Víte, čím můžete nahradit speciální suroviny v receptech?

27. 04. 2020

Bezlepkové pečení je v mnoha ohledech dost odlišné od toho s běžnou pšeničnou moukou. V celé řadě receptů můžete narazit na speciální suroviny, které běžně ve spíži v českých domácnostech nenajdete. Jenže co dělat, když je obchod se zdravou výživou zavřený a vy kvůli jedné takové surovině nemůžete připravit pokrm? Dnes se mrkneme na to, jak takové ingredience snadno nahradit.

Guarová guma

Guarová guma se používá při pečení, kde slouží jako náhrada lepku. Těsto je díky ní pružnější, objemnější a vláčnější. Pečivo, v němž je guarová guma obsažena, vydrží delší dobu čerstvé. Jestliže však tuto přísadu doma nemáte, nevadí, protože se dá lehce naradit rozpustnou vlákninou – Psylliem. Když se ji rozhodnete vynechat úplně a vůbec nijak ji nenahrazovat, nic hrozného se nestane. Pouze počítejte s tím, že se s těstem bude hůře pracovat a pečivo bude po upečení lámavější a drolivější.

Xanthanová guma/Xanthan

S touto surovinou je to velice podobné jako s guarovou gumou. Do těsta se přidává, aby opět zvýšila jeho pružnost a lépe se s ním pracovalo. Díky své gelovité konzistenci na sebe perfektně váže vodu, takže udrží pečivo delší dobu čerstvější a chutnější. Když tuto surovinu doma nemáte, opět ji lze nahradit pomocí Psyllia, případně rovnou vynechat úplně – počítejte však s drolivějším pečivem.

Psyllium neboli rozpustná vláknina

Ačkoliv Psyllium bývá obvykle používáno při problémech s trávením, častokrát na něj můžete narazit i v receptech na bezlepkové pečivo, kde opět nahrazuje vlastnosti lepku. Jeho vlastnosti jsou prakticky totožné jako u dvou výše zmiňovaných surovin, avšak k našemu organismu je mnohem šetrnější. Při jeho vynechání musíte počítat s drobivým pečivem, avšak lehce se dá nahradit namletými lněnými semínky namočenými ve vodě, případně chia semínky též namočenými ve vodě, a to podle původního poměru v receptu.

Agar

Agar je velice rozšířenou surovinou zvláště mezi veganskou komunitou, protože se jedná o rostlinnou alternativu klasické želatiny, která má živočišný původ. Nejčastěji jej můžete objevit právě tam, kde se používá běžná želatina, avšak taktéž slouží jako zahušťovadlo a pojidlo v bezlepkových receptech na pečivo. Lze jej naradit prakticky všemi výše zmiňovanými alternativami, případně použijte klasickou želatinu. Pokud se jej rozhodnete vynechat úplně, opět počítejte s vyšší drobivostí a lámavostí pečiva.

Vinný kámen

Narazili jste v receptu na piškotové těsto na vinný kámen a nemáte vůbec tušení, o co se jedná? Je to velmi prosté. Vinný kámen je výsledkem přirozené chemické reakce na dně sudů či lahví, v nichž bývá uloženo víno. Při pečení se používá jako zdravější náhrada klasických kypřících prášků, které ve většině případů obsahují fosfáty. Pokud jej ve své spíži nemáte, nic se neděje. Zkrátka jej nahraďte obyčejným kypřícím práškem bez lepku, co běžně používáte, anebo jedlou sodou – stačí pouze ¼ čajové lžičky.

Arrowroot škrob

Na závěr si uvedeme ještě arrowroot škrob, který se vyrábí z oddenků maranty třtinové, jež má původ v Jižní Americe. Tato surovina se používá stejně jako jiné škroby k tomu, aby bylo bezlepkové pečivo (např. cukroví, sušenky) křehčí a jemnější (korpusy, piškoty). Snadno ji tedy v receptu naradíte obyčejným kukuřičným či bramborovým škrobem.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.