Teplé snídaně bez lepku

21. 02. 2022

Snídaně je ne nadarmo považována jako základ dne. Jak si ale správně v mrazivých měsících zvolit první jídlo, které vás zahřeje? Zkuste vajíčka, o víkendech časově náročnější lívance nebo palačinky a ve dnech kdy spěcháte, vás prohřejí teplé kaše. Studené jogurty a smoothie odložte na léto.

Kaše jako plnohodnotná snídaně

Pokud preferujete sladké snídaně, sáhněte po dobré kaši. Většina instantních kaší je z přirozeně bezlepkových obilovin jako je kukuřice, pohanka nebo jáhly. Další oblíbenou surovinou je rýže. Všechny tyto potraviny lze koupit ve formě mleté směsi nebo vloček. Jsou to zhruba třistagramové balíčky, které obsahují pouze obilovinu nebo rýži. Instantní ochucené kaše totiž obsahují příliš cukrů.

Příprava kaše je pak rychlá a jednoduchá. Stačí pouze nasypat směs do misky, zalít horkou vodou nebo živočišným či rostlinným mlékem a nechat pár minut odstát. Aby snídaně byla plnohodnotná, je třeba kaši adekvátně dochutit. Přihozením para, vlašských, lískových nebo kešú ořechů získáte tuky, skyr nebo řecký jogurt zajistí přísun bílkovin. Nejlépe kaši dosladíte čerstvým ovocem nebo domácí marmeládou. Můžeme tam však přihodit i kousek čokolády, zde si ale musíme pohlídat, zda je bez lepku. Výsledná kaše může poté vypadat jako umělecké dílo, pokud máte dostatek trpělivosti a se zdobením si vyhrajete.

Různých příchutí u kaší dosáhnete přidáním ovocných pyré. Stačí jen nastrouhat jablka nebo hrušky, přidat trochu vody, medu a povařit je se skořicí. Vzniklé pyré pak přimícháte do kaše. Stejně dobře kaši ochutí ovocné rozvary. Stačí tedy z mrazáku vytáhnout zásoby rybízu, jahod, třešní nebo švestek a rozvařit je s trochou cukru. Kaši jimi pak přelijete a doladíte dalšími ingrediencemi podle chuti.

Velký pozor si celiaci musí dát u ovesných kaší. Přestože oves patří mezi přirozeně bezlepkové potraviny, většina dostupného ovsa je pro lidi trpící celiakií nebezpečná. Oves je totiž často při procesu zpracování kontaminován ostatními obilovinami jako třeba pšenicí a žitem. Navíc oves obsahuje látku avenin, která zhruba pěti procentům celiaků způsobuje stejné potíže jako lepek. Pokud tedy máte rádi ovesné kaše, vybírejte vždy ty, kde na obalu vysloveně stojí, že neobsahuje lepek.

Lívance bez mouky

O víkendu nebo když je ráno více času, vaše tělo mohou zahřát lívance. Nicméně ani příprava lívanců nemusí zabrat tolik času, pokud vynecháme mouku a kvasnice. Vystačíte si s jedním velkým banánem, dvěma vajíčky a hrstí jáhlových vloček, ze kterých připravujete výše zmíněné kaše. Aby lívance hezky voněly, vše rozmixujte s hrstí kokosu, špetkou skořice a smažte malá kolečka na troše kokosového oleje. Ještě teplé lívance ochuťte svým oblíbeným ovocem a polijte třeba čekankovým sirupem, který je bezlepkový a obsahuje méně než pět procent cukru. Aby snídaně byla plnohodnotná, nezapomeňte přidat ořechy, třeba mandle.

Vejce na nekonečno způsobů

Vajíčka patří mezi snídaňové klasiky. Lze je udělat snad na tisíc způsobů. Zapomeňte ale na klasické míchačky, vejce ve skle nebo omelety. Vyzkoušejte raději galetky z pohankové mouky plněnou vejci. Galetku si představte jako takovou palačinku. Na čtyři porce si nachystejte jedno vejce, 220 mililitrů vody nebo mléka a 100 gramů pohankové mouky. Přidejte špetku soli a vymíchejte hladké těsto. Těsto nechte odpočinout a zatím usmažte čtyři volská oka a nakrájejte zeleninu a bylinky podle chuti. Tím totiž galetky na závěr ozdobíte. Přesuňte se zpátky k těstu a osmažte galetku stejně jako palačinky z obou stran. Poté je potřete oblíbeným čerstvým sýrem a doprostřed každé galetky položte volské oko. Přehněte všechny okraje galetky do tvaru psaníčka a na závěr posypte připravenou zeleninou. Tento recept nemusí být jen slanou snídaní, skvěle se hodí i na rychlou večeři.

 

Autor:
Martina Moresová