Takové to silvestrovské zobání

30. 12. 2021

Také patříte mezi tzv. uzobávače? Tedy máte rádi dobroty na stole, které si můžete při povídání s přáteli nebo u televize zobnout? Pak jste na správné adrese. Tento článek je určen právě vám. A protože i já patřím do tohoto „gangu“, poradím vám, jak si rychle připravit něco dobrého a bezlepkového na zub. Podělím se i o nápady, co koupit, aby malá jídla nebyla pořád dokola nuda. A to nejen o silvestrovském večeru.

Smažená a pražená klasika

Nikomu asi nemusím představovat smažené bramborové lupínky. Řekla bych, že ty jsou pro „uzobávače“ prostě nutností. Pozor si dávejte na chipsy v tubách (jsou často z těstíčka, a tedy i z pšenice). Také některé ochucené brambůrky obsahují lepek. To samé hlídejte u ořechů v kabátku. Například nejznámější arašídy ve wasabi, pšenici obsahují.

Pokud chcete trochu osvěžit vaše smažené křupání, zkuste například kukuřičné nachos s guacamole. Na guacamole budete potřebovat 1 avokádo, sůl a pepř, šalotku, limetku, cherry rajčátka a volitelně česnek či koriandr. Avokádo rozmačkáte vidličkou, řádně osolíte a opepříte, přidáte nadrobno nasekanou šalotku a rajčátka, můžete dochutit česnekem a čerstvým koriandrem. Guacamole nabírejte z misky pomocí nachos.

Ještě zdravější zobání připravíte ze zeleniny. Zkoušeli jste už cuketové nebo ředkvičkové chipsy? Je to opravdová dobrota. Na ty ředkvičkové budete potřebovat svazek ředkviček, sůl, pepř, sušený česnek, sladkou papriku a ghí. Ředkvičky nakrájejte na opravdu tenké plátky a promíchejte s rozpuštěným ghí nebo olivovým olejem a vyskládejte je na plech. Koření smíchejte v misce a ředkvičky jím posypte. Pečte je do křupava v rozehřáté troubě na 175 stupňů cca 10 minut, max. čtvrt hodiny dle tloušťky. Velmi podobně připravíte i cukety. Nakrájejte je na cca půl centimetrová kolečka. Osolte a nechte vypotit. Poté vyskládejte na plech s pečícím papírem, pokapejte olejem a posypte na jemno nastrouhaným parmezánem Pečte na 220 stupňů do křupava. Pozor, nespalte je.

Také vám zbyly z Vánoc oříšky? Připravte si z nich dobrotu do misky. Syrové ořechy na mlsání chutnají málokomu. Když je ale opražíte, je chuťový zážitek mnohem lepší. Například pražené lískové ořechy jsou opravdová delikatesa. Ořechy pražte v troubě na nižší teplotu okolo 160 stupňů cca 15 minut. Ty lískové následně ještě oloupejte. Když chcete ořechy slané, třeba mandle, namočte je přes noc do slané vody a až potom opražte na pánvi nebo v troubě. Sůl na nich rovnoměrně ulpí a lépe se udrží.

Další rychlovky na stůl

Pokud chcete něco rychlého na stůl, ale zároveň se snažíte jíst zdravěji, pohrajte si se sýrem a semínky. Sýr nakrájený na nudličky a k němu zelenina nikdy neurazí. Sýr můžete ale připravit jako teplou delikatesu. Dobrý (vysokoprocentní) sýr nakrájejte na tenké plátky a ozdobte například sušenými rajčátky, olivami nebo dýňovými semínky. Posypte červenou paprikou nebo grilovacím kořením a v troubě krátce na 180 stupňů zapečte. Podávejte vychladlé, aby pěkně držely u sebe, jako krekry.

Velmi podobně připravíte sýrové krekry ze směsi 50 g eidamu, 50 g uzeného sýra a 100 g parmezánu. Sýr nastrouháte, smícháte s provensálským kořením a na pečící papír uděláte malé hromádky, které pečete na 200 stupňů cca 5 minut.

Skvělé jsou i kokosové chipsy. Udělat je můžete na slano i na sladko. Slané připravíte tak, že kokosové plátky smícháte s olejem, sušeným česnekem, curry kořením nebo grilovacím kořením a solí. Pečete na 180 stupňů cca 10 minut za občasného promíchání. Podobně připravíte i čokoládovou verzi. Plátky kokosu pečete suché v troubě cca 5 minut a následně vyndáte a smícháte s nastrouhanou čokoládou. Promícháte a necháte na pečícím papíru proschnout.

Moje oblíbené luštěninové krekry alá Yes chips

Ingredience

130 g cizrnové mouky

130 g mouky ze žlutého hrachu (dělám si ji sama doma v robotu)

2 polévkové lžíce chia semínek

1 polévková lžíce nemletého máku

1 kávová lžička soli a hrubozrnná sůl na ozdobení

3 polévkové lžíce oleje

150 ml vody

Koření dle chuti – červená paprika, curry, chilli, římský kmín, uzená paprika apod.

Postup:

  1. Všechny ingredience smícháme v hutné těsto, které zabalíme do folie a necháme v lednici cca 2 hodiny odpočinout.
  2. Těsto musí být tuhé, pokud se drolí, přidejte ještě po lžících teplou vodu.
  3. Mezi 2 pečícími papíry vyválíme těsto na výšku cca 0,2-0,3 cm a rádélkem na pizzu tvarujeme tyčinky. Můžeme je ještě zkroutit.
  4. Pečeme na 180 stupňů cca 10 minut. Pak teplotu ztlumíme na 120 stupňů a ještě zhruba půl hodiny pečeme. Je třeba hlídat.

Tip: Mému manželovi chutnají opravdu tenké a křupavé a výrazně kořeněné. Takže s chutěmi a kořením si rozhodně hrajte, to samé zkoušejte s tloušťkou těsta.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.