Pohanka 3x jinak

18. 12. 2018

Pohanka je druh přirozeně bezlepkové obilniny, která je původem z jihovýchodní Asie. V Evropě je známá od 13. století, kde se záhy stala pokrmem chudých Slovanů. V posledních letech zažívá doslova boom a do jídelníčku si ji zařazuje čím dál více lidí. Pokud jste pohanku ještě neochutnali, tak je nejvyšší čas se seznámit, protože se jedná o hodně prospěšnou potravinu, která je navíc typická svojí lehce oříškovou chutí.

Co se obsahu minerálních látek a vitaminů týče, tak pohanka nejvíce vyniká svým obsahem rutinu, což je balada pro naše cévy. Dále má vysoký obsah vlákniny, bioflavonoidů, hořčíku, zinku, vápníku, mědi a vitaminů ze skupiny B.

Pravidelná konzumace pohanky má pozitivní vliv na:

  • Pružnost cév, křečové žíly
  • Odbourávání cholesterolu v krvi
  • Pomáhá léčit hemeroidy
  • Příznivě ovlivňuje chod žaludku a střev, uklidňuje vředy
  • Snižuje riziko mozkové mrtvice, trombózy a infarktu

Využití pohanky v kuchyni

Pohanku lze připravovat snad všemi možnými způsoby, které vás jen napadnou – lze ji vařit, dusit, péct, smažit či nechat klíčit. Doporučujeme zakoupit takovou, která je svých tvrdých slupek zbavena mechanickým způsobem, protože touto metodou loupání zůstane v zrnech nejvíce prospěšných látek. Navíc u pohanky, která je loupaná druhým způsobem – za použití vysokých teplot, hrozí, že bude mít nepříjemnou nahořklou pachuť. Pohanka je dobrá jak na slaný způsob, tak i na sladký.
Kromě loupaných zrn je možné zakoupit pohanku ve formě mouky – hladké i hrubé, vloček, instantních kaší, krupice, rozličných těstovin a pohankové slupky, z nichž si můžete uvařit čaj. Mouka se skvěle hodí při sladkém pečení do buchet a při slaném do chleba i různých bulek, dále jsou z ní výtečné palačinky.

Pohankové palačinky

- 100 g pohankové mouky
- 220 ml (lze použít rostlinné i kravské)
- Špetka soli, cukr
- Kypřící prášek
- Olej na smažení

Uvedené suroviny smícháme a smažíme na rozpálené pánvi do zlatova. Hotové palačinky servírujeme oblíbeným způsobem.

Slané varianty pohanky

Možností, jak si doma připravit pohanku na slaný způsob je nepřeberné množství. Lze ji použít jako přílohu k hlavnímu jídlu, použít ji místo rýže do rizota, udělat z ní lehký salát, zapéct ji, vmíchat ji do polévky nebo ji použít jako základ do směsí na různé placičky, kuličky, karbanátky či sekanou. V tomto případě se fantazii meze nekladou. Pro inspiraci vám přinášíme dva chutné slané recepty.

Zapečená pohanka

- 250 g vařené pohanky
- Oblíbená zelenina – klidně mražená (může být mrkev, hrášek, kukuřice, cokoliv)
- Olivový olej
- Jarní cibulka
- Česnek
- Žampiony
- Uzené tofu
- Na dochucení – sůl, pepř, oblíbené koření

Na rozpáleném oleji osmahneme cibulku, česnek, žampiony, tofu a zeleninu. Poté smícháme s pohankou, dochutíme a vložíme do předehřáté trouby na 180°C cca na 30 minut.

 

Pohankové karbanátky

- Hrnek vařené pohanky
- Česnek, jarní cibulka
- 2 lžíce chia semínek namočených ve vodě
- Nasekaná cherry rajčátka
- Nasekaná paprika
- Sůl, pepř, oblíbené koření na dochucení

Všechny suroviny důkladně promícháme, vytvarujeme karbanátky a smažíme do zlatova. Karbanátky jsou chutné jak s brambory, tak i jako „maso“ na hamburger. Do směsi lze zamíchat i další oblíbené suroviny jako kukuřice apod.

A jaký je Váš oblíbený recept s pohankou?


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.