Proč nevyřazovat lepek z jídelníčku, když nejste celiak

13. 10. 2019

Hned na začátek je třeba zmínit, že dnešní článek není věnován lidem trpícím celiakií, ale těm, kteří se rozhodli lepek ze svého jídelníčku vyřadit, aniž by k tomu měli důvod. V dnešní době je totiž čím dál tím víc populární vylučovat ze stravy obilniny jen kvůli tomu, co říkají současné trendy.

Zkáza celého lidstva

Ještě před několika lety byla bezlepková dieta dodržována pouze celiaky a ostatní lidé jedli to, na co měli chuť. Dnes se však objevuje široké spektrum různých výživových směrů a každý z nich hlásá, že zrovna tento je tím nejlepším, co pro své tělo můžete udělat. Člověk je tak přehlcen informacemi, jež se na něj valí ze všech směrů a potom vlastně neví, jaká možnost je ta správná. No a úplně stejná je i situace s lepkem.

Jak tomu už tak bývá, veřejnost se dělí na dva tábory. Jedni zarytě hlásají o tom, jak je lepek zkázou celého lidstva a druhá strana v něm naopak nevidí vůbec nic špatného. Jenže kde je vlastně pravda? Měl by zdravý člověk jíst bezlepkově? Někteří dokonce tvrdí, že lepek díky svým pojivým vlastnostem může slepovat střeva. Ano, ačkoliv je lepek opravdu dobré pojivo a nejen pro pekaře je velice cenný, tohle už je trochu přes čáru.

Zlatá střední cesta

Dalo by se říci, že pravda bude někde uprostřed. Pokud se budete od rána do večera ládovat pečivem z bílé pšeničné mouky, tělu tím rozhodně neprospějete. Podepíše se se to nejen na vašem zevnějšku, ale stejně tak i uvnitř organismu, kde to na první pohled nemusí být patrné. V tomto případě opět platí ta stará známá poučka, která nám hlásá o tom, že všeho moc škodí. Což je absolutní pravda.

Co se těch viditelných projevů týče, tak se jedná rozhodně o nadváhu. Ta jde ruku v ruce s mnoha dalšími zdravotními obtížemi, jež se mohou projevit i po letech, jako je například cukrovka, problémy s klouby či infarkt. Samozřejmě to neznamená, že pokud si zdravý člověk dá housku k snídani a odpoledne někdy zhltne sladkou oplatku, tak bude mít hned 150 kg a umře. Fígl spočívá v tom, aby se člověk lepkem opravdu nenacpával pořád.

Hubnutí a zdraví

Nespočet lidí považuje bezlepkovou dietu za zdravou alternativu konvenčního stravování. Omyl! Bezlepkový nutně nemusí znamenat zdravý, zvláště pokud se jedná o různé náhražky pšeničného pečiva. Dále bývá tento způsob stravování často využíván jako prostředek k hubnutí. Ztráta kilogramů je však primárně způsobena právě odbouráním zbytečného pečiva, dortíků, zahuštěných omáček, knedlíků atd., nikoliv vynecháním lepku. Udržovat si zdravou váhu je určitě skvělé pro tělo i mysl a není problém to dělat s lepkem v jídelníčku.    

Pokud vás k dietě motivuje zdraví a po snězení lepku se necítíte dobře, nejprve vyhledejte lékařskou pomoc. Po vynechání lepku mohou být následné výsledky zkreslené a vycházet falešně negativně. Když vynecháte na delší dobu lepek jen tak, po jeho další konzumaci můžete začít mít v budoucnosti s jeho trávením potíže. Střeva si totiž na tuto potravinovou složku odvyknou a vy si tak zbytečně přidáte zdravotní komplikace. Při dodržování zásad vyváženého jídelníčku se rozhodně pšenice a jiných obilovin bát nemusíte.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.