Připravte si pestré a neotřelé saláty i s dietou

08. 07. 2021

Nedávno jsem seděla na zahradě a jedla skvělý, doma připravený salát. Při tom jsem s úsměvem vzpomínala na pokrm, kterému jsme říkali salát, když jsem byla malá. Skládal se z okurek, rajčat, těstovin, konzervované kukuřice a pořádné porce majonézy. Salát v něm tedy nebyl žádný, a ještě jsme ho „zkazili“ ne zrovna zdravou zálivkou. Přesto jsme jej měli moc rádi.

Dnes už většina lidí ocení spíše saláty ve stylu těch středomořských, z opravdového listového salátu, s olivovým olejem, kořením a spoustou čerstvé zeleniny. Překvapilo mě ale, kolik lidí z mého okolí stále neumí připravit saláty tak, aby si na nich opravdu pochutnali a saláty byly rozmanité, dobré a syté. Jde to i bez krutonů a těstovin, v řadě případů i bez mléčných výrobků. Podělím se s vámi o ověřené kombinace, které vás, věřím, mohou inspirovat. Prozradím své oblíbené zálivky a také to, jak připravit křupavý základ salátů.

Základem jsou čerstvé listy

I když nejtypičtějším českým salátem je „šopák“, kde na listy nenarazíte, nejzdravější složkou opravdového salátu je právě listový salát. Pro nás celiaky velmi přínosný, bohatý na draslík, kyselinu listovou, vitamíny B a další vitamíny, kterých máme málo. Aby byl základ salátu co nejlepší a vyvážený, je dobré kombinovat 3 druhy salátových listů: hořké (čekanka, rukola), křupavé (ledový salát nebo zelí či pak choi), a ostatní druhy (polníček, špenát, hlávkový salát, apod.).

Jak salát nejlépe připravit

Důležité je salátové listy krájet, netrhat. Při trhání je totiž zmáčkneme, porušíme jejich strukturu a výsledkem je povadlý list ztrácející křupavost. Stejný negativní účinek má i mytí pod prudkým proudem tekoucí vody. Nejlepší je mýt salát v napuštěné míse. Povadlý salát získá na čerstvosti ve vodní lázni s ledem. Salát je nejlepší skladovat v lednici v pytlíku, postříkaný trochou vody nebo zabalený v mokré utěrce. Vydrží tak déle čerstvý.

Omytý salát je potřeba dobře usušit. K tomu nejlépe poslouží tzv. odstředivka – mísa, jejímž zatočením se z listů odstředí voda. Pokud máte rádi saláty, bude pro vás neocenitelným pomocníkem.

Pohádka tisíce a jedné zálivky

Já mám nejraději salát jen s olivovým olejem a kvalitním salátovým kořením. Skvělé je kombinovat různé druhy olejů, např. dýňový olej dodá salátu ještě další rozměr chuti, neboť má velmi výraznou chuť.
Když mám chuť experimentovat, připravuji i další druhy zálivek.

Klasická vinná zálivka
100 ml olivového oleje, 2 lžíce vinného octa, sůl, pepř, volitelně salátové bylinky

Balsamiková redukce
Balsamikovou redukci koupíte v obchodě hotovou. Smíchaná s olivovým olejem a solí svou sladkokyselou chutí uspokojí řadu lidí. Já většinou salát smíchám jen se solí a olejem a balsamikovou redukci nakapu na povrch hotového salátu.

Zálivka s medem a hořčicí
Na řepové carpacio ráda používám výraznější zálivku, kterou vytvořím z olivového oleje, soli, pepře, dijonské hořčice a lžičky medu. Lze ji použít i na klasický salát.

Zálivka s tahini
Kdo má rád krémovější zálivky, ale nechce používat majonézu, může zkusit k olivovému oleji přidat lžíci tahini (pasta ze sezamových semen), lžičku citronové šťávy, sůl a pepř. Místo tahini lze použít i mandlové máslo. Vznikne zálivka hustší textury a v případě mandlového másla i sladší chuti.

Sójová jogurtová zálivka
2 lžíce sojového jogurtu (můžete zvolit i kokosový), 1 lžíce olivového oleje, stroužek česneku, sůl a pepř.

Se sójovou omáčkou
Tato zálivka se hodí spíše na exotické druhy salátů. Ke dvěma lžícím olivového oleje přidáme lžíci tamari omáčky, lžíci balsamikového oleje a lžíci sladidla (javorový nebo agávový sirup).

Jak kombinovat, aby saláty zasytily

Většinou se ve své okolí setkávám s názorem, že saláty neumí zasytit a uspokojit. Hodně lidí k nim musí přikusovat pečivo nebo má salát spíše jako přílohu než hlavní jídlo. Já se naučila saláty dělat tak, že uspokojí i muže a stačí jim bez pečiva jako hlavní chod. Tajemstvím jsou sytící přidané ingredience.
Základem salátu je vždy ledový salát, polníček, rukola, špenát apod. (tedy mix listů). Velmi často salát obohacuji o nakrájené avokádo, které dodá tuky a texturu. Okurky, rajčata a papriky přidávám dle chuti a dispozice. Tajemstvím dobrého salátu je ale pečená zeleninaa, sýry nebo luštěniny.

Tady jsou moje nejoblíbenější kombinace:

  • Salátové listy, černá čočka, nastrouhaná mrkev, rukola, zálivka (olivový olej, sůl, pepř, tahini, citronová šťáva) a na vrch v troubě opečené plátky batátů a piniové oříšky.
  • Salátové listy, avokádo, jakákoliv v troubě pečená zeleniny (nejlepší jsou batáty, fenykl, žampiony, květák)
  • Salátové listy, avokádo, vejce vařené na tvrdo, tuňák z konzervy, (těstoviny)
  • Salátové listy, vařená a nakrájená řepa, slaný sýr typu balkánského, opražené vlašské ořechy, zálivka s dijonskou hořčicí
  • Salátové listy, rajčata, okurky, balkánský sýr a grilovaná sladká červená paprika, opražená dýňová semínka.
  • Salátové listy, okurky, avokádo, sušená krájená rajčata, mozzarella, kapary / olivy
  • Rajčata, mozzarella, bazalkové pesto, balsamiková redukce
  • Zelí nakrouhané na jemno, nastrouhaná okurka, olivový olej, sůl, pepř, nasekaný kopr, (česnek)
  • Špenátové listy, jahody, kozí sýr, pražené mandlové plátky, balzamiková redukce
  • Listový salát, pečená dýně a tofu marinované v zázvorové omáčce s tamari

Listové saláty lze samozřejmě obohatit i grilovaným masem nakrájeným na plátky. My ale máme nejraději grilovanou zeleninu – batáty, sladké papriky, mrkev, fenykl, grilovanou kukuřici, případně červenou řepu, luštěniny a dobré sýry. Velmi ráda si saláty posypu opraženými semínky nebo oříšky a když mám po ruce, tak i naklíčenými semínky nebo luštěninami. A jak máte rádi saláty vy?


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.