Mexiko bez lepku

07. 03. 2021

Minulý rok byl pro celou planetu trochu zvláštní, objevil se Covid a s ním se mimo jiné téměř vytratilo cestování. Přesto jsme se s manželem vypravili do Mexika. Paradoxně si od Covidu trochu odpočinout. A podařilo se. Sluníčko, vypnuté zprávy a skvělé bezlepkové jídlo udělaly své. A jak se tedy vlastně takovému celiakovi v Mexiku jí?

Skvělý výběr a rozmanitost

Mexiko je pro bezlepkáře báječnou zemí. Člověk si tam opravdu vybere, a to se cení. V Čechách máme většinou na výběr dvě jídla z celého menu. V Mexiku je to jinak. Tradiční mexické tortilly jsou totiž kukuřičné, a tedy bezlepkové. A z nich připravují Mexičani nespočet jídel. Nám známé trojúhelníčky nachos jsou spíše „poameričtěním“ mexického jídla, ale v Mexiku se běžně servírují. Samozřejmě s hovězím, avokádem, chilli papričkami a čedarem. Dokonce i k snídani.

Tortilly vám v Mexiku také zapečou, opět s hovězím nebo i kuřecím masem. Dostat je můžete i jako přílohu ke známé masové „pánvičce“ fajitas, což jsou masové nudličky s kořením, paprikou a cibulkou. Recept na mexické domácí tortilly vám „nasdílím“ v receptech. Jejich základem je speciální kukuřičná mouka a trocha trpělivosti :o).

Ale pozor, i když 95 % tortill, na které v Mexiku narazíte, jsou kukuřičné, z Ameriky tam pronikají i tortilly pšeničné, známé u nás. Vždy je tedy třeba se ptát. Často se mi také stalo, že sice tortilly byly kukuřičné, přesto mi je obsluha nedoporučila z důvodu kontaminace. Připravovaly se na stejné pánvi jako lepková jídla.

V Mexiku také s oblibou jí rýži – výborné jsou různé pánve s masem a rýží ve stylu známé španělské paelly.

Omáčky, salsy nebo polévky se nezahušťují

Když odhlédnu od nejznámějších mexických tortill, na své si přijde i celiak „masožrout“. Kromě velké palety ryb a mořských plodů v přímořských oblastech, jedí Mexičani velmi rádi maso na různé způsoby. Kormě již zmíněných fajitas, jedí rádi trhané a nakládané hovězí, čili con carne, které je známé i v Čechách a kuřecí prsa s různými omáčkami. Výhodou je, že omáčky se v Mexiku nezahušťují. Jedinou lepkovou omáčkou, na kterou jsem narazila, byla teriyaki (a ta vlastně ani není mexická). A to ani ne kvůli mouce (na zahuštění se používá kukuřičný škrob), ale kvůli sójové omáčce. Jinak avokádové, rajčatové, a nebo známá čokoládová omáčka, jsou bez lepku. Stejně tak i salsy jsou bezlepkové. Výtečná je především guacamole z rajčat a avokáda. Jako přílohu kromě již zmiňovaných tortill jedí nejčastěji brambory – většinou pečené v troubě nebo vařenou rýži.

Chybu v Mexiku neuděláte ani když si dáte polévku, která se opět nezahušťuje. Nejčastějšími polévkami jsou různé druhy vývarů se spoustou masa a zeleniny a také rajčatové a jiné zeleninové polévky.

Dobrou zprávou pro milovníky uzenin je, že známé mexické chorizo (klobáska) je také bezlepkové. Většinou se připravuje z vepřového masa se spoustou koření a chybět samozřejmě nemohou ani chilli papričky.

Jedna z mála zemí, kde není problém ani dezert

Jsem milovníkem všeho sladkého a dezerty i mimo domov většinou chybí. No, kupodivu jsem si v Mexiku nemusela dezerty odpouštět. Mexičani totiž milují čokoládu, takže narazíte běžně na bezlepkové brownies a různé čokoládové pěny. I když tradičně se čokoláda v Mexiku spíše pije ve formě horkého nápoje. Také sorbety a domácí zmrzliny jsou běžně dostupné. A když náhodou není vůbec nic na výběr, naservírují vám skvělý ovocný talíř s exotickým i běžným ovocem.

 

Oblíbila jsem si také jejich smažené banány, které jsou přirozeně bezlepkové a s jogurtem, borůvkami a arašídovým máslem jsem si na nich běžně pochutnávala na snídani. Recept na ně opět najdete v sekci receptů.
Když jsem navštívila jako teenager USA a byla na skok i v Mexiku, ochutnala jsem tam churros. Jsou z odpalovaného těsta se skořicí a někdy se namáčejí i do čokolády nebo karamelu. Tak moc mě mrzelo, že jako celiak jsem je tentokrát nemohla ochutnat, že jsem si je doma „vymazlila“ a připravila v bezlepkové verzi. Pokud je chcete ochutnat, vyzkoušejte další sdílený recept.

Co říct na závěr? Snad jen „Buen provecho“!


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.