Vyzkoušejte odpalované těsto bez lepku

02. 07. 2023

Odpalované těsto hodně lidí považuje za takovou „vyšší dívčí“, jak se říká. Přitom vlastně ani tak náročné, jako by se mohlo na první pohled zdát, není. Vyzkoušejte náš recept na bezlepkové mini větrníky a přesvědčte se o tom na vlastní kůži.

Odpalované těsto je velice vděčné. Dá se z něj připravit skutečně pestrá škála zajímavých dobrot, které nejen dobře chutnají, ale také velice lahodí oku. Vytvoříte z něj super zákusky, kterými pohostíte návštěvu i je můžete podávat na nějaké oslavě.

Já se při tvorbě tohoto receptu rozhodla připravit mini větrníky, které jsem naplnila lehkým pudinkovým krémem, jak to máme u nás doma rádi. V kombinaci s čerstvým ovocem tak vznikl velice chutný dezert.

Odpalované těsto však můžete naplnit i nějakou slanou náplní připravenou třeba z nějakého krémového sýra. Fantazii se mezi nekladou. Vždy pouze pomocí cukrářské zdobičky nastříkáte na plech požadovaný tvar z těsta, který upečete, po vychladnutí rozříznete a naplníte čím jen budete chtít.

 

Potřebné suroviny:

  • 230 ml vody nebo mléka (já použila mandlové)
  • 75 g másla
  • 120 g univerzální bezlepkové mouky
  • Špetka soli
  • 3 vejce
  • 2 bílky

Jak na to:

Do většího hrnce si nalijte vodu či mléko, přidejte máslo a špetku soli. Vše na mírném plameni přiveďte k varu a poté míchejte metličkou, dokud se máslo zcela nerozpustí. Jakmile bude máslo rozpuštěné, hrnec z plotny odstavte.

Do mísy si prosejte univerzální bezlepkovou mouku. Doporučuji použít skutečně již nějakou hotovou „náhradu“ klasické pšeničné mouky, protože jednodruhové mouky by v tomto případě nejspíš moc dobře nezafungovaly. Při odpalování těsta je totiž lepek hodně důležitý, a tudíž je třeba použít takovou bezlepkovou mouku, která se té pšeničné podobá svými vlastnostmi.

Prosetou mouku najednou vysypte do odstaveného hrnce a zamíchejte vařečkou. Výsledkem by měla být hmota, která vzhledem připomíná hrudovitou jíšku. Hrnec opět postavte na plotnu, pomalu zahřívejte a míchejte vařečkou tak dlouho, dokud vám nevznikne jednotná hladká hrouda, která se nelepí na stěny hrnce. Hroudu zahřívejte tak dlouho, dokud se nezačne připalovat ke dnu hrnce. Poté hrnec odstavte z plotny a nechte vychladnout.

Jakmile je hrouda těsta v hrnci dostatečně vystydlá – je ještě teplá, ale bez popálení do ní můžete píchnout prstem, můžete začít přidávat vejce. Nejprve jedno po druhém zapracujte celá vejce, nakonec po jednom zapracovávejte bílky. Doporučuji si na to vzít kuchyňskou stěrku. V momentě, kdy bude těsto mít stejnou konzistenci jako těsto třené, máte hotovo.

Poté už jen těsto naplňte do zdobicího sáčku a nastříkejte na plech malé hroudy. Počítejte s tím, že se těsto do všech stran trochu zvětší, a proto nechte mezi jednotlivými kousky dostatek prostoru. Pak už jen plech vložte do trouby rozehřáté na 200 °C a pečte 15 minut. Poté teplotu stáhněte na 180 °C a pečte přibližně dalších 10 minut, dokud nebudou mít jednotlivé kousky tu správnou zlatavou barvu.

 

Pozor, při pečení dezertů z odpalovaného těsta nikdy neotvírejte troubu! Jinak totiž hrozí, že vám těsto spadne. Dvířka trouby otevřete až v momentě, kdy je načase vytáhnout plech ven!


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.