Křupavé croissanty bez lepku

18. 05. 2019

Pečivo z nadýchaného máslového těsta, které se přímo rozplývá na jazyku. Zní to lahodně, že? Pojďte se tuto dobrotu naučit připravovat i v bezlepkové variantě doma. Já osobně jsem si s myšlenkou vlastních croissantů pohrávala už dlouho, ale pořád jsem to pečení odkládala, protože jsem se bála, jak to dopadne. A světe div se, nakonec to není nic složitého!

Ještě než jsem se pustila do pečení, tak jsem si samozřejmě hledala různé informace jako před každým novým receptem. Při mém pátrání jsem zjistila, že croissanty jsou původně z Rakouska a teprve odtud se rozšířily do zbytku světa. Já měla vždy za to, že se jedná o francouzské pečivo, takže jsem byla poněkud dost překvapená. V Rakousku se vyráběly dokonce už od 13. století a do Francie přesídlily až během první poloviny 19. století, kdy si jeden rakouský dělostřelec otevřel v Paříži pekárnu. Potom tam croissanty už tak nějak zdomácněly a spousta lidí, stejně jako já, si nyní myslí, že mají svůj původ tam.

To byla taková menší zajímavost na úvod. Nyní už se ale pojďme podívat, jak si tohle chutné pečivo připravit doma.

Potřebné suroviny na těsto:

  • 150g univerzální bezlepkové směsi na pečení
  • 100g pohankové mouky
  • Špetka soli
  • Lžička cukru
  • Balíček sušeného droždí
  • 30g másla
  • 100 ml vlažného mléka
  • 2 vejce – z toho si oddělíme 1 žloutek na potření hotových croissantů

Potřebné suroviny na máslový krém:

  • 20g univerzální bezlepkové směsi na pečení
  • 100g másla

Pracovní postup:

Máslo vytáhneme z lednice a počkáme, až změkne, aby se s ním snadněji pracovalo. Nejprve začneme s přípravou máslového krému. Proces je velice jednoduchý – zkrátka dokonale promícháme máslo s moukou tak, abychom vytvořili hladký krém.

Než se pustíme do dělání těsta, je potřeba založit kvásek. Do vlažného mléka nasypeme droždí s cukrem, rozmícháme a necháme několik minut odstát. Když máme hotovo, tak si ve velké míse promícháme mouky se špetkou soli, přidáme k nim vejce (nezapomeňte si jeden žloutek oddělat na potření hotových croissantů), změklé máslo, vlijeme kvásek a vypracujeme hladké těsto.

Na pomoučněném stole si těsto rozválíme na plát o velikosti cca 40x40 centimetrů. Prostředek plátu si lehce pomažeme máslovým krémem a několikrát jej přeložíme přes sebe. Opět těsto vyválíme a přidáme máslový krém. Tento proces opakujeme tolikrát, dokud nespotřebujeme všechen máslový krém a nemáme hladké máslové těsto. Zkrátka stále těsto překládáme přes sebe a válíme.

Když máme hotovo, vyválíme plát o síle necelého centimetru a vykrojíme z něj rovnostranné trojúhelníky. Čím větší trojúhelník bude, tím větší budou i následné croissanty. Samotný croissant vytvoříte tak, že si vezmete trojúhelník těsta a smotáte jej od nejkratší strany směrem k vrcholu. Poté můžete rohlíček nechat buď rovný, nebo jej mírně ohnout do tvaru písmene C. Hotové výtvory umístěte na plech vyložený pečícím papírem a nechte cca půl hodiny kynout na teplém místě.

Rozehřejte si troubu na 220°C. Vykynuté croissanty potřete vaječným žloutkem a pečte přibližně 20 minut, dokud nebudou mít zlatohnědou barvu. Po upečení doporučuji pomalé chladnutí. Pro ozvláštnění můžete ještě před pečením croissanty posypat sýrem či nějakými semínky nebo jej naplnit čokoládou.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.