Připravte dětem bezlepkovou mikulášskou nadílku

06. 12. 2021

Nedílnou součástí adventního období je bezpochyby i mikulášská nadílka. Jestliže si marně lámete hlavu nad tím, jak svého malého celiaka potěšit, jste na správné adrese. V dnešním článku se spolu zaměříme na to, jak připravit nadílku i v bezlepkové podobě, aby se vaše dítko necítilo o nic ochuzené. Věřte, že i s bezlepkovou dietou mohou děti prožít toho pravého Mikuláše.

Vše záleží na domluvě

V každé rodině probíhá mikulášská nadílka trochu jinak, a proto je k této problematice třeba přistupovat individuálně. Z toho, co vídávám ve svém okolí se nejčastěji jedná o variantu, kdy obec/městská část zajišťuje to, že k dětem domů přijde někdo v masce Mikuláše, anděla a čerta. Ti potom dítku dají balíček předpřipravený rodiči a je hotovo. Pokud je tohle i váš případ, je to velice jednoduché – stačí když připravíte bezlepkový balíček plný oblíbených dobrot vašeho potomka. Stejný postup je, i když se o hraní Mikuláše stará nějaký váš známý.

V případě, že však dítko dostává od Mikuláše něco, co jste nechystali vy jakožto rodiče, může to být problém. Obvykle se totiž jedná o perníky a jiné sladkosti obsahující lepek. V takové situace je třeba jednat předem a s aktéry oné trojice se domluvit na nějaké alternativě, případně jim rovnou nějakou sladkost zakoupit a předpřipravit ji tak pro vaše celiaka. Doporučuji, aby se jednalo o sladkost co nejpodobnější tomu, co dostávají ostatní děti, aby se dotyčný necítil nějak vystrčený z kolektivu.

Nadílka ve škole či školce

Kromě nadílky doma bývá zvykem, že děti něco malého dostanou i ve školce nebo škole. V takovém případě platí v podstatě to stejné, co jsem zmiňovala v odstavci výše. Nezapomeňte se domluvit předem a dítku zajistěte vhodnou alternativu v bezlepkové variantě. Taktéž neopomeňte řádně poučit učitelky a učitele, aby dohlédli na to, že váš potomek dostane tu správnou sladkost. Ruku v ruce s tím jde i poučení vašeho dítě – připomeňte mu, že sladkosti od ostatních dětí se neochutnávají.

Co dát do mikulášského balíčku?

Mnoho rodičů si taktéž láme hlavu s tím, co dítku do mikulášského balíčku vůbec vložit. V tomto případě žádná univerzální odpověď neexistuje, protože každé dítě je originál a má rádo něco jiného. Ideální je však, aby balíček neobsahoval pouze sladkosti. Co si budeme povídat, během adventu a vánočních svátku je všude sladkostí a cukru obecně až až. Takže jasně, nějaká ta čokoládová figurka nebo tyčinka (samozřejmě v bezlepkové podobě) není na škodu, ale nic se nemá přehánět.

Zkuste se zaměřit na trochu zdravější mlsání. Na trhu existuje celá řada různých tyčinek bez cukru, které jsou nejen chutné, ale také zdravé (například raw tyčinky z datlí, sušeného ovoce či oříšků). Chybět by samozřejmě nemělo ani nějaké to ovoce. Vždyť přece slaďoučké mandarinky a pomeranče k tomuto období neodmyslitelně patří. Mimo to má ovoce jednu nespornou výhodu – je přirozeně bez lepku. Za vyzkoušení stojí taktéž mrazem sušené ovoce, které je hezky křupavé.

A jak chystáte dětem mikulášský balíček Vy? Podělte se o to s námi!


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.