Nově diagnostikovaní celiaci? Jak se vypořádat s emocemi.

05. 02. 2019

Když si člověk vyslechne diagnózu celiakie, není to nikdy jednoduché. Někteří cítí úlevu, protože se po dlouhých měsících, často i letech, konečně našla příčina vleklých zdravotních problémů. Jiní se mohou cítit trochu trapně, protože budou přidělávat rodině i přátelům starosti a vypadat jako vybíraví dietáři. Většina se ale nakonec cítí smutně a naštvaně „proč zrovna já“ a představují si tu horu zakázaných koláčků, pizzy a těstoviny, které už „nikdy“ nebudou moct jíst.

Vlna negativních emocí je zcela normální. Celiakie je nemoc na celý život a znamená celkem velké omezení v jídle, takže smutek a zlost jsou zpočátku na místě. Je dokonce dobré si je pár dní prožít a možná se i trochu politovat. Pak přichází čas začít číst, nakupovat, vařit, zkoušet a možná i chatovat a psát...je to dlouhá cesta. A bude taková, jakou si ji uděláte.

Začněte pozitivně

Zkuste se na své omezení podívat jako na příležitost, jak začít jíst a žít zdravěji. Pokud jste žena a třeba i máma, můžete pozitivně ovlivnit celou rodinu. Na začátku je nejdůležitější si problematiku celiakie trochu nastudovat. Společnost pro bezlepkovou dietu nabízí na svém webu řadu informací i akcí pro celiaky. Projděte si také naše články na celita.cz. Hodit se vám budou především ty v poradně.

Jak si pomoct sám?

Travte čas s rodinou a nejlepšími přáteli. Vezměte si dovolenou a dělejte věci, které vás baví, abyste na chvilku zapomněli na vaši diagnózu. Projděte si příběhy jiných celiaků, uvařte si skvělé bezlepkové jídlo, kupte si bezlepkový dezert. Uvidíte, že i bezlepkové je dobré. Můžete se zapojit do online bezlepkové skupiny a podělit se o své pocity nebo si jen projděte, jak s celiakií žijí jiní. Když vám to pomůže, vypište se ze svých pocitů na blogu nebo se zapojte jako dobrovolník do různých lokálních sdružení celiaků a pomáhejte ostatním.

Najděte si nová oblíbená jídla

Asi nejtěžší je dívat se, jak rodina a přátelé stále jedí vaše dřívější oblíbená jídla. Rodinné oslavy a svátky se pak mohou stát chvílemi odříkání a sebelítosti. Tady je největším pomocníkem čas. Rodina se postupně naučí připravovat i pro vás bezlepkové pohoštění a věřte, že ti praví přátelé vás často překvapí svou kreativitou. Babičky nakonec umí ty nejlepší bezlepkové chleby, knedlíky a koláče. Nebojte se říct si o pomoc.

Skvělé je také najít si časem alternativy a jiná oblíbená jídla. Je to práce, ale i mezi bezlepkovými jídly najdete taková, která vám vykouzlí úsměv na tváři a začnou se vám sbíhat sliny. Ty si pak noste s sebou nebo si je nechte připravit.

A nakonec, většina restaurací dnes už nabízí bezlepkovou pizzu nebo těstoviny. V hotelech vám na požádání rozmrazí bezlepkové pečivo a připraví tak, že bude skvěle křupat. V letadle vám dají bezlepkový oběd a v cukrárně upečou bezlepkový dezert. Dnes už je technologie výroby tak daleko, že rozdíl bezlepkového a lepkového mnohdy nepoznáme. Takže je fajn, že nám celiakii nediagnostikovali před dvaceti lety.

Buďte k sobě milí

Naučit se žít s celiakií chvilku trvá. Buďte sami k sobě milí a shovívaví. Dělat chyby je ze začátku normální. Cítit občas smutek, je také běžné. Čím déle budete s celiakií žít, tím méně často se budou dostavovat. A nakonec možná pocítíte i hrdost, jak jste to skvěle zvládli, jak zdravě žijete a dobře se cítíte. Tak hodně štěstí na vaší cestě.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.