Udělej si doma sám - díl 2. Ořechová másla, tahini a ghí

20. 04. 2021

Jsem velkým milovníkem ořechových másel. S ořechovými másly je to jako s koprovkou, buď je milujete nebo vám nechutnají. Manželovi například připadají moc hutná, lepící se na jazyk. Ano, v porovnání s Nutellou určitě jsou hutnější, mají ale také nesrovnatelně více živin. A hlavně, jsou bez cukru. Přesto ani s nimi se to nesmí přehánět. Pokud je kupujete, dobrou brzdou bude nepochybně i jejich cena.

Já si je již dlouho vyrábím doma. Můžu je udělat skoro ze všech druhů ořechů, různě míchat mezi sebou nebo i ochucovat. Pro začátek ale bude stačit jednoduchý návod, jak si je připravit a kouzlit už s nimi zkoušejte sami dle fantazie a domácích ingrediencí.

Mandlové, arašídové, lísko-oříškové máslo

  • 200 g vybraného druhu ořechů (na jednu střední skleničku), množství zvolte podle sebe, máslo vydrží v lednici zhruba měsíc
  • Volitelně slunečnicový olej (já nedávám)

Ořechy (mandle nebo lískové oříšky nebo vyloupané nepražené burské ořechy) dejte na 10 minut na 180 stupňů opražit do trouby. Pozor, hlídejte, ať je nespálíte. Lískové ořechy bude nutné po upražení oloupat (Já je nasypu do utěrky, poválím mezi rukama a slupky se oddělí. Pokud jich pár zůstane, není to na závadu). Následně dejte vybraný druh ořechů do mixéru (musí být opravdu výkonný, typu Vitamix) a mixujte několik minut. Průběžně stěrkou stírejte ořechovou drť ze stěn. Výsledné máslo by mělo mít hustší, ale krémovou konzistenci. Bude záležet na mixéru i čase mixování. Pokud nemáte tak výkonný mixér, přidejte po lžičkách olej až do požadované konzistence. Máslo uchovávejte v lednici.

Mandle lze použít loupané i neloupané. Loupané mandle vytvoří světlé krémovější máslo, neloupané naopak hutnější, světle hnědé. Burákové máslo si na konci smíchám s trochou opražených nasekaných buráků. Máslo je pak křupavé. Někdo si do něj přidává i med.
Když chci větší chuťový zážitek „alá rychlá Nutella“, smíchám si máslo s rozpuštěnou hořkou čokoládou. Ořechová másla jsou ideální na pečení sušenek, do obilných kaší, do smoothies, krémů do cukroví a dortů nebo jen na mlsání.

Domácí tahini


Protože si doma děláme často hummus, frčí u nás také tahini. Co to je? Je to pasta z upražených sezamových semínek, která se používá především v arabské kuchyni. Původ má v Persii a v Izraeli. Já ho používám nejen do luštěninových pomazánek, ale také do salátů. Smícháním s kořením, citronovou šťávou a olivovým olejem dostanete dokonalou krémovou zálivku. Z tahini se dá připravit i sladký pokrm, např. známá chalva.
Ingredience na malou skleničku (cca 200 g)
200 g sezamových semínek
Volitelně 50 ml sezamového oleje (lze nahradit olivovým nebo slunečnicovým, ale chuť
nebude tak dokonalá)
Postup:
Sezamová semínka na sucho krátce opražíme na pánvi s nepřilnavým povrchem. Bude to trvat asi 3 minuty, ale je nutné je kontrolovat a nespálit. Následně přemístěte semínka do mixéru, přidejte 3 lžíce oleje a mixujte. Stírejte z boků mixéru a přidávejte postupně olej. Výsledná konzistence je tužší, ale hladká. Množství oleje si regulujte sami dle potřeby. Pokud máte raději tekutější tahini do zálivek, může být oleje více. Na hummus se hodí spíše pasta hustší.
Použít můžete loupaná i neloupaná sezamová semínka. Z loupaných je hummus jemnější.

Domácí ghí

Ghí má oproti máslu jednu nespornou výhodu, nepřepaluje se. Ráda jej používám tam, kde chci docílit máslové chuti, třeba u omáček nebo polévek. Skvělé je ale i do ovesné kaše nebo na pečení.
Ingredience na cca 450 g ghí
2 kostky másla 250 g
Postup
Másla dáme do hrnce a na mírném plameni je rozehřejeme. Rozehřáté máslo necháme probublávat na mírném stupni (3-4) asi půl hodiny a průběžně sbíráme pěnu, která se tvoří na povrchu. To, že je máslo hotové poznáme tak, že má nazlátlou barvu a oříškovou vůni. Pozor, je lehké ho na konci spálit. Máslo necháme chvíli odstát a pak přecedíme přes plátýnko. Na dně hrnce by měla zůstat nahnědlá mazlavější bílkovina. Není třeba jej uchovávat v lednici.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.