienta s celiakií je tedy obzvlášť důležité, aby dbal na svoji střevní mikroflóru a občas ji podpořil vhodnými probiotiky, protože díky poškozeným klkům může docházet k průchodu škodlivých bakterií do krve, což vede k vyšší náchylnosti k nemocem.

Vysvětlení pojmů

Celiakie je autoimunitní nemoc. Z anatomického hlediska to znamená, že klky jsou ničeny autoimunitní reakcí organismu na bílkovinu lepku. Přímo jsou poškozeny blány vylučující sliz, které pokrývají plochu tenkého střeva. Díky tomu se na sliznici vyskytuje chronický zánět a právě ten ničí již zmiňované střevní klky. Hodně laicky řečeno je to tak, že střeva celiaka považují lepek za cosi špatného a podnikají proti němu silný útok.

Co se týče fyziologického hlediska, tak zánět střevních klků komplikuje samotné trávení. Díky němu trpí postižená osoba průjmy, plynatostí, škrundáním ve střevech či jinými potížemi. S tímto se může plnit celá řada dalších přidružených nemocí, které dokáží pacientovi nepříjemně zkomplikovat život. Sečteno a podtrženo, když trávení nefunguje, tak jak by správně mělo, nefunguje v tělo pořádně nic.

Z uvedených skutečností vyplývá, jak moc je důležité dodržovat bezlepkovou dietu a to naprosto striktně. Příště, až bude někdo vám nebo vašim potomkům trpícím celiakií nutit lepkový rohlík s tím, že pronese tu slavnou větu „Kousek tě přece nezabije!“, můžete oponovat právě těmito fakty, že zánět ve střevech má opravdu vliv na celé tělo. Celiakie je závažná porucha komplikující životy mnoha lidí po celém světě.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.