Quinoa 3x jinak

11. 01. 2019

Quinoa neboli jinak také zvaná Merlík Čilský je přirozeně bezlepková obilovina, která byla v Jižní Americe známá už před 5000 lety. V současnosti se začíná těšit čím dál tím větší oblibě a to díky jejím skvělým nutričním hodnotám, jež z ní činí tzv. superpotravinu. Pojďme se společně podívat na to, čím vším nám může být quinoa prospěšná a jak s ní naložit v kuchyni.

Mezi hlavní plus této obilniny, který ocení převážně vegani a vegetariáni, je vysoký podíl bílkovin. Dále nesmíme opomenout ani nezvykle vysoký obsah hořčíku, vápníku, železa zinku a mědi, jimiž se quinoa může pyšnit. Co se vitaminů týče, tak se jedná o skvělý rostlinný zdroj vitaminů ze skupiny B, C, E a provitamín beta-karoten, který pomáhá ochraňovat naši kůži před ultrafialovým zářením.

Tuto obilninu lze zakoupit ve zdravých výživách a v současnosti na ni narazíte už i ve větších supermarketech. Na trhu se vyskytuje několik druhů – bílá, červená a černá. Quinoa je na přípravu velice nenáročná. Není třeba ji nijak namáčet, zrnka před použitím pouze propláchněte. Při vaření dejte na 1 díl zrníček 2,5 dílu vody, avšak návod k přípravě obvykle naleznete na každém zakoupeném balení. Quinou upotřebíte jak při vaření slaných pokrmů, tak i u těch sladkých. Není problém z ní uvařit kaši k snídani, udělat z ní zavářku do polévky či ji použít jako přílohu k hlavnímu jídlu. Pro inspiraci se můžete podívat na tři velice chutné recepty a uvidíte, že po jejich vyzkoušení si tuto přirozeně bezlepkovou obilninu jistě zamilujete. A ještě něco – quinoa je chutná za tepla i za studena.

Zdravá kaše k snídani

Celý tento super snadný recept spočívá v tom, že si quinou uvaříte v mléce (může být i rostlinné), avšak v tomto případě ji povařte o něco déle, aby se vám vytvořila kašovitá konzistence. No a zbytek už je čistě na vašich preferencích. Hotovou kaši si můžete dochutit sirupem, medem, ovocem, oříšky nebo čímkoliv jiným, co jen máte rádi. Zde se fantazii meze nekladou. J

Salát z quinoi

Tento recept je výborný, pokud hledáte tipy na lehké obědy, které se hodí připravit večer do krabičky a druhý den si je sníst na oběd ve škole či v práci. Potřebovat budete pouze uvařenou quinou a zbytek už opět záleží pouze na vás. Výtečně chutná kombinace černých oliv, cherry rajčátek, jarní cibulky, papriky, ředkviček a uzeného tofu. Není však problém vyměnit tofu za sýr, přidat nasekané různé druhy listových salátů, oříšky, semínka či jakýkoliv další druh zeleniny. Skvělé je, že použité suroviny můžete jakkoliv obměňovat a objevovat stále nové a nové chuťové kombinace.

Quinoa se zeleninou a tofu

Orestujte si jarní cibulku, mrkev, hrášek, kukuřici, papriku a pórek a následně chvíli poduste, aby zelenina změkla. Vedle na pánvi si osmahněte uzené tofu a ochuťte oblíbeným kořením. Nakonec ve větší nádobě si vše smíchejte spolu s uvařenou quinoou, přidejte červené fazole, zakápněte sójovkou, dochuťte solí, pepřem a sušeným česnekem a můžete servírovat. Tento recept je rychlý, chutný a opět si jej můžete poupravovat podle libosti.

Tak co, zaujala vás quinoa?


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.