Tipy pro celiaky. Jak si užít svátky jara a nebát se mlsání!

07. 04. 2022

Velikonoční svátky jsou nejen obdobím jara, pomlázky, ale také slaných a sladkých dobrot. Tradičně děvčata dávají koledníkům malovaná vajíčka a stoly se prohýbají pod talíři s chlebíčky a zákusky. Pohostit koledníky a rodinu není zpravidla žádný problém, ale co když nemůžou jíst lepek? Mrkněte do článku, kde vám přinášíme tipy na bezpečné velikonoční beránky, pomazánky nebo nádivky pro celiaky.

Cukrovinky pro koledníky

Chlapci tradičně děvčata jemně mrskají vrbovými pomlázkami. A šlehají mírně, protože účelem je, aby dívka byla po celý rok zdravá, ne seřezaná. Vrbové proutí do děvčete přenese svou sílu. Na oplátku obvykle dostanou nějakou cukrovinku. Pokud však očekáváte celiaka nebo jím sami jste, vyplatí se nakoupit i bezlepkové sladkosti. Koledník si snadno vybere a pokud něco zbyde, můžete bez obav mlsat i vy! Na e-shopu Celity si vyberete mezi kokosovými tyčinkami, klasickými cookies nebo sušenkami s polevou. Pro nejmenší seženete lízátka nejen bez lepku ale i bez cukru. Pro ty, kdo si hlídají vyvážené stravování zde najdete i raw nebo proteinové tyčinky.

Vajíčkové pochoutky

Po Velikonočním pondělí zpravidla zbydou malovaná vajíčka. Jak je tedy využít? Samotná vejce jsou přirozeně bezlepková, tudíž celiakům ve stravě nepřekáží. Pokud si z nich však chcete udělat pomazánku, je třeba zbystřit. Do vaječné pomazánky se často přidává hořčice a majonéza, a právě ochucovadla jídel často bývají skrytým zdrojem lepku. Výjimkou není ani tavený sýr, který se do pomazánky také někdy přidává. Pokud si chcete udělat pomazánku s těmito ingrediencemi, pozorně čtěte etikety.

Nicméně chutnou vajíčkovou pomazánku přichystáte i bez výše zmíněných ochucovadel. Nastrouhaná vajíčka stačí spojit čerstvým sýrem, který často bývá bez lepku, ale raději se ujistěte. Do směsi přihoďte ještě na kostičky nasekané okurky, osolte a posypte slunečnicovými semínky. Zde se však také přesvědčte, že jsou bezlepkové, jelikož spousta firem zpracovává oříšky a semínka na pásech společně s různými krekry.

Bílky a žloutky hezky propojí i rozmačkané avokádo, díky jehož vláčnosti nemusíte použít tolik čerstvého sýru. Netradičně pomazánku s avokádem ještě doplňte o nastrouhané jablko. Všechny varianty pomazánek pak můžete doladit nasekanými bylinkami. Domácí pažitkou, petrželkou nebo třeba exotickým koriandrem.

Tradiční velikonoční dobroty

Ve spoustě domácností nesmí o Velikonocích na stole chybět jarní nádivka, pečený beránek nebo zelená jídla na zelený čtvrtek. Jak si ale užít tyto dobroty v bezlepkové variantě? Jarní nádivka neskrývá žádný problém. Nahraďte v receptu běžné pečivo tím bezlepkovým. Stačí tak ušlehat sníh z šesti bílků a žloutky vyšlehat ve čtvrt litru mléka (můžete použít i rostlinné). Směsí zalejte osm kusů bezlepkových housek nakrájených na kostičky. Pak je spolu s hrstí petržele promíchejte. Přidejte 400 gramů uzeného masa – zde však pozor, aby řeznictví deklarovalo, že je výrobek bez lepku! Osolte a opepřete. Nakonec opatrně vmíchejte sníh a směsí naplňte máslem vymazaný a strouhankou vysypaný pekáč. Pečte zhruba 30 minut na 180 stupňů dozlatova. Pokud chcete opravdu tradiční nádivku, přidejte spolu s petrželí i hrst spařených kopřiv. Sušené seženete třeba v lékárně s čerstvé u dodavatelů zeleninových a bylinkových bedýnek. Pokud se je rozhodnete sami natrhat, nezapomeňte na pevné rukavice!

Beránek

Snadno si přichystáte i bezlepkového beránka, který se podle zvyků peče na Bílou sobotu.  Stačí jen klasickou mouku nahradit tou bezlepkovou. Aby to bylo ještě snazší, máme pro vás rychlý recept. Utřete čtyři žloutky s 90 gramy třtinového cukru. Za stálého míchání přilejte 100 mililitrů oleje a 220 gramů bezlepkové mouky s balíčkem prášku do pečiva. Z bílků vyšlehejte sníh a spolu s lžičkou citronové kůry jej lehce zapracujte do těsta. Směs nalijte do vysypané a vymazané formy beránka nebo i zajíčka a pečte zhruba 45 minut na 175 stupňů.

Zelená jídla

Na Zelený čtvrtek přestávají zvonit všechny zvony, jelikož odlétají do Říma a podle křesťanské víry Ježíš Kristus právě v tento den s apoštoly naposledy večeřel. My si  zase dopřáváme zelená jídla, která evokují jaro, svěžest a energii. Tradičně se jí špenát, ovšem lze ho nahradit třeba brokolicí, bazalkou nebo cuketou. Všechny tyto potraviny můžete s olejem, česnekem a solí rozmixovat na pesto a dát si jej na těstoviny nebo noky. Brokolici navíc můžete zapéct s bramborami a oblíbeným sýrem. Nebo ji uvařenou rozmačkat s nivou - balená splňuje požadavky bezlepkové diety. Se vzniklou omáčkou promícháte třeba celozrnné těstoviny.

Pokud máte však chuť na klasický špenát, vyvarujte se verzi s jíškou jako ze školní jídelny. Raději opečte na oleji česnek (můžete i cibuli) přidejte spařený špenát, osolte, opepřete a podávejte s volským okem a bramborami. Špenát můžete nicméně zalít i smetanou, rostlinnou nebo živočišnou, čímž získáte jemnější texturu.

Velikonoce tedy nemusí být pro celiaky žádným problémem. Stačí si jídla a pochutiny uvařit z bezlepkových alternativ a na návštěvách odolat klasickým chlebíčkům, beránkům nebo i perníčkům. Nicméně pokud čekáte koledníky celiaky, dobře se na ně připravte. Pokud jdete vy sami někam na návštěvu, své přátelé na vaši dietu upozorněte, ať mají možnost připravit pro vás bezpečné občerstvení. Veselé Velikonoce!

 

Autor:
Martina Moresová