Zavádění lepku do stravy u kojenců

05. 06. 2021

Na zavádění příkmů u kojenců existuje celá řada různých názorů. Někteří rodiče nedají dopustit na postupné ochutnávání jemných kašiček a jiní zase na opačnou variantu v podobě BLW metody. Ať už patříte mezi vyznavače jakéhokoliv způsobu, jednoho dne dojde i na ochutnávání lepku. Pojďme se společně podívat, jak při tomto velkém zlomu ve stravě postupovat, aby byl pro dítko co nejjednoduší.

Nejprve bezlepkové obiloviny

Jak je mezi maminkami, které s problematikou příkrmů už přišly do styku, všeobecně známo, nejprve se začíná zeleninkou a až posléze přichází na řadu obiloviny. Vhodné je nejdříve vyzkoušet přirozeně bezlepkové obiloviny, jako je napřílkad rýže, a teprve poté začít se zaváděním lepku. Kdy je pro tento krok ideální čas se tak úplně říct nedá, avšak lékaři doporučují zahájit podávání lepku mezi ukončeným 4. – 7. měsícem.  V minulosti byla na tohle téma provedena celá řada studií, o něž se současní lékaři opírají.

Kojení pomáhá snížit riziko

V současné době, kdy se to všude kolem jen hemží autoimunitními onemocněními a alergiemi, přirozeně vyvstává otázka, zda je možné nějakým způsobem snížit vznik případné celiakie již během samotného zavádění lepku u kojence. Odpověď je ano, a to pomocí kojení. Mateřské mléko je pro miminko bezpochyby to nejlepší, co může dostat. V roce 2002 na tuto problematiku dokonce vznikla ve Švédsku vědecká studie. Ta jednoznačně prokázala, že je-li dítě při zavádění lepku do stravy stále kojené, riziko vzniku celiakie je podstatně nižší, než když je krmeno umělým mlékem. Jestliže se však řadíte do skupiny žen, co z nějakého důvodu nekojí, nezoufejte – neznamená to, že vaše díte nutně bude trpět v budoucnosti nesnášenlivostí lepku.

Tolik diskutované imunologické okno

Ve spojitosti s lepkovými příkrmy se velice diskutuje i tzv. imunologické okno. Jedná se o období mezi 4. a 6. měsícem života kojence, které je podle slov mnoha odborníků ideální dobou pro to, aby se dítko setkalo s potravinovými antigeny, tudíž i s lepkem. Podle propagátorů imunologického okna je v tomto období minimální riziko vzniku alergické reakce či rozvoje intolerance. Naopak jestliže by se s podáváním lepku začalo dříve nebo naopak v pozdějších měsících života, je tohle riziko podstatně vyšší.

Zavádění lepku v praxi

V prvé řadě je důležité začínat pomalu. Například do rýžové kašičky zkuste přimíchat pár lžiček pšeničné krupičky. Množství lepku postupně navyšujte a sledujte, jak dítě reaguje. Bolí ho bříško? Je plačtivější? Nebo mu naopak chutná a je bez reakce? Kaše je ideální způsob, jak lepek do stravy miminka zavést nenásilnou formou. V dnešní době navíc máte na trhu celou řadu různých instatních kaší, z nichž si můžete vybrat přesně to, co se vám bude zdát jako nejvhodnější volba.

Na závěr je ještě důležité zmínit, abyste zavedení lepku nejprve vždy konzultovali s vaším pediatrem. Ten vám na danou věc řekne svůj názor a zajisté přidá i několik užitečných rad. Každé dítě je totiž jiné a nedá se úplně určit univerzální postup, který by se dal aplikovat na všechny. Jestliže jste rodič celiak, nezapomeňte to rozhodně v ordinaci při debatě o příkrmech zmínit. 


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.