Plněné jáhlové knedlíky se zelím

01. 03. 2019

Dostala jsem od známých domácí vyuzené maso a volba byla jasná – plněné knedlíky. Dělám je podle chuti buď z klasického bramborového těsta nebo o trochu zdravější variantu z jáhel. K nim ráda připravím červené zelí bez využití bílého cukru (s datlemi nebo rozinkami). A i když je to pořád „jen“ uzené maso, výsledný zimní oběd je o trochu zdravější, sytý a hřejivý.

Knedlíky můžete naplnit i uzeným tofu nebo tempehem (pozor, některé obsahují pšenici). Skvělá je i náplň na sladko, švestky v kombinaci s mákem, cukrem a máslem chutnají s jáhlovými knedlíky skvěle. S těstem si můžete pohrát a udělat z něj i šišky s mákem. Na tuto úpravu je ale lepší použít kukuřičnou mouku, přidat do těsta ještě 1 vanilkový pudink, a naopak nedávat petrželku a kmín. Šišky je pak dobré ještě orestovat na másle na pánvičce.

Ingredience:
Na knedlíky:
250 g jáhel
500 ml vody
50-100 g pohankové mouky (většinou stačí okolo 60 g, záleží, jak moc jáhly uvaříte)
½ lžičky mletého kmínu
½ lžičky soli
čerstvá petrželka nasekaná najemno
uzené maso
jarní cibulka na dozdobení

Na zelí:
400 g červeného zelí
100 g červené cibule
30 rozinek nebo pokrájených datlí
olej, sůl
umeocet/ocet

Jáhly propereme pod vodou (případně spaříme, jak je kdo zvyklý). Dáme do hrnce s půl litrem vody a vaříme se špetkou soli cca 20 minut. Jakmile se jáhly začnou vařit, zeslabíme a na mírném plameni vaříme, aby se rozvařily na úplnou kaši a přebytečná voda se odpařila. Pokud je to nutné, přilijte v průběhu vaření ještě trochu vody.
Pak nechte jáhly vychladnout a až budou vlažné, přimíchejte do nich sůl, kmín, mouku a pokud máte, nasekanou čerstvou petrželku.  Vypracujeme těsto – velkou kouli – ze kterého pak ukrajujeme jednotlivé kousky. Uděláme z nich placku, naplníme uvařeným uzeným masem, uděláme kuličku. Knedlíky vaříme v osolené vroucí vodě cca 6-8 minut. Většinou by měly vyplavat.
Zelí uděláme klasicky tak, že na oleji na pánvi osmahneme na měsíčky nakrájenou cibulku a přidáme jemně nakrájené zelí. Podlijeme trochou vody a přidáme rozinky nebo datle (mám raději datle, které se v podstatě rozvaří a osladí zelí i bez cukru). Dusíme cca 40 minut, před koncem dušení trochu osolíme a dochutíme octem. Pokud používáme umeocet, nesolíme, je slaný a kyselý sám o sobě.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.