Připravte svoje trávení na cestování

05. 07. 2019

S trávicími potížemi se setkal už nejeden cestovatel. K těmto neduhům jsou náchylní všichni, avšak lidé s autoimunitním onemocněním ještě něco více. Naštěstí se tomu dá hravě předejít. Stačí se pořádně připravit a potom, až samotná cesta nebo dovolená nastane, dodržovat několik užitečných rad.

Proč k problémům s trávením dochází

Nejprve je důležité si ujasnit, proč se tyto potíže vlastně vůbec dějí. Nejsilnějším faktorem jsou rozhodně náhlé změny, jako je klima či netradiční strava, a hlavně stres – „Dopadne všechno dobře? Nestane se dětem nic?“ apod. Ačkoliv tyto obavy bývají mnohdy zbytečné, k cestování zkrátka tak nějak patří. Nemůžeme se pak ale divit, proč nás už týden před odjezdem trápí průjem. Stejné je to také s doháněním restů ještě před samotnou cestou. Tohle přepínání se v některých případech vyústí až v tak silné oslabení imunity, že z toho dotyčná osoba onemocní a na žádnou dovolenou se nakonec nevydá.

Prevence ještě před odjezdem

Jak známo, štěstí přeje připraveným. Zde je několik tipů, jež pomohou trávicím problémům na cestách předcházet.

Zobejte probiotika

Udržování zdravé střevní mikroflóry by mělo být v letních měsících na prvním místě. Jsou-li střeva slabá, je výskyt průjmu nebo naopak zácpy mnohem pravděpodobnější. Naopak když je začnete hýčkat pojídáním probiotik pár týdnů před odjezdem, dobře se vám odvděčí. Dokonce i cizokrajné potraviny budou snáze stravitelnější.

Omezte stres na minimum

Snažte se všechno v práci i doma dokončit alespoň dva týdny před odjezdem. Vyhnete se tak šílenství s resty a balením, které zpravidla vypukne čtyři dny před cestou. Své tělo a trávení nalaďte do odpočinkového režimu a předejděte průjmům ze stresu.

Vsaďte na bylinky

Pravidelné popíjení mátového čaje má na zažívání doslova blahodárný vliv. Pomůže jej srovnat a zároveň působí pozitivně na psychiku. Jeden šálek denně před spaním tak zažene tok myšlenek, poskytne kvalitní spánek a ještě zklidní střeva

Co (ne)dělat na dovolené

Co máte udělat před odjezdem, už víte, takže teď se mrkneme na to, jak se chovat po příjezdu, aby byl průběh dovolené co nejhladší.

Dbejte na hygienu

Dodržovat základy hygieny by mělo být samozřejmostí kdekoliv a kdykoliv. Před každým jídlem i manipulací s potravinami si myjte ruce mýdlem. Pozor dejte také na vodu! Ne v každé destinaci totiž všude teče pitná a nemusí pomoci ani její převaření.

Hlídejte si, co jíte

Každý celiak ví, jak důležité je hlídat dokonce i stopové množství lepku. Vytiskněte si cestovní kartičky pro celiaky a vždy je předkládejte v restauracích, aby personál přesně věděl, co vám škodí. Opatrní buďte také s jídlem v pouličních stáncích.

Mějte s sebou léky

Kdyby náhodou k trávicím obtížím došlo z jakéhokoliv důvodu, buďte na to připraveni. Sbalte si vhodné léky proti průjmu, nadýmání nebo pálení žáhy. Nemusíte se bát pokračovat v pojídání probiotik. To vám nijak neuškodí, naopak jen prospěje. Také se hodí si přibalit několik sáčků bylinkového čaje, který si při potížích můžete uvařit na hotelu. Vhodná je opět máta, heřmánek či fenykl.

A jak se na prázdniny připravujete vy?


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.