Ujíždíte na rýži? Pak zpozorněte.

02. 03. 2020

Rýže je nepostradatelnou součástí jídelníčku většiny celiaků. Když jsem poprvé „najela“ na bezlepkovou dietu, byla rýže mojí nejčastější přílohou, jedla jsem rýžové chlebíčky a krekry, pekla z rýžové mouky a také jí zahušťovala. Pak se začaly objevovat znepokojivé zprávy o rýži a arzenu a já si téma lépe nastudovala. Tento článek není o tom vás strašit, ale spíše shrnout, co jsem se dozvěděla. I u rýže platí, všeho s mírou.

Co je arzen a proč ho rýže obsahuje?

Arzen je prvek periodické tabulky, který je běžnou součástí zemské kúry. V dávnověku se používal jako oblíbený jed. Dnes se s jeho pomocí vyrábí elektronika, některá hnojiva nebo léčiva. Ve své organické podobě není tak nebezpečný, obsahují ho hlavně mořští korýši a řasy. Problémem je spíše jeho anorganická forma, především sloučeniny s kyslíkem.

Arzen vykazuje vysokou toxicitu, především na pokožku a způsobuje a zhoršuje ekzémy. Spojován je i se srdečními onemocněními a karcinomy. Nebezpečný je především pro kojence a v těhotenství.

Arzen se do rýže většinou dostává z půdy nebo vzduchu v oblastech, kde se rýže pěstuje. Tato rostlina má totiž speciální vlastnost arzen z půdy akumulovat v opravdu velkém množství. I když arzen obsahují i další potraviny, především obiloviny, rýže drží prim a vědci a autority se na ni soustředí. Ne všechny druhy rýže jsou na tom ale stejně.

Hnědá rýže kraluje, má obsah arzenu nejvyšší

Obsah arzenu v rýži se liší podle oblasti, kde je rýže pěstovaná i podle druhu rýže. Dle amerických statistik má nejméně arsenu bílá předvařená rýže, následovaná rýží basmati a rýží jasmínovou. Naopak nejvíce arzenu obsahuje hnědá rýže a hnědá parboiled rýže, které jsou jinak brány jako zdravější kvůli nižšímu glykemickému indexu a většímu obsahu vlákniny.

Evropské autority konečně přistoupily k regulacím

V EU se dlouho celkový obsah arzenu v potravinách nesledoval. Jeho stanovená hranice 15 mikrogramů na kilogram váhy byla nyní zpochybněna a byly nově nastaveny limity pro obsah arzenu v rýži. Ten se již pečlivě sleduje. V ČR jsou limity nastavené také pro čokoládu, kakao, kojeneckou výživu nebo džusy (arzen se používal k ošetření ovocných stromů).

Nedávný D-Test testující obsah arzenu v rýži běžně prodávané v České republice zjistil vcelku pozitivní výsledky. Všechny vzorky byly pod limitem anorganického arzenu stanoveného pro rýži. Kojenci by tak mohli přijmout až 3 padesátigramové porce rýže denně, dospělí pak okolo 5. Je však nutné brát v úvahu i další potraviny, ve kterých arzen také přijímáme.

Jak odstranit arzen z rýže?

Nejefektivnějším způsobem odstranění většiny arzenu z rýže, je namočení přes noc. Voda se pak slije a s ní i většina škodlivin. Pokud rýži nestihnete namočit, vařte ji alespoň ve větším množství vody, stejně jako třeba těstoviny a vodu slijte. Nejméně vhodnou úpravou rýže je tedy vaření v malém množství vody, která se zcela vyvaří a bohužel i v rýžovaru, odkud mi vždy rýže chutnala nejvíce, protože byla krásně nadýchaná. Pokud chcete vařit v rýžovaru, rýži předem namáčejte.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.