Přivítejte dýně, královny podzimu. Posílí imunitu a zasytí prázdná břicha!

02. 11. 2022

Dorůstají do různých tvarů i velikostí, hodí se při pečení buchet, vaření rizota nebo výrobě svítilny. Touto praktickou všestranností neoplývá nikdo jiný než dýně. Můžeme je označit za jedničky mezi podzimními plodinami, jelikož je uplatníme téměř v každém jídle. Dýně dobře zasytí, a navíc i zahřeje zkřehlá těla. Pojďte se s námi do světa dýní podívat. Jako bonus si odnesete skvělé bezlepkové recepty.

Dýně je nejen perfektní podzimní pochoutkou, ale také zdrojem vitaminů, které posilují lidskou obranyschopnost. Obsahuje vitamin A, který pomáhá našemu tělu bojovat proti infekcím. Vitamin C zvyšuje tvorbu bílých krvinek, díky čemuž naše imunitní buňky pracují efektivněji. V dýních dále najdeme vitamin E, železo a kyselinu listovou, kteří se také řadí mezi posilovače imunitního systému. S dýněmi se spřátelí i lidé, kteří potřebují snížit hmotnost. Plodinu tvoří z 94 % voda, tudíž je málo kalorická. Další studie prokázaly pozitivní vliv dýní na srdeční funkci a lidský zrak. Velkým benefitem je i skutečnost, že dýně pomáhá v boji proti rakovině. Rakovinné buňky totiž produkují volné radikály, které jim pomáhají v množení. Dýně tyto radikály dokáží zneutralizovat.

Hokkaido

Jak tedy tuto superzdravou potravinu dostat do svého těla? Receptů je nespočet, stačí si jen vybrat druh dýně. Oblíbenou klasikou je v našich zemích dýně hokkaido, ze které se vaří především krémová polévka. Výborné a zároveň snadné je i dýňové rizoto. Při přípravě pokrmů z této dýně nezapomeňte, že se nemusí loupat. Ušetříte si tak práci.

Dýňové rizoto:

Malou dýni hokkaido omyjte a zbavte semen. Polovinu nakrájejte nahrubo a upečte v troubě rozpálené na 200 stupňů do měkka. Zbytek nakrájejte na kostičky, opečte na oleji do zlatova. Tři stroužky česneku a malou cibuli nakrájejte nadrobno a přidejte k dýni. Jakmile cibule zesklovatí, přisypte 250 gramů rýže arborio. Dbejte na to, aby rýže byla dobře orestovaná, poznáte to tak, že zesklovatí podobně jako cibule. Směs zalijte deci suchého bílého vína. Nechte odpařit všechen alkohol a poté postupně přilévejte zeleninový vývar. Do pánve vždy nalijte tolik tekutiny, aby rýže byla ponořená. Jakmile se vývar vsákne, opět jej přilijte. Postup opakujte, dokud nebude rýže uvařená na skus. Potřebujete zhruba litr vývaru.

Upečenou dýni rozmixujte na pyré a přidejte k rizotu. Dále přidejte dvě lžíce másla a parmazánu. Vše dobře promíchejte. Rizoto podávejte ozdobené strouhaným parmazánem a opečenými dýňovými semínky.

Máslová dýně

Máslová dýně není tolik oranžová jako hokkadio a, jak napovídá její název, chutná po másle. Její dužina je lehce stravitelná, proto je vhodná pro přípravu příkrmů pro kojence. Pro dospělé jedince se však hodí na přípravu hummusu. To ocení zejména ti, kdo nemají rádi cizrnu.

Dýňový hummus

Máslovou dýni o hmotnosti cca 800 gramů oloupejte, nakrájejte na kostky, pokapejte olivovým olejem a v troubě rozpálené na 220 stupňů upečte do měkka. Poté ji rozmixujte společně s tahini pastou (5 polévkových lžic), stroužkem česneku, solí a pepřem. Výsledný hummus dolaďte citronovou šťávou podle chuti a ozdobte sezamem, petrželkou, dýňovými semínky nebo prostě tím, co vám chutná! Pochoutku si dopřejte s bezlepkovým chlebem nebo ještě lépe s tyčinkami Grissini od Celity. Těmi se hummus parádně nabírá!

Špagetová dýně

Když tuto dýni rozkrojíte a upečete, ihned pochopíte, proč se jí říká špagetová. Její dužina totiž připomíná klubko čerstvě uvařených špaget! Pokud tedy váš jídelníček přetéká bezlepkovými těstovinami, tato plodina je skvělou náhradou.

Špagetová dýně se sýrem

Troubu rozpalte na 220 stupňů, dýni rozřízněte napůl (pozor, jde to těžce) a vyjměte semena. V misce smíchejte 125 mililitrů smetany, dvě lžíce bazalkového pesta (zde si dejte pozor, aby neobsahovalo stopy lepku!), 130 gramů listového špenátu a 70 gramů ricotty. Nakonec přidejte 50 gramů strouhaného výrazného tvrdého sýra a mozzarelly. Půlky dýně přesuňte do menšího pekáčku, osolte, opepřete a směs nalijte do středů. Vše posypte oblíbeným strouhaným sýrem nebo zbytkem mozzarelly. Pekáček zakryjte alobalem a pečte dvacet minut. Poté alobal sejměte a pečte zhruba dalších dvacet minut, než je dýně měkká. Po upečení chvíli počkejte, pak vidlicˇkou rozdělte duzˇinu tak, aby vznikly drobné trˇa´sneˇ (sˇpagety) a duzˇina se promi´chala se sy´rovou na´plni´.

Dýňové lívanečky

Na závěr našeho dýněmi oplývajícího článku vás nepřipravíme ani o sladkou tečku. I ta bude obsahovat dýně. Jaký typ dýně si k lívanečkům zvolíte, záleží na vás. Doporučujeme však máslovou nebo hokkaido.

Menší dýni hokkadio nebo máslovou (pozor, tu loupeme) nakrájíme na kostky. V kastrolku rozpusťte lžíci másla a přidejte dýni, sůl a podlijte trochou vody. Jakmile se dýně rozvaří, rozmixujte ji na pyré. 180 gramů bezlepkové hladké mouky prosajte s dvěma lžičkami prášku do pečiva a přimíchejte 200 gramů pyré. Dále přijdete dvě vejce, 30 gramů rozpuštěného másla a dvě lžíce moučkového cukru. Pokud by byla směs moc hustá, zřeďte ji bílým jogurtem. Lívanečky usmažte na olivovém oleji a podávejte ještě teplé posypané skořicovým cukrem.

 

Autor:
Martina Moresová