Probiotika a prebiotika - co to je a jak si je správně vybrat

19. 05. 2021

O významu střevního mikrobiomu jsme již psali několikrát. A tak pro nikoho nebude překvapením, že řádnou péčí o střeva a podporou těch správných bakterií v nich, můžeme velmi výrazně ovlivnit své zdraví i psychiku. Nejideálnější je samozřejmě zdravá strava s dostatkem fermentovaných potravin, např. kváskového chleba, kvašené zeleniny, přírodních jogurtů apod. Význam ale může mít i doplňování probiotik a prebiotik z lékárny.

Co jsou pro(pre)biotika?

Probiotika (z řečtiny „pro život“) jsou živé mikroorganismy, které se dostávají do těla ze stravy a příznivě ovlivňují naši střevní mikroflóru. Mezi mikroorganismy patří houby, viry a bakterie. Probiotika jsou (většinou) bakterie, a to převážně bakterie mléčného kvašení.

Prebiotika jsou jakousi potravou těchto bakterií. Patří sem inulín, oligosacharidy apod. Když to zjednodušíme, probiotika jsou živou částí potravy, která má na naše zdraví příznivý vliv, prebiotika neživou, nestravitelnou částí potravy, většinou se jedná o vlákninu.

Kde se bakterie v těle berou?

Před narozením se dítě vyvíjí ve sterilním prostředí a jeho zažívací trakt tedy neobsahuje žádné mikroorganismy. Osídlování střev bakteriemi z vnějšího prostředí začíná v průběhu porodu, vyvíjí se během kojení a působením dalších okolních vlivů. Stabilního složení mikroflóry je dosaženo asi po dvou letech.

Dnes již víme, že ne všechny mikroorganismy přijímané potravou v útlém věku se ve střevech skutečně usídlí. Lidský organismus si vybírá svou vlastní mikroflóru, která ho potom provází po zbytek života. Ve svých útrobách údajně máme asi 100 bilionů bakterií.

Jak si vybrat ta správná probiotika z lékárny?

Vždy bude záležet na problému, který probiotiky řešíte. Probiotika jsou vhodná především pro lidi, kteří podstoupili antibiotickou léčbu, po průjmových onemocněních, na posílení imunity nebo při potravinových alergiích. Podle účelu jsou pak zastoupeny i hlavní kmeny bakterií.

Sledujte vždy následující parametry:

  • CFU: je to celkový počet bakterií obsažených v přípravku (z angl. Colony Forming Units).

Tento údaj by měl být uveden na krabičce. Měl by se pohybovat v rozmezí půl miliardy až 20 miliard. Jako minimální terapeutické množství bakterií se udává hranice okolo 1 miliardy.

  • Ochrana kapsle / tablety proti vlivům okolí (hlavně teploty)

Důležitá je nejen deklarace počtu bakterií a kvasinek na krabičce, ale i jejich skutečný počet obsažený v přípravku. Platí totiž, že počet bakterií s časem klesá, stejně tak i vlivem působení vysokých teplot.

Kvalitní výrobci většinou vyvinuli technologie, které kapsle a tablety chrání před degradací. Údaje najdete na obalu většinou pod různými marketingovými jmény.

  • Druhy bakterií a kvasinek a rozmanitost

Zde určitě neplatí, čím více, tím lépe. Pokud přípravek obsahuje až příliš mnoho druhů (víc než 15), nebývá důvěryhodný. Je jen omezený počet bakterií a kvasinek, které přežijí cestu trávicím traktem a dostanou se tak do střev a které mají spolehlivá klinická data. U dětských probiotik může být i jen jeden až dva kmeny dostatečné.

Většinou se v probioticích vyskytují tyto 3 kmeny: Lactobacillus, Bifidobacterium, Enterococcus. Pro dospělé je ideální kombinace prvních dvou skupin. Dále pak přítomnost kvasinky Saccharomyces Boulardii, která je velmi důležitá při průjmech a antibiotické léčbě. Při dětských kolikách jsou nejprozkoumanější L. reuteri nebo L. rhamnosus.

Pokud ale uznáváte spíše přirozenou a domácí cestu, naučte se kvasit, tak jako to dělávali naši předci. Prospějete tak svému tělu stejně dobře a ještě si pochutnáte. Článek o kvašení i nějaké ty recepty pro vás chystám zase na příště.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.