Škrob: Pomocník nejen při pečení

13. 05. 2020

Škrob má pestrou škálu využití. Není tomu jinak ani v případě bezlepkové kuchyně, avšak v tomto případě je nezbytné dodržovat jistá pravidla. Je naprosto jasné, že pšeničný škrob je passé, ale co ty ostatní druhy? Dneska se společně podíváme, jak je můžete různě využívat při přípravě bezlepkových pokrmů.

Kukuřičný škrob

Hned na úvod začneme s kukuřičným škrobem, protože se jedná o velice rozšířenou surovinu v českých domácnostech. Jde o surovinu s velmi mnohostranným využitím, tudíž by ve vaší spíži rozhodně neměl chybět. Lze jej používat jak na přípravu sladkých pokrmů, tak do těch slaných.

Ve sladkých dezertech má nezastupitelnou funkci, jestliže chcete, aby byl výsledek krásně křehký a nadýchaný. Těsto díky němu bude celkově jemnější. Dále se jedná o ideální zahušťovadlo do sladkých krémů. Zkrátka až budete dělat krém třeba na cupcaky a nebude vám držet krém, malinko jej zahustěte kukuřičným škrobem a rázem bude krásně pevný. Perfektně ztužuje i různé náplně do moučníků. Jeho vlastnosti ocení též milovníci sladkých omáček, protože s ním dokážete udělat tu správnou konzistenci.

V oblasti slaných pokrmů jej nejvíce zužitkujete při zahušťování. Z řídké tekutiny rázem uděláte hladkou hustou omáčku, která se bude rozplývat na jazyku. Velmi jej využijete při přípravě asijské kuchyně. Kukuřičný škrob lze taktéž použít, jestliže chcete například na mase vytvořit křehkou křupavou krustu. Stačí, když jej pouze přimícháte do marinády, kam posléze maso naložíte.

Bramborový škrob

Dalším velmi často používaným škrobem je bramborový neboli bramborová moučka. Jeho velká výhoda spočívá ve schopnosti nezabarvovat daný pokrm, pokud jej dostatečně dlouho povaříte. To oceníte zvláště u čirých omáček a vývarů. Bramborový škrob má v bezlepkové kuchyni prakticky velmi podobné využití, jako je tomu u škrobu kukuřičného. Opět jej oceníte při pečení sladkých moučníků, protože těsto dokonale zjemní a udělá jej křehčím, i při vaření slaných pokrmů.

Tapiokový škrob

Ačkoliv je tapioka poměrně známé slůvko, osob, které mají doma tapiokový škrob, už je podstatně méně. To je však velká škoda, protože se jedná o super bezlepkovou surovinu se širokým využitím. Tapiokový škrob se získává z kořene manioku a má nezastupitelnou funkci v jihoamerické kuchyni. Má podstatně jemnější konzistenci než škrob kukuřičný, což oceníte hlavně u přípravy krémů na sladké dezerty. Dále jej lze opět použít stejně jako výše zmiňované škroby – na zahušťování omáček, zjemnění těsta při pečení sladkých dezertů i vytváření křupavé krusty na mase a rybách. V menší míře s ním lze taktéž nahradit vaječný bílek při pečení sladkého piškotového těsta.

Rýžový škrob

V prodejnách zdravé výživy můžete narazit i na rýžový škrob. Pokud si doma pečete vlastní bezlepkové pečivo, jako jsou chleby, bulky či rohlíky, vyzkoušejte do těsta přidat trochu tohoto bílého zázraku. Díky rýžovému škrobu totiž pečivo vydrží déle čerstvé a vláčné, což bývá právě u bezlepkových výrobků často problém. Dá se použít též do knedlíků a noků, které díky němu budou lépe držet svůj tvar. Přisypete-li jej do těsta na placky, nebudou se lámat a budou vláčnější. S rýžovým škrobem lze opět dobře zahušťovat omáčky a umí vytvořit i křehké sladké těsto, jako již výše zmiňované škroby.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.