Víte, jak rozpoznat dietní chybu?

18. 11. 2020

Ačkoliv se celiak může sebevíc snažit, i přesto není vyloučené, že se mu během života nestane nějaká ta dietní chyba, jež skončí nepříjemnými nevolnostmi. Někdy je však velice těžké od sebe rozlišit, zda se jedná o nevolnost způsobenou právě požitím lepku, anebo pouze o následek pozření zkažené potraviny. Jak to tedy rozpoznat? Mrkněte se do článku.

Poznejte svoje tělo

Pro rozlišení těchto dvou původců obtíží je naprosto klíčové znát dobře své vlastní tělo. Každý lidský organismus je totiž naprostý originál, a proto nejde říct úplně přesně, jak je od sebe vzájemně rozpoznat. Důležité je vědět, jak přesně vypadá vaše reakce na lepek. Cítíte se několik dnů nafouknutí jako balon, zvracíte nebo máte třeba průjem? U každého navíc mohou vypadat jinak i tyto jednotlivé symptomy. Někdo totiž může zvracet třeba 20 minut po požití lepku, jiný zase až po 2 hodinách.

Pokud si nejste jistí, jak přesně u vás reakce na lepek vypadá, protože například dietu držíte poměrně krátkou dobu nebo jste se během let s dietou ještě s dietní chybou nesetkali, nevadí. Zkuste zavzpomínat na období ještě před tím, než vám byla diagnostikována celiakie. Trápilo vás řekněme neustále škrundání v břiše a bolesti břicha, anebo jiné obtíže s trávením bez zjevné příčiny? Vaše tělo s největší pravděpodobností zareaguje stejným způsobem, případně o něco intenzivněji.

Ne vždy je na vině lepek

Mám pocit, že se mezi celiaky rozšířil jakýsi nešvar svádět veškeré trávicí problémy na nevědomé požití lepku. Ano, rozhodně se jedná o celoživotního nepřítele každého celiaka, avšak ne vždy může za každé bolení břicha. Až se příště budete trápit s bolením břicha, nedělejte ukvapené závěry, nepanikařte, ale místo toho se zkuste pomocí své mysli vrátit zpět v čase a zamyslet se nad tím, co jste jedli. Jelikož u některých osob může trvat déle, než se případná dietní chyba projeví, zrekapitulujte si jídelníček za alespoň posledních 48 hodin.

Doporučuji vzít si papír a tužku a všechno si zapsat, protože budete mít lepší přehled. Nezapomeňte doplnit ani informace o místě, kde jste jedli, např. doma, v restauraci apod. Až budete mít hotovo, zkuste si vyznačit potenciálně „nebezpečné“ momenty typu „12:00 jsem obědval/a v nové restauraci na rohu“. Jestliže ve svém výčtu narazíte na něco takového a symptomy odpovídají vaší běžné reakci na lepek, pravděpodobně jste našli původ svých potíží. Doposud neověřená restaurace s nedostatečně školeným personálem celiakovi dokáže pěkně zavařit. To samé platí, i pokud se jedná třeba o pečivo, u něhož hrozila kontaminace, jídlo u stánku a mnoho dalších případů.

Buďte v klidu

Pokud se ve vašem výčtu žádné potenciální nebezpečí nenašlo, je dost pravděpodobné, že se jedná o obyčejnou otravu jídlem. Také se zamyslete, zda jste nezvolili nevhodnou kombinaci potravin, anebo jestli nemáte intoleranci na jinou složku potravy, např. kravské mléko. Za trávicími obtížemi se též někdy ukrývá stres, změna prostředí či nové potraviny. Sečteno a podtrženo, v případě, že se jednalo o jednorázovou záležitost, není důvod panikařit. I zdravý člověk, který celiakií netrpí, někdy může strávit nepříjemné chvíle nad záchodovou mísou. Buďte obezřetní, co se lepku týče, ale všeho s mírou. Rozhodně není dobré se z celé situace hroutit.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.