Jak zlepšit imunitu při autoimunitním onemocnění

14. 03. 2020

To, že je celiakie autoimunitní onemocnění, pro vás nejspíše není žádná novinka. Jedná se o stav, kdy nějaká složka imunitního systému reaguje na vlastní struktury, čímž je poškozuje. Jak tedy v tomto případě imunitu zlepšit?

Pozor na tabletky

V momentě, kdy se někdo začne potýkat s častými onemocněními, tak se daný problém snaží vyřešit pomocí různých tabletek z lékárny a doplňků stravy. Bohužel u osob trpících nejen celiakií, ale i řadou jiných autoimunitních chorob, se ne vždy jedná o vhodné řešení. Převážná většina lékařů se totiž k podpůrným prostředkům na imunitu staví velmi negativně a zastává názor, že by mohly dané zdravotní problémy ještě více zhoršit. Než se tedy do něčeho takového pustíte, určitě všechno pečlivě konzultujte se svým lékařem, který vám sdělí svůj názor, případně nabídne alternativu.

Strava na prvním místě

Ta úplně nejjednodušší věc, kterou pro zlepšení své imunity můžete udělat, je rozhodně změna stravy.  Bohužel ačkoliv se jedná o naprosto banální záležitost, pro většinu osob je představa, že by se museli vzdát sladkých pochutin a průmyslově zpracované stravy, naprosto nemyslitelná. V takovém případě je důležité si ujasnit priority. Je pro vás přednější cpát do těla nevhodné jídlo a posléze si stěžovat na to, že už máte tuto zimu podruhé chřipku? Nebo raději omezíte brambůrky a bonbony a budete se těšit lepšímu zdraví?

Zdravá strava bohatá na živiny nutně neznamená konec mlsání. Vždyť existuje nespočet receptů, jak si doma připravit dezert i v odlehčenější variantě. Podstatné je, aby velkou většinu vašeho jídelníčku tvořila strava z přirozených surovin. Taktéž by neměl chybět dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Když si výjimečně jednou za čas dopřejete čokoládovou tyčinku, svět se nezboří, ale opravdu by mělo jít pouze o občasnou záležitost.

Respektujte svoji diagnózu

Někdo má po požití lepku silnou reakci a jiný je zase zcela bez příznaků. Jestliže i vy patříte mezi skupinu lidí, která žádné průvodní projevy celiakie nepociťuje, určitě dietu neporušujte. Když reakce na lepek není viditelná, častokrát to k porušování diety svádí, ale daná osoba dělá velikou chybu. Když bude váš organismus oslabován reakcí ve střevech, zákonitě se to projeví na vaší celkové kondici, a to včetně oslabení imunity. Sečteno a podtrženo, dodržování dietních opatření je v tomto případě naprosto klíčové.

Jděte na to přírodní cestou

Velice úspěšné při zlepšování imunity bývají také různé babské rady a přírodní způsoby. Výbornou prevencí proti nachlazení je například česnek. Pokud je vám jeho silné aroma nepříjemné, lze mimo jiné užívat i česnekový olej. Čínská medicína zase doporučuje houby, jako jsou Shiitake či Reishi. Dalšími prostředky jsou například oreganový olej nebo manukový med, který pochází z Nového Zélandu.

Možností existuje nespočet. Na škodu rozhodně není ani otužování a dostatečný spánkový a pitný režim. Každý si tím pádem může najít to, co mu bude vyhovovat. Při zdravém životním stylu nebývají speciální tabletky, které jsem zmiňovala v úvodu, potřeba. Vždycky je lepší nejprve zkusit přírodní možnosti, případně až poté sahat po pilulkách.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.