Tipy na bezlepková jídla pod stan

07. 08. 2020

Léto už je konečně v plném proudu, takže konečně nastal nejvyšší čas vyrazit někam mimo domov. Velice oblíbený způsob v naší zemi, jak někde strávit pár dnů, je stanování. Jen si představte tu přírodu a kolem vás široko daleko nikdo. Hotový balzám na duši, co? Nenechte se odradit bezlepkovou dietou, protože i celiak se může královsky najíst v „bojových“ podmínkách.

Zhodnoťte své možnosti

Než se pustíte do jakýchkoliv příprav, nejprve zhodnoťte, jaké budete mít vlastně v dané lokalitě možnosti, co se stravování týče. Budete stanovat někde v lůně přírody, kde v dosahu několika kilometrů není žádná civilizace? Anebo budete ubytovaní někde v kempu, kde budete mít k dispozici pitnou vodu či elektřinu? Bude v blízkosti město, kam v případě nouze můžete vyrazit pro něco na zub?

Až si odpovíte na výše zmíněné otázky, budete mít hned více jasno. Je totiž velký rozdíl, pokud si balíte jídlo na čtyři dny do přírody, kde máte k dispozici pouze oheň a kotlík nebo jestli si v případě nouze můžete skočit někam třeba na hranolky. My se zaměříme na tu první variantu, a sice na to, že máte k dispozici pouze to ohniště.

Co si tedy sbalit?

  • Vakuově balené bezlepkové pečivo – Chleba, bagety (Proč vakuově balené a ne domácí? Protože déle vydrží měkké a chutné.)
  • Suchary, křehké plátky, kukuřičné křupky, rýžové chlebíčky – Super alternativa pečiva, je možné ji zakoupit i v různých příchutích
  • Rostlinné pomazánky, paštiky – Není potřeba je uchovávat v lednici, navíc pokud zvolíte rostlinnou variantu značky Patifu, máte i celkem zdravou svačinu. K chlebu nebo sucharům ideální volba.
  • Namíchejte si do sáčku vlastní polévku – Zdravá alternativa kupovaných polévek z pytlíku. Do sáčku/krabičky si připravte sypké suroviny (luštěniny, pohankové vločky, bylinky atd.), do nichž pouze potom stačí přidat vodu + třeba nějakou zeleninu a brambory a máte hotovo.
  • Vlastní zavařené pokrmy – Zde se fantazii meze nekladou. Existuje celá řada pokrmů, jež je možné doma zavařit do sklenic od polévek až po různé omáčky a směsi. Při táboření pak stačí jen otevřít sklenici a ohřát její obsah v kotlíku.
  • Konzervy – Naprostá klasika všech milovníků stanování. Není problém opět sehnat již hotové pokrmy, případně lze zakoupit různé luštěniny či třeba tuňákové saláty.
  • Veganské párečky – Existuje celá řada veganských náhražek uzenin, které neobsahují lepek a není potřeba je uchovávat v chladu. Do přírody, kde nemáte k dispozici lednici, ale přesto si chcete opéct buřta, je to ideální volba.
  • Další rostlinné alternativy – Další skvělou vychytávkou, co si můžete vzít s sebou, jsou různé rostlinné alternativy jogurtů a podobných dezertů. Proč? Některé druhy opět nepotřebují ledničku.
  • Ovoce, zelenina – Přirozeně bezlepková a chutná svačina. Klidně vezměte i sušené ovoce.
  • Dobroty dle vlastního uvážení – Jestliže patříte mezi milovníky sladkostí, klidně sbalte i nějaké bezlepkové sušenky a oplatky. Kdy jindy si dopřát něco nezdravého než právě na dovolené? Navíc existují i zdravé varianty, například raw tyčinky atd.
  • Instantní kaše k snídani – Ráno je stačí jen zalít horkou vodou z kotlíku a je to.

To byly mé tipy, co si sbalit s sebou. Jak řešíte dovolenou pod stanem vy? Podělte se s ostatními o své nápady.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.