Jak využít zbytky vánočního cukroví

02. 01. 2021

Lahodné cukroví je něco, bez čehož si drtivá většina vůbec nedovede představit Vánoce. Bohužel hodně lidí má však při pečení velké oči a mnohdy toho na svátky připraví tolik, že rodina takové množství nemá šanci zkonzumovat. Jestliže se v tom poznáváte a aktuálně doma bojujete s přebytky cukroví, v dnešním článku naleznete několik tipů, jak je můžete zužitkovat.

Základ do dezertů

Jako první možnost, která se při zužitkování cukroví vybízí, je jeho použití jakožto základ nějakého moučníku. Existuje totiž celá řada různých dezertů, kde základ korpusu tvoří právě různé nadrcené sušenky, například u cheesecaku. Místo obvyklých sušenek lze použít suché druhy cukroví, které svojí strukturou sušenky připomínají. Super volbou jsou třeba vanilkové rohlíčky, pracny, sádlové cukroví, ale i klidně linecké cukroví. Každopádně u kousků obalovaných v moučkovém cukru si pohlídejte, aby výsledný dezert nebyl příliš přeslazený.

Upečte z cukroví buchtu

Říkáte si, co je to za hloupost? Omyl, jedná se o zajímavý způsob, jak se sladkých přebytků z Vánoc zbavit. Posbírejte oschlé kousky „suchého cukroví“, jako jsou již výše zmiňované vanilkové rohlíčky, linecké či pracny a do hladka jej rozemelte. Zde je přesný postup:

  • 2 hrnky mletého cukroví
  • 1 -2 vejce
  • 1 hrnek bezlepkové mouky – klidně vsaďte na oblíbenou univerzální směs
  • 1 lžička kypřicího prášku
  • Mléko podle potřeby – může být i rostlinné
  • Podle chuti cukr – ovšem cukroví bývá už dost sladké samo o sobě,a proto další slazení pečlivě zvažte

Postup je velice jednoduchý. Smíchejte všechno sypké a dolijte mlékem, tak aby mělo vzniklé těsto řidší konzistenci (asi takovou, jako když pečete z klasického litého těsta). Pečte v troubě předehřáté na 180 °C cca 20 minut, avšak záleží na tloušťtce formy atd. Zda je buchta z cukroví hotová poznáte klasickým píchnutím špejlí.

Vytvořte si nepečené sušenky

Na nepečené sušenky opět nejlépe poslouží ono „suché cukroví“. To rozdrťte na prášek, s nímž budete dále pracovat. Podle chuti můžete nechat i drobné kousky, avšak ne každému by se to mohlo zamlouvat. Co se týče tvorby sušenek, tak přesný recept neexistuje, ale pouze se snažte uhňácat nelepivé těsto, které si perfektně podrží svůj tvar. Toho docílíte přidáním másla, medu či agáve sirupu nebo několika lžic rumu. Doporučuji všeho přidávat postupně s mírou a pomalými krůčky tak tvořit směs na sušenky. Klidně můžete přihodit i nasekanou čokoládu, oříšky nebo třeba sušené ovoce. Až máte těsto hotové, vyválejte si v dlani větší kuličku, kterou posléze rozmáčkněte na placku a máte hotovo.

Vánoce v létě? Proč ne!

Jestliže se vám cukroví nechce na nic přetvářet, ale přeste je vám ho líto vyhodit, nezoufejte. Vánoční cukroví se dá totiž i zamrazit, takže si jej klidně můžete dopřát i za několik měsíců, aniž by utrpělo nějakou újmu. Je však velice důležité, abyste jej před uložením do mrazáku pečlivě zabalili, jinak hrozí, že natáhne pachy okolních potravin, což by rozhodně bylo na škodu. V praxi to znamená klidně použít několik sáčků a ještě celý balíček vložit do krabičky. Zdá se vám to přehnané? Ale kdepak! Cukroví je velmi náchylné na pachy.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.